سالم خبر: حفظ سلامت مردم با روش های حکومتی پوپولیستی و بوروکراتیک امکان پذیر نیست.


حفظ سلامت مردم با روش های پوپولیستی و بوروکراتیک حکومت غیرممکن است.

سالم خبر: دیروز اتفاق افتاد. اطراف مرز یک قدم به جلو یا عقب؛ رد پای استقامت و مجاهدت مدافعان برای خاک و ناموس ایران و هر چه بیشتر به چشم جان خواهد چسبید. جان و ناموس مردان به خون کشیده شده بود و زمین از شرمساری این غیرت آنها را با مهربانی و بی نام و نشان در آغوش خود گرفت تا پس از سالها به آغوش مادر بازگشتند. خانواده ها برای آن تلاش می کنند و امروز شما از همان مرزها خواهید شنید.

مردان و زنان ایرانی; پیرها و کودکان بر اثر تب شدید می میرند. تصاویری از شرایط آشفته و سخت زائرانی که برای بیعت با امام خود پا به خاک عراق گذاشته اند، دلپذیر نیست. فقدان مدیریت و سازماندهی برای این تعداد زائر که به دعوت و تشویق بسیاری از مسئولان این سفر را آغاز کرده اند، بخشی از بی وفایی عمیق به حامیانی است که جان خود را به خاک سپردند و جوانی خود را برای این مردم در خاک دفن کردند. .

گرمازدگی بیماری های دستگاه گوارش؛ موکب های غیربهداشتی و اسکان زائران؛ سوء تغذیه و در برخی موارد کمبود آب آشامیدنی از مشکلات زائران آن سوی مرز است.

این مراسم مذهبی همیشه توسط مردم به صورت خودجوش برگزار می شود و اگرچه پر از ایرادات است اما به لطف صبر و حوصله مردم، نکاتی که باید از سوی متولیان و راهنمایان زائر رعایت شود، به پایان می رسد. بلندترین مساجد عراق اولین، متولیان و مدیران این مراسم مذهبی باید پاسخگو باشند که بحران بر اساس شاخص ها و ابعادی که تعریف می کنند یا می سنجند، تعریف یا سنجیده می شود.

مردم تا کی با وجود هزینه های بالای دولتی برای برگزاری این مراسم در اسارت بد مدیریتی مسئولان و مدیران به پیشگاه امام خود باز خواهند گشت؟

محور دوم این است که در اوج این مشکلات وزیر بهداشت در کسوت یک امدادگر در رسانه ها ظاهر شد و الحمدلله من هیچ مشکلی با مواد مخدر و قدرت ندارم. اقلام بهداشتی و درمانی در حال توزیع است و کادر درمانی و خدمات بهداشتی در منطقه مرزی همگی به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند، باید بپرسیم که آیا دارو تنها راه حفظ سلامت مردم است؟ آیا باید پروتکلی برای حفظ جان و سلامت زائران با آموزش و پیشگیری از هر بیماری تدوین شود؟ داروها به تنهایی؟ سفرهای زیارتی از پاکستان و افغانستان اغلب از ویروس کرونا رنج می برند. ورودی و خروجی های کشور برای پایش افراد مبتلا به آبله و … چگونه کنترل می شود؟


به گفته بهرام عین اللهی بیش از ۱۰ هزار و ۷۰۰ زائر آسیب دیده از گرما و بهداری در مرز به آنها خدمات لازم را ارائه کردند. این مناسک مذهبی با این تعداد زائر، با روش های پوپولیستی و بوروکراتیک حکومت، قابلیت بحران و خطرناک شدن را دارد. همچنین وزیر بهداشت باید با پیش بینی برخی از بحران هایی که جان و سلامت زائرین را تهدید می کند، در برخی تصمیم گیری ها پیش قدم شود.

اگرچه واژه حفاظت از سوی برخی از نمایندگان مجلس و سیاستمداران جامعه به اشتباه برداشت شده است. سن حفظ سلامت و مهمتر از آن حیثیت یک شهروند ایرانی از وظایف ویژه مسئولان برگزاری این سفر و زیارت است. به عنوان حافظان این سرزمین از سلامت و کرامت ایرانیان پاسداری کنیم.