سالم خبر: تبلیغ شیر مصنوعی در بیمارستان ها ممنوع است.


سالم خبر – نیروی عمومی وزارت بهداشت; یک کارشناس بهداشت کودک دفتر سلامت خانواده و مدارس اقدامات وزارت بهداشت برای ترویج تغذیه با شیر مادر را تشریح کرد. نقش بسیار مهمی در سلامت کودکان دارد. بنابراین با حمایت صحیح از مادر، این تضمین وجود دارد که مادر بتواند تا دو سالگی به فرزند خود شیر دهد.

جمعیت وزارت بهداشت راحله تقیانی کارشناس بهداشت کودک دفتر سلامت خانواده و مدارس در خصوص فعالیت های معاونت کودک وزارت بر لزوم اجرای قانون ترویج تغذیه با شیر مادر تاکید کرد. با اجرای ۱۰ اقدام بیمارستانی دوستدار کودک مرتبط با سلامت، این ۱۰ گام برای حمایت از پرستاران و مادران باردار که برای زایمان به بیمارستان مراجعه می کنند، برداشته شد. در طول بستری شدن این مادران در بیمارستان، تمامی پرسنل مراقبت از مادر و کودک اطلاعات کافی برای ارائه حمایت کافی دارند تا مادر بتواند به درستی به نوزاد خود شیر دهد.

تاکید کنید که شیر مصنوعی نباید خودسرانه مصرف شود.

وی ادامه داد: برخی از مفاد این ۱۰ اقدام به مسائل مدیریتی و برخی نیز به امور اداری مربوط می شود. در بخش مدیریت، مدیران بیمارستان ها باید با سیاست های این موضوع و منابع انسانی آشنا باشند. این انگیزه وجود دارد که ساختار بیمارستان تکمیل شود تا تجهیزات و نیروهای متخصص مشکلی برای زنان باردار ایجاد نکند. باشد که مادر از زمانی که در بیمارستان بستری شده حمایت خوبی داشته باشد. کارکنان باید به اندازه کافی صلاحیت داشته باشند تا آموزش های لازم برای شیردهی مناسب را ارائه دهند. زنان باردار باید پس از ترخیص به مراکز ما (مراکز خدمات جامع سلامت) مراجعه کنند. به طوری که نمی توان خودسرانه از شیر مصنوعی برای نوزاد استفاده کرد.

برخی از مادران شیرده به نیاز به مراقبت ویژه اشاره کردند: این مادران در دوران بارداری قبلی به نوزادان خود شیرخشک داده بودند. مادران چند قلویی؛ یا شامل مادران بیمار می شود. این افراد در دوران بارداری، قبل از زایمان و پس از زایمان باید به طور مستمر از هم تفکیک و پیگیری شود.

قانون ترویج تغذیه با شیر مادر باید اجرا شود.

وی در خصوص تاریخ اجرای ۱۰ اقدام بیمارستان دوستدار کودک گفت: این برنامه حدود سال ۹۲ توسط سازمان بهداشت جهانی تدوین شد که در سال ۱۳۸۴ در ایران راه اندازی شد. پس از آن به بیمارستان ها اعلام شد که مراکز خدمات مادر و کودک ده (۱۰) مورد را برای تبدیل شدن به بیمارستان دوستدار کودک اجرا کنند. در ارزیابی بیمارستان ها، مرکزی که این ۱۰ عملکرد را انجام می دهد، لوح دریافت می کند. بنابراین، در حال حاضر همه بیمارستان ها دوستدار کودک نیستند.

یکی از سیاست‌های بیمارستان‌های دوستدار نوزاد، اجرای «قانون بازاریابی بین‌الملل» با شفاف‌سازی هشدار وزارت بهداشت به معاون وزیر بهداشت در خصوص «توزیع غیرقانونی شیر مصنوعی در بیمارستان‌ها» است. جایگزین های شیر مادر» نباید در داخل یا خارج از بیمارستان شکسته شود. ممکن است نوزاد به دلیل شرایط خاص نیاز به استفاده از شیرخشک داشته باشد، اما شیر خشک نباید در بیمارستان تبلیغ شود یا به صورت رایگان به نوزاد داده شود. زیرا خانواده را به استفاده از شیر مصنوعی ترغیب می کند. از طرفی شیر تقلبی بطری و نوک سینه در داروخانه های بیمارستانی دیده نمی شود.

تقیانی ادامه داد: بعد از شیوع کرونا که باعث کاهش ارزش بیمارستان‌ها شد، مشخص شد که شرکت‌های شیرخشک چشم خود را به بیمارستان‌ها باز کرده و تبلیغات گسترده‌ای می‌کنند. در راستای اهداف ششم توسعه، یکی از اهداف برنامه های سلامت کودکان افزایش درصد تغذیه انحصاری با شیر مادر و درصد تداوم شیردهی تا دو سالگی است.

تغذیه با شیر مادر در چند روز اول پس از تولد نقش بسیار مهمی در سلامت نوزاد دارد. بنابراین با حمایت صحیح از مادر، این تضمین وجود دارد که مادر بتواند تا دو سالگی به فرزند خود شیر دهد.

کدام نوزادان را نمی توان با شیر مادر تغذیه کرد؟

وی در خصوص مادرانی که قادر به شیر دادن به فرزندان خود نیستند، گفت: در برخی موارد مادر به دلیل زایمان یا بیماری موقت قادر به شیردهی موقت نیست. در این موارد ابتدا از بانک شیرمودر و بدون دسترسی به این بانک از شیر مصنوعی استفاده می شود. پس از بهبودی مادر، مشاوران ما برای ادامه شیردهی به مادر مشاوره و حمایت می کنند. چندقلوها (بیش از دوقلوها)؛ در شرایط دیگر مانند بیماری های صعب العلاج یا خاص نمی توان به نوزاد شیر داد.

امکان شیر دادن به فرزندخوانده

وی در خصوص بحث فرزندخواندگی گفت: در این موارد کودک می تواند از شیر مصنوعی استفاده کند اما مواردی بوده که زن خوانده می تواند با مشاوره و روش های دیگر به کودک شیر دهد. اگرچه با مشاوره های تخصصی هورمون تولید شیر در بدن زن شیر تولید می شود، اما وظیفه اصلی مکیدن نوزاد است و می توان بر اساس این جهت به زن نیز دارو داد.