سالم خبر – بررسی دقیق از منظر نیروی انتظامی نباید منع شود.


تأیید در فقه جایز نیست.

سالم خبر: یکی از اعضای انجمن محققین و مدرسین حوزه علمیه قم درباره جرم انگاری مداخله پزشک در سقط جنین گفت: نمی دانم بر چه اساسی جرم است اما به نظر من پزشک باید نظرات کارشناسی را در مورد سلامت به اشتراک بگذارد. آزار و اذیت و اظهار نظر در مورد وضعیت نامناسب سلامتی بیماران و جنین ها جرم محسوب نمی شود.

محمدتقی فاضل میبادی در خصوص نگاه حقوقی به این ممنوعیت گفت: در بحث سقط جنین در دنیا اختلافات زیادی وجود دارد، اما از آنجایی که این موضوعات جدید است، باید در اصول کلی نتیجه گیری کنیم. فقهی.

مثلا، یکی از احکامی که ما در فقه داریم این است که به کسی آزار ندهیم. بنابراین اگر حضور این کودک در شکم مادر به مادر آسیب برساند. سقط جنین تنها خلاف شرع نیست. معقول و مجاز؛ بنابراین، اجتناب از ضرر کوچک به نفع یک مشکل بزرگتر. بنابراین اگر پزشک تشخیص دهد که کودک در شکم مادر ناقص است و در صورت تولد باعث ضرر می شود، از نظر اسلام نگهداری از این کودک سخت و تحقیرکننده است، بنابراین سقط جنین. این یک مشکل است.

وجود ندارد.”

وی در خصوص جرم انگاری مداخله پزشک گفت: نمی دانم جرم چگونه بوده است اما به نظر من پزشک باید نظر تخصصی خود را در مورد سلامتی بیمار یا عدم سلامت جنین در میان بگذارد. اظهار نظر به هیچ وجه نباید جرم تلقی شود.» نمی توان گفت. با این حال، در هیچ کجای دنیا درباره سقط جنین به دستور پزشک اتفاق نظر وجود ندارد. لذا دستور اولویت قضایی برای این امر الزامی است. در نتیجه، به طور کلی، در صورتی که پزشک نظرات و توصیه های تخصصی مبنی بر بعید بودن ادامه حیات جنین ارائه دهد.

هیچ اشکالی ندارد که قوه قضائیه تصمیم نهایی را بگیرد. اما اگر خود پزشک تصمیم به سقط جنین بگیرد، جای بحث دارد.»

میبدی در پاسخ به این سوال که «آیا توصیه به بیماران برای آزمایش و ممنوعیت ارجاع قانونی است؟» گفت: مجاز نیست. به نظر من، در دنیای امروز، راستی آزمایی یکی از امور عقلانی است و باید این آزمایش ها انجام شود. بنابراین پیشگیری اشتباه است. من معتقدم زن باردار باید آزمایشات لازم را برای تشخیص سلامت جنین خود انجام دهد./جهان صنعت