سالم خبر: ایران رتبه اول NEET در جهان را دارد.


ایران رتبه اول NEET در جهان را دارد.

سالم خبر – تعاون; بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار و رفاه اجتماعی، ۸.۱ میلیون نفر از ۱۰.۵ میلیون جوان بین ۱۵ تا ۲۴ سال در سال ۲۰۱۹ در آموزش و پرورش نیستند. شرکت نمی کنند. آموزش مهارتی و اشتغال وجود ندارد. بر اساس این آمار ایران در این زمینه به رتبه اول جهان رسیده است.

در دو سال اخیر، ادبیات NEET در کشور گسترش بیشتری یافته است. اما نکته جالب در مورد این موضوع این است که وزارت تعاون، اینها آماری است که به تازگی از سوی اداره اطلاعات و آمار راهبردی وزارت کار و رفاه اجتماعی منتشر شده است. بر اساس این آمار وزارت کار، نرخ NEET در کشور در گزارش اخیر این مرکز طی سال های ۱۳۹۷-۱۳۹۹ به ۷۰ تا ۷۷ درصد رسیده است. این رقم با شواهد قبلی ناسازگار است. اما از نظر نرخ NEET، ایران در رتبه اول جهان قرار دارد. به گزارش مرکز آمار، با فرض نادرست بودن این عدد، کشور ما بالاترین نرخ NEET را در بین کشورهای آفریقایی دارد. یک جامعه شناس به «فریقتیگان» گفت: نرخ بالای NEET، آینده جامعه ایران را در مسیر زلزله ۸ ریشتری قرار می دهد. اگر امروز به آن توجه نکنیم، در آینده با هزینه های هنگفت و جریمه های سنگین بر سر ما خواهد آمد.

مشخصات NEETs

اصطلاح NEET برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ در سطح سیاسی بریتانیا معرفی شد و در کمتر از ۱۰ سال در اکثر کشورهای توسعه یافته و برخی کشورهای در حال توسعه مطرح و مورد استفاده قرار گرفت. این شاخص که مخفف عبارت “عدم اشتغال، تحصیل یا آموزش” است، وضعیت جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله را توصیف می کند. بر اساس مطالعات مختلف در کشورهای جهان، این جوانان جدا از از دست دادن فرصت های آینده خود، بار سنگینی بر دوش خانوار (اقتصادی و شغلی) محسوب می شوند. آنها بیشتر از سایر گروه های سنی در معرض بزهکاری هستند، در مواجهه با اعتیاد به مواد مخدر و بزهکاری، بر همین اساس است که سیاست گذاران و برنامه ریزان در سطح جهانی بیشترین تمرکز را بر ارائه اشتغال و آموزش های مهارتی برای این گروه از افراد دارند. .

NEET ایران رتبه اول جهان را دارد.

اگر با تحلیل آمارهای بانک جهانی و سازمان بین المللی کار (ILO)، نرخ های NEET در ایران را بر اساس آمار وزارت کار قرار دهیم. این شاخص نشان می دهد که ایران رتبه اول جهان را دارد. به این ترتیب نرخ NEET در ایران ۷۷ درصد است در حالی که بالاترین نرخ در جهان مربوط به کشور آفریقایی نیجر با ۶۸.۶ درصد است. پس از این کشور ترینیداد و توباگو با ۵۲ درصد و پس از آن کیریباتی با ۴۷ درصد قرار دارد. به عبارت دیگر، نرخ ۷۷ درصدی NEET ها، ایران را در رتبه اول جهان و حتی بالاتر از اکثر کشورهای آفریقایی قرار می دهد. گویان سومالی موریس بورکینافاسو جمهوری دومینیکن، بوتسوانا، چاد لیبریا مولداوی، موریتانی اردن، لسوتو بنین نپال پاکستان کوزوو نامیبیا فلسطین مالی آفریقای جنوبی تونس مصر جامائیکا و گامبیا در رتبه های ۳ تا ۲۸ قرار دارند اما اگر نرخ ۲۹ درصدی مرکز آمار ایران و بانک جهانی را در نظر بگیریم، ایران به رتبه ۲۸ جهان خواهد رسید. آره، این رتبه بهتر از رتبه ۱ است اما همانطور که توضیح داده شد اکثر کشورهای آفریقایی رتبه بالاتری نسبت به ایران دارند.
اما ۷۷% و ۲۹% افراد NEET در ایران در مقایسه با ۳.۱% در ژاپن. ۴.۹ درصد در ایسلند؛ ۵.۱% در سوئد و هلند؛ ۶ درصد در سنگاپور؛ ۶ درصد در نروژ؛ جمهوری چک ۶.۵ درصد; اسلوونی ۶.۶ درصد; دانمارک ۷.۱ درصد; بلژیک ۷.۴ درصد; آلمان ۷.۵ درصد; پرتغال ۷.۶ درصد و ایرلند و فنلاند. ۷.۷ درصد