سالم خبر – ایران در آستانه هفتمین موج کرونا قرار دارد.


ایران در اوج موج هفتم کرونا قرار دارد.

سالم خبر: عضو کمیته علمی کشوری پیشگیری از کرونا با اشاره به آخرین وضعیت موج هفتم این بیماری در کشور درباره عفونت تازه شناسایی شده گفت: علیرغم ابتلا هند به BA2.75. سویه حدود ۱.۵ یا ۲ برابر بیشتر از BA4 و BA5 است. اما میزان مرگ و میر در این زیرمجموعه با سایر رده ها متفاوت است. بر این اساس، BA2.75 به عنوان یک دسته نگرانی طبقه بندی نشده است.

به گزارش سالم خبر، مجید مختاری، عضو کمیته علمی ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه سویه غالب کرونا در ایران همچنان تنها BA4 و BA5 است، گفت: خوشبختانه او گفت که هیچ گونه ای از BA2.75 در هند یافت نشد. هنوز در ایران نیست. آره، اگرچه روند مبتلایان رو به افزایش است، اما هنوز مشابه روندی که در گذشته تجربه کرده‌ایم نیست و هنوز تعداد مبتلایان بیش از ۱۰ هزار نفر در روز نیست.

احتمال افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا؛ ۲ هفته دیگر

او اضافه کرد. از سوی دیگر، مرگ و میر ناشی از کرونا نسبت به چند هفته قبل افزایش یافته است و با افزایش موارد روزانه ممکن است تعداد مرگ و میرها پس از دو هفته تغییر کند.

میزان مرگ و میر کلی سویه های BA4 و BA5 بسیار کمتر از دلتا است. خوشبختانه، با وجود آلودگی بالای این سویه جدید، افزایش قابل توجهی در مرگ و میر را تجربه نکردیم و توانستیم شرایط را کنترل کنیم. نظارت بیشتر بر پروتکل های بهداشتی؛ امیدواریم با رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از تردد غیر ضروری موارد کاهش یابد.

جزئیات نوع جدید کرونا در هند

سویه BA2.75 توضیح داده شده: این ویروس کرونا از هند سرچشمه گرفت و پس از ایالت های مختلف هند به سرعت چندین ایالت آمریکا و بخش هایی از اروپا را تحت تاثیر قرار داد. اگرچه مطالعات گسترده ای در مورد سویه BA2.75 هندی وجود ندارد. اگرچه میزان آلودگی سویه BA2.75 هندی ۱.۵ یا حدود ۱.۵ است، اما بر اساس گزارش های کشورهای درگیر در این سویه. ۲ برابر بالاتر از BA4 و BA5. اما میزان مرگ و میر در این زیرمجموعه تفاوتی با سایر دسته ها ندارد. بر این اساس، BA2.75 هنوز به عنوان یک گونه نگران کننده شناسایی نشده و تحت نظارت سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. بنابراین تا کنون نباید چنین ترس و تهدیدی وجود داشته باشد.

اوج موج هفتم کی خواهد بود؟

یکی از اعضای کمیته علمی کرونا پدیده موج هفتم موج کرونا در کشور و زمان اوج این موج را تشریح کرد: پیش‌بینی این پیک‌ها دشوار است و ممکن است در پیش‌بینی خطا وجود داشته باشد. زیرا تغییر مهمی مانند رفتار اجتماعی وجود دارد. ترافیک مسافرت رفتن مراسم مختلف کاهش انطباق با مقررات بهداشتی میزان ابتلا را افزایش می دهد، اما تبعیت اجتماعی می تواند وضعیت را تا حدودی کنترل کند. در مورد اینکه این موج چه زمانی به اوج خود می رسد، بهتر است بعد از پشت سر گذاشتن لحظات حساس، در مورد دو تا سه هفته آینده صحبت کنیم.

آمار واکسیناسیون اولیه برای گروه سنی زیر ۱۸ سال پایین است.

در حال حاضر تصمیم جدیدی در خصوص واکسیناسیون کرونا در گروه زیر ۱۸ سال گرفته نشده است، اما گروه زیر ۱۸ سال همچنان عقب است. واکسیناسیون اولیه (دو واکسن). هشدار دوز چهارم برای این گروه سنی، به ویژه در گروه سنی زیر ۱۸ سال با بیماری های زمینه ای یا اختلالات سیستم ایمنی مورد نیاز است.

نرخ جهانی مرگ و میر در افراد مسن واکسینه نشده بالا است.

مختاری با بیان اینکه اکثر افراد مبتلا به دو نوع BA4 و BA5 هستند، گفت: این سویه بیشتر در جوانان دیده می شود. سالمندان درگیر احتمالاً در بیمارستان بستری می شوند، به ویژه در بخش های ویژه، اما گروه واکسینه شده، به ویژه آنهایی که دوز ۳ و ۴ را دریافت کردند، تعداد کمی عفونت داشتند. میزان مرگ و میر نیز در این گروه کاهش یافته است. لازم به ذکر است که ۸۰ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان مربوط به افراد بالای ۶۵ سال است که واکسینه نشده اند.

برای بیماران جدید قرنطینه ۵ روزه الزامی است.

وی گفت: افراد تا چه زمانی پس از ابتلا به ویروس کرونا دیگر نمی توانند ناقل باشند و می توانند از قرنطینه فرار کنند. بیشتر علائم عفونت جدید در سه روز اول ظاهر می شود و شدت آن، در روز چهارم، علائم فروکش کرد. دوری از محیط کار بستگی به ناپدید شدن علائم بدون استفاده از دارو دارد. قرنطینه عمومی تا ۵ روز توصیه می شود.

علائم کرونا در بیماران BA4 و BA5

علائم اصلی انواع BA4 و BA5 سردرد است. آبریزش بینی عطسه کردن گلو درد سرفه خشک سفتی یا درد قفسه سینه؛ تنگی نفس درگیری دستگاه گوارش و اسهال و استفراغ؛ تب (مثلاً خفیف) خستگی شدید و دردهای عضلانی. بر خلاف سایر نژادها، انقباض این ذرات منجر به کاهش محتوا و طعم می شود.

وی تاکید کرد که ما هنوز از اپیدمی کرونا خارج نشده‌ایم و همه تعاریف همه‌گیری جهانی (همه‌گیری جهانی) برای عادی‌سازی آن بسیار خطرناک است. بسیاری از کشورها هنوز آمار بالایی دارند و سفر در حال انجام است. از مردم می خواهم که همه قوانین و مقررات را رعایت کنند. استفاده از ماسک در محیط های بسته و بدون تهویه همچنان ضروری است.