سالم خبر: افزایش مرگ و میر بیماران دیالیزی به دلیل توقف واردات دستگاه های دیالیز؛فاطمه هاشمی ادامه داد: اما در مجموع; قبل از اجرای این قانون، تعداد کل سقط جنین در کشور برای همه بیماری ها به ۱۰ هزار نفر نمی رسید. یعنی عدد خیلی زیادی نیست. و حالا شما فکر می کنید با این قانون ۱۰ هزار نفر از این بچه های بیمار به دنیا می آیند.

در مقابل

ایشان در این باره نامه ای به آقای روحانی نوشتند و از ایشان خواستند جلوی این طرح را در مجلس بگیرند. دولت قبلاً با این طرح موافق نبود، اما در نهایت مجبور به انجام آن شدند. مثلا، وقتی دیدم شخصی در تلویزیون از کسی که مخالف این پروژه بود تعریف می کند شوکه شدم. من تعجب کردم که چقدر راحت می توانید نظر خود را تغییر دهید.

هاشمی افزود: من سقط های غیرقانونی زیادی از سوی زنان به دلایل دیگر دیدم نه فقط برای برخی بیماری ها. بالاخره همه یک دکتر آشنا پیدا می کنند و می کنند. در خانواده های فقیر که این امکان وجود ندارد یا جایگزین این مشاغل می شود.

دیگران این کار را با هزینه کم انجام می دهند که برای آنها هزار بیماری ایجاد می کند. یا بچه هایشان بدون انجام این کار به دنیا می آیند. اگر این بچه ها مریض و ناتوان شوند برای آن خانواده همه جور مشکل ایجاد می شود. اگر کودک سالم باشد، هزینه های زندگی سخت می شود. من می گویم در این صورت اقشار آسیب پذیر جامعه آسیب های شدید و عمده ای خواهند دید.

سندرم داون وی گفت: تعداد کودکانی که با بیماری ها و نقص های ژنتیکی متولد می شوند افزایش می یابد. ما بیماری های زیادی در کودکان با نقص عضو داریم که از طریق این آزمایش ها قابل تشخیص است.

رئیس بنیاد بیماری های خاص

وی ادامه داد به دلیل شرایط اقتصادی دیگر دستگاه تصفیه خون را از خارج وارد نمی کند. میزان مرگ و میر بیماران دیالیزی بالاست و دستگاه های ایرانی که باعث کاهش وزن این بیماران می شود، وضعیت آنها را به خطر می اندازد.

وی گفت: برای بیماران ام اس; داروها بسیار گران هستند (داروهایی مانند آوونکس و ربیف). اگر قبلاً بیمار ۷۰۰ هزار تومان برای دارو می پرداخت، اکنون باید ۸ میلیون تومان برای یک ماه پرداخت کند که فشار زیادی به بیمار وارد می کند. قرار است بیمه‌گران مابه‌التفاوت این داروها را بپردازند، اما برای تعداد معدودی از این نوع داروها، بیمه‌گران تنها مقدار کمی از مابه‌التفاوت را جمع می‌کنند. چگونه یک بیمار می تواند ماهیانه هفت تا هشت میلیون تومان برای درمان بپردازد؟