سابقه کار داماد ترامپ در کاخ سفید؛ از حمله به تل آویو تا ابتلا به سرطان


به گزارش خبرگزاری فارس، جرد کوشنر، داماد رئیس جمهور سابق آمریکا در رزومه خود از دوران حضور خود در کاخ سفید به عنوان مشاور ارشد می گوید.

به گزارش روزنامه «دیلی میل»، بخش هایی از کتاب منتشر شده توسط رسانه های آمریکایی به جزئیات چالش های داخلی کاخ سفید پرداخته است.

حمایت کامل رفیق گارمبه و گلستان سعودی

این کتاب شش ماه پس از خروج کوشنر و همسرش ایوانکا ترامپ از کاخ سفید منتشر شد و شرکت او دو میلیارد دلار سرمایه از محمد بن سلمان ولیعهد ۳۶ ساله عربستان سعودی دریافت کرد.

کوشنر در خصوص حوادث پس از کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار ضد بن سلمان در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول نوشت: «در حالی که وضعیت وخیم است، نمی توانیم زندگی هایی را که تحت تأثیر اصلاحات بن سلمان قرار گرفته است نادیده بگیریم. زنان در این کشور تأثیر مثبتی داشته اند.»

دستگیری مخالفان و فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی؛ وی بدون اشاره به ارعاب و شکنجه گفت: «همه این اصلاحات اولویت های اصلی ایالات متحده است و به پیشرفت در مقابله با افراط گرایی و ارتقای فرصت ها و ثبات اقتصادی کمک کرده است. یک منطقه جنگ زده نتیجه می دهد.”

کوشنر با صحبت از یک کشور خیالی، بدون اشاره به حملات مداوم ائتلاف سعودی به یمن و حمایت ریاض از گروه های افراطی در غرب آسیا، گفت: [سعودی] هدف از ایجاد یک پیشرفت تاریخی در دستور کار است. من معتقدم که این اتفاق خواهد افتاد.

کوشنر در خاطرات خود نوشت که علیرغم گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر دستور مستقیم بن سلمان به قتل خاشقجی، به اظهارات ولیعهد سعودی اعتقاد دارد.

در آن زمان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا نیز قتل وحشیانه خاشقجی را ضایعه‌ای غیرضروری در روابط واشنگتن و ریاض توصیف کرد. با این حال، رابطه نزدیک کوشنر با بن سلمان و ارتباط آنها از طریق ابزارهای غیرقانونی مانند نرم افزار “واتس اپ” به محل مناقشه برخی از مقامات سابق دولت آمریکا تبدیل شده است.

او در آن زمان با وزیر خارجه آمریکا دعوا داشت.

در کتابش، کوشنر درگیری لفظی با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه سابق آمریکا را توصیف می کند. تیلرسون با انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی مخالفت کرده است و کوشنر ریاض را به حمایت از تلاش های ریاض برای منزوی کردن منطقه که پایگاه هوایی آمریکا در آن قرار دارد، متهم کرده است.

تیلرسون، داماد ترامپ، در آن زمان نوشت: “شما یک کبریت در جنگل روشن می کنید و کل خاورمیانه در آتش می سوزد.”

بر اساس این کتاب، تیلرسون به کوشنر گفته است: «شما باید برای تصویب این موضوع به سنا بروید زیرا نمی‌خواهم شما را سرزنش کنم و جنگی را آغاز کنم».

کوشنر گفت که تیلرسون با بن سلمان تماس گرفت تا به او اطمینان دهد که در آن زمان از مذاکرات کنار نمی‌رود زیرا احساس می‌کرد در حال دخالت است. با این حال، تیلرسون عصبانی بود و در حالی که از اتاق خارج می شد فریاد زد: “من نمی توانم تحت این شرایط کار کنم”.

سرطان.

مشاور ارشد سابق رئیس جمهور سابق آمریکا در سفری به تگزاس در زندگی نامه خود نوشت که پزشک کاخ سفید نتایج آزمایش خود را آماده کرده است و گفت: به نظر می رسد سرطان دارید. در اسرع وقت به جراحی نیاز داریم.»

به گفته نیویورک تایمز، کوشنر در اکتبر ۲۰۱۹ به سرطان تیروئید مبتلا شد. در آن زمان، او در حال مذاکره برای یک توافق تجاری با چین بود. به نوشته این روزنامه، جالب اینجاست که سرطان داماد ترامپ از «لاش شده ترین لحظات کاخ سفید» بیرون نیامده است.

اعتراف به اشتباهات دروغ های ترامپ در مورد تقلب در انتخابات ۲۰۲۰.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و شکست ترامپ، ادعاهای زیادی مبنی بر تقلب در انتخابات به ویژه در ایالت آریزونا مطرح شده و پرونده های قضایی زیادی در این زمینه تشکیل شده است، اما چیزی به نتیجه نرسیده است.

به گزارش روزنامه «ایندیپندنت»، پس از انتخابات، کوشنر در نامه ای به روپرت مرداک، مالک فاکس نیوز، دلیل اعلام پیروزی «جو بایدن» در ایالت آریزونا را جویا شد.

کوشنر در بیانیه ای درباره پیروزی سنتی بایدن در آریزونا نوشت: «ترامپ حتی بهتر از مدل های ما که تا آن زمان در ایالت های نوسان کلیدی پیش بینی شده بود، عمل می کند. مشارکت بیش از حد انتظار بود و نشان داد که تلاش‌های گسترده ما نتیجه داد. اما باخت در آریزونا مسیر پیروزی را به میزان قابل توجهی تنگ کرد.

داماد ترامپ با مرداک تماس گرفت و پرسید که چرا فاکس قبل از شمارش صدها رای با مقامات ایالت آریزونا تماس گرفت. مرداک دنبال کرد و گفت که چند دقیقه دیگر دوباره تماس می گیرد، “متاسفم، جرد، کاری از دستم برنمی آید. مقامات فاکس نیوز گفتند که اعداد ثابت هستند.” [به پیروزی ترامپ] من حتی با آنها آشنا نیستم.”

کوشنر گفت پس از نتایج در آریزونا، به آرامی مشخص می شود که ترامپ در برخی ایالت های خاکستری به سر می برد. او اولین نامزد جمهوری خواه بود که از سال ۱۹۹۲ در گرجستان شکست خورد. وی با استناد به سخنان ترامپ پس از اعلام نتایج گفت: این یک تقلب در جامعه آمریکا است. این برای کشور ما شرم آور است. برای پیروزی در انتخابات آماده است. راستش من در این انتخابات پیروز شدم. بنابراین اکنون هدف ما دقت است. [انتخابات] تضمین شده به نفع کشور”

کوشنر و همسرش اندکی پس از سخنرانی ترامپ کاخ سفید را ترک کردند و تا تایید ریاست جمهوری بایدن در میامی فلوریدا زندگی کردند. وی گفت که نیازی به انتظار برای اعلام نتایج رسمی نیست.

روایت کوشنر از چهره واقعی رئیس دفتر کاخ سفید

برای افراد مختلف یا در کتاب او که لحن بسیار متناقضی دارد. کوشنر، جان کلی، رئیس کارکنان کاخ سفید را به عنوان فردی با دو شخصیت متمایز ترسیم کرد که «فقط در یک زمان پنهان کاری می‌کردند».

او در این باره نوشت: «یک روز از یک جلسه پرتنش در دفتر بیضی (دفتر ریاست جمهوری) بیرون آمدم. ایوانکا در حالی که از راهروی اصلی در بال غربی ساختمان می گذشت از کنار او گذشت. ایوانکا بدون توجه به عصبانیت گفت: “سلام رئیس”. کلی او را از سر راه هل داد و سریع از کنارش گذشت. زمانی که ایوانکا عصبانی شد و موضوع را جدی نگرفت، کلی شخصیت واقعی خود را نشان داد.


جرد کوشنر و ایوانکا ترامپ در کنار جان کلی

انتهای پیام/