زلزله در افغانستان ۱۵۰۰ کشته بر جای گذاشت – خبری نیست


مرکز زمین لرزه زیر کف اقیانوس آرام گزارش شده است، اما هیچ هشدار سونامی صادر نشده است. پاکستان بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری اروپا (EMSC) در توییتر، حدود ۱۱۹ میلیون نفر در افغانستان و هند در فاصله ۵۰۰ کیلومتری کانون زمین لرزه تحت تأثیر قرار گرفته اند.

به گزارش نبأخبر، زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر صبح روز چهارشنبه شرق افغانستان را لرزاند که بر اثر آن حداقل ۱۰۰۰ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند. رئیس اطلاعات و فرهنگ پکتیکا ظهر امروز به باختر نیوز گفت که تنها در ولسوالی های گیان و برمل این ولایت بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۵۰۰ نفر زخمی شده اند. مولوی هبت الله آخوندزاده رهبر طالبان با خانواده های قربانیان تسلیت گفت و از جامعه جهانی خواست تا به بستگان آنان کمک کند. ملا محمد حسن آخوند، نخست وزیر طالبان، دستور توزیع حدود یک میلیارد افغانی برای مقابله با زلزله زدگان را صادر کرده است. خواستار انتقال پوشاک و دارو به مناطق زلزله زده با استفاده از حمل و نقل هوایی و زمینی شد. وزارت دفاع ملی طالبان شب گذشته هفت هلیکوپتر حامل نیروهای امدادی را از شفاخانه های جنوب افغانستان نجات داده است.

محمد امین حذیفه، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ طالبان در پکتیکا به خبرنگاران گفت: «تعداد کشته ها در حال افزایش است». مردم یکی یکی قبر می کنند». خالد زدران، سخنگوی طالبان در وزارت داخله که از محل حادثه بازدید کرده است، گفت: «تعداد تلفات بیشتر از حد انتظار است». او گفت که نیروهای طالبان بسیاری از مجروحان را تخلیه کرده اند اما به چادر نیاز دارند. بسیاری از مردم هنوز زیر آوار هستند.

به گزارش سرویس زمین شناسی آمریکا، زمین لرزه ای به بزرگی ۶ ریشتر صبح چهارشنبه افغانستان و پاکستان را لرزاند. مرکز زمین لرزه ساعت ۱:۲۴ بامداد در عمق ۵۱ کیلومتری (۴۴ کیلومتری) خوست در جنوب شرق افغانستان گزارش شده است.

به گفته ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، این زمین لرزه بیش از هر منطقه دیگری ولایت پکتیکا را تحت تاثیر قرار داده است، اما مرکز آن در زیر ولایت خوست گزارش شده است. پاکستان بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری اروپا (EMSC) در توییتر، حدود ۱۱۹ میلیون نفر در افغانستان و هند در فاصله ۵۰۰ کیلومتری کانون زمین لرزه تحت تأثیر قرار گرفته اند.

دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه در افغانستان نقشه زمین لرزه پکتیکا را منتشر کرده است. کانون زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و مرکز زمین لرزه زیر کانون گزارش شده است. آژانس سازمان ملل متحد اعلام کرده است که عملیات جستجو و نجات ادامه خواهد داشت. از زمان به قدرت رسیدن طالبان، ده ها گروه و سازمان بین المللی کمک رسانی از افغانستان گریخته اند و سازمان ملل متحد یکی از معدود سازمان های بین المللی فعال باقی مانده در افغانستان است.

کد خبر: ۱۸۷۴۰۴