زایمان؛ قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن به این ۹ سوال پاسخ دهید.


وقتی “پرورش یک فرد سالم” را در برنامه های زندگی خود قرار دهید. قبل از آن، بهتر است چند سوال مهم از خود و همسرتان بپرسید. اگرچه بچه دار شدن بعد از تولد تجربه ای است که زندگی را تغییر می دهد، اما تعدادی از عوامل وجود دارد که قبل از انجام این کار باید در نظر گرفته شوند.

این تغییر هویت دائمی می تواند تکان دهنده باشد و گاهی باعث از دست دادن هویت قبلی شما شود. زیرا بخش های زیادی از زندگی شما در شرف تغییر است. یا کار؛ خانه، و اصلاحاتی مانند روابط. شما نمی توانید تمام استرس های مرتبط با زایمان را کاهش دهید. اما پیش‌بینی این تغییر بزرگ می‌تواند پدر و مادر شدن فرزندتان را آسان‌تر کند. قبل از ورود به این مرحله جدید از زندگی، بحث در مورد سلامت روان و برنامه های آینده برای ایجاد یک برنامه زمانی متعادل و یک چشم انداز سالم ضروری است.

قبل از بچه دار شدن چه چیزهایی باید بدانید؟

پذیرش فرزند در خانواده، چه در زمان تولد و چه در زمان فرزندخواندگی، می تواند بر بسیاری از بخش های زندگی شما تأثیر بگذارد. در این تغییر:

 • زندگی شخصی
 • زندگی اجتماعی
 • وضعیت مالی شد.

یک مکان خوب برای شروع این تصمیم بزرگ زندگی، پرسیدن سؤالاتی در مورد مسائل عملی مانند بودجه و مرخصی والدین است. پس از زایمان، اختلالات خواب می تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد. سلامت روان؛ همچنین مهم است که در مورد سلامت جسمانی و تقسیم کار در زندگی خود سؤالاتی بپرسید. صحبت در مورد این ملاحظات می تواند به شما کمک کند تا برنامه ای برای غلبه بر هر زمان استرس زا که ممکن است برای شما پیش بیاید ایجاد کنید.

افکار مرتبط

اضافه کردن نوزاد جدید حتی قوی ترین روابط عاطفی را تغییر می دهد. در اینجا سه ​​سوال وجود دارد که باید قبل از بچه دار شدن با شریک زندگی خود در میان بگذارید.

چگونه می توان کودک را از کودک جدا کرد؟

نوزادان و کودکان نوپا همیشه نیاز به توجه دارند که اغلب باعث بی خوابی می شود. تقسیم کار قبل از زایمان؛ من می خواهم به شما بگویم که چگونه برای شام و تعویض پوشک برنامه ریزی کنید. برخی از زوج ها هر شب به طور مساوی مسئولیت های شبانه را تقسیم می کنند. دیگران می توانند هر شب به یک طرف استراحت کامل بدهند.

همچنین ممکن است بخواهید درباره شیردهی در شب صحبت کنید. به خصوص اگر قصد دارید به کودک خود شیر بدهید. برخی از والدین:

 • شیر مادر را برای تغذیه با شیشه بمکید.
 • شب هنگام بیدار شدن نوزاد مستقیماً به او غذا دهید.
 • یا از شیر خشک با شیر مادر در شب استفاده کنید.

وقتی نوبت به مرخصی والدین و حضانت فرزند می رسد، ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که چگونه می توانید مسئولیت های خود را برای مراقبت طولانی مدت از فرزند خود تقسیم کنید. از تأثیر آن بر زندگی و شغل خود آگاه باشید. پس از تولد نوزاد، اگر هر دو والدین وقت آزاد داشته باشند، می توانند به نوبت در خانه بمانند و بعد از تولد نوزاد سر کار بروند. اما با بزرگتر شدن کودک، آیا می خواهید از او مراقبت کنید و سر کار بروید؟ یا می خواهید بیرون از خانه از او مراقبت کنید؟ برخی از خانواده ها ممکن است از بستگان خود مانند پدربزرگ و مادربزرگ برای کمک به مراقبت از نوزادان و کودکان کمک بگیرند.

حمایت از کودک

پس از به دنیا آمدن نوزاد، کارها اغلب به هم ریخته است. برای هر پدر و مادری مهم است که بتواند تمام کارهای خود را چه در خانه و چه در خارج از خانه انجام دهد. سعی کنید یک مکالمه مستقیم داشته باشید، مانند نحوه تقسیم وظایف:

 • ظرفشویی
 • آشپزی
 • لباس ها
 • تمیز کردن خانه
 • اگر حیوانات خانگی دارید، از آنها مراقبت کنید.

همیشه می توانید از روشی که دوست دارید استفاده کنید. اگر فکر می کنید روشی که انتخاب کرده اید برای خانواده شما مناسب نیست، در طول مسیر آن را تغییر دهید.

چگونه می توانید بعد از بچه دار شدن رابطه خود را تقویت کنید؟

اغلب، پس از تولد فرزند، هر دو روابط والدین تغییر می کند و نقش های جدید تغییر می کند. اکثر زوج ها بعد از زایمان رضایت زناشویی خود را از دست می دهند. آنها باید راه های جدیدی برای تقویت روابط خود بیابند. والدین و مراقبان می توانند به جای طولانی تر بودن به تنهایی، به فواصل زمانی کوتاه تری روی آورند. در صورت امکان، یک پرستار کودک استخدام کنید یا چند ساعت در هفته را با یکی از اقوام یا دوستان خود در تلاش برای نگهداری از کودک بگذرانید.

به این ترتیب شما و همسرتان می توانید استراحت کنید. اگر بتوانید چند ساعت استراحت کنید، بهتر می توانید از کودک خود مراقبت کنید.

والدین از یکدیگر چه انتظاری دارند؟

شما و شریک زندگیتان ممکن است نظرات و ایده های متفاوتی در مورد انتظارات پس از زایمان داشته باشید. آیا می خواهید نقش سنتی هر والدین را بازی کنید یا می خواهید از یک رویکرد غیر متعارف استفاده کنید؟ حتی ممکن است در این زمان نظری نداشته باشید. گاهی سازش می تواند تنها راه حل یک زندگی آرام باشد. درک انتظارات یکدیگر می تواند به شما کمک کند تا از ناامیدی و مشاجره جلوگیری کنید.

سلامت روان را در نظر بگیرید.

مراقبت از سلامت روان یک انتخاب خانواده است. والدین شدن می تواند استرس زا باشد و مهم است که به نقش جدید خود با سلامت روان نزدیک شوید. چگونه می توانید با بحث درباره افسردگی پس از زایمان (PPD) با همسرتان از یکدیگر حمایت کنید؟

افسردگی پس از زایمان می تواند برای والدین و کودکان خطرناک باشد. فقط مادران مبتلا به این بیماری نیستند. اما مردان و پدران نیز در خطر ابتلا به این وضعیت سلامت روان هستند. اگرچه PPD در سال های اخیر رایج تر شده است، اغلب نادیده گرفته می شود. این می تواند دریافت کمک در مواقع نیاز را برای افراد سخت تر کند.

شما به عنوان والدین می توانید علائم بی خوابی و افسردگی پس از زایمان را با هم اشتباه بگیرید. با این حال، همکاران شما، خانواده یا دوستان می توانند علائم را متوجه شوند و به شما کمک کنند. حتی اگر سابقه افسردگی یا PPD ندارید، مهم است که قبل از باردار شدن علائم PPD را با پزشک یا درمانگر خود در میان بگذارید. در مورد علائم PPD با همسرتان صحبت کنید. اگر هر یک از این علائم را دارید، درمان را با یکدیگر در میان بگذارید.

PPD می تواند یک بیماری دردناک باشد اما قابل درمان است. درک علائم و بحث در مورد درمان ممکن است مفید باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند؟

اگرچه تقریباً همه می توانند PPD را تجربه کنند، در برخی افراد ممکن است ایجاد آن خطرناک تر باشد. اگر قبل از تولد نوزاد احساس اضطراب یا افسردگی می کنید، احتمال ابتلای شما به PPD بیشتر است. سابقه خانوادگی افسردگی یا اضطراب می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به PPD قرار دهد. سایر عوامل محیطی نیز ممکن است بر خطر PPD تأثیر بگذارند. مثلا:

 • درآمد کم یا کمبود منابع مالی
 • افسردگی در دوران بارداری
 • سیگار کشیدن
 • بدون اسپانسر

آیا پزشک یا درمانگرتان از شما در مورد انتظاراتتان سؤال کرده است؟

قبل از اینکه کودک شما به دنیا بیاید مهم است که با پزشک و درمانگر خود در مورد دوره، قبل و بعد از تولد نوزاد و انتظارات روانی خود صحبت کنید. آیا شما یا شریک زندگیتان قصد دارید بچه دار شوید یا فرزندی را به فرزندی قبول کنید؟ برخی از تجربیات زایمان – مانند خستگی طولانی مدت یا حوادث آسیب زا – ممکن است خطر ابتلا به PPD را افزایش دهد. برخی افراد قبل از بچه دار شدن دچار افسردگی می شوند. برخی دیگر در عرض چند ماه پس از زایمان زایمان می کنند.

پزشک یا درمانگر شما می تواند علائم شما را کنترل کند. آنها حتی می توانند راه حل های مفیدی به شما ارائه دهند.

ملاحظات مالی

در واقع تربیت فرزندان هزینه دارد. هزینه ها – و استرس مالی – می تواند قبل و بعد از تولد افزایش یابد. در مورد اینکه چگونه بچه دار شدن می تواند بر امور مالی شما تأثیر بگذارد بحث کنید.

آیا شما حق زایمان رایگان دارید یا با هزینه؟

اگر برای یکی یا هر دو کار می کنید. اگر قصد دارید بعد از زایمان به کار ادامه دهید، توجه به قانون مرخصی در این مدت حائز اهمیت است. دانستن اینکه شما و همکارتان چه مدت می توانید با هم وقت بگذرانید چه فوایدی دارد؟ سپس تعطیلات خود را به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی کنید. همیشه نمی توان دقیقاً دانست که کودک شما چه زمانی به دنیا می آید. اما می توانید تاریخ تولد و مرخصی بعدی خود را برنامه ریزی کنید.

برخی از کسب و کارها زمان تعطیلات با حقوق را ارائه می دهند. دیگران نیمی از حقوق را برای مدت زمان محدودی پرداخت می کنند. آیا در تعطیلات به سر میبری؟ روزهای بیماری یا تعطیلات سالانه باید استفاده شود. از تعطیلات خود نهایت استفاده را ببرید. این شرایط می تواند بر درآمد و بودجه ماهانه شما تأثیر بگذارد، بنابراین بهتر است در اسرع وقت برای بچه دار شدن پس انداز کنید.

چگونه بودجه شما با آمدن یک نوزاد جدید تغییر خواهد کرد؟

پوشک کرم ها و پودرهای آلرژیک کودک و تمام لوازم ضروری برای کودک تنها تعدادی از آنها هستند. وقتی بچه دار می شوند به بودجه نیاز دارند. گاهی اوقات مهم است که برای صرفه جویی در هزینه های کودک آینده خود، از جمله مراقبت های بهداشتی و مراقبت از کودک، هزینه های اضافی را پوشش دهید. از سوی دیگر، همچنین باید این واقعیت را در نظر بگیرید که ممکن است با مرخصی بدون حقوق روبرو شوید که درآمد شما را کاهش می دهد.

لوازم حمام نوزاد آیا می توانید به حمایت اقوام و عزیزان مانند لباس یا هدایای تولد مانند پول نقد اعتماد کنید؟ نه را در نظر بگیرید.

گزینه های مراقبت از کودک شما چیست؟

هزینه های مراقبت از کودک می تواند باعث شود در برنامه کاری خود تجدید نظر کنید. اگر شما و شریکتان به صورت پاره وقت یا تمام وقت کار می کنید، ممکن است بخواهید در ابتدا درباره گزینه های نگهداری از کودک صحبت کنید. ممکن است متوجه شوید که احتمال بیشتری دارد که تمام وقت یا پاره وقت در خانه بمانید.

گزینه های مراقبت از کودک خود را مورد بحث قرار دهید. برخی از والدین به راحتی می توانند فرزند خود را به مهد کودک بفرستند. برخی دیگر ترجیح می دهند پرستار بچه استخدام کنند. گاهی اوقات هنگامی که خانواده یا دوستان در نزدیکی شما زندگی می کنند، می توانید به مراقبت از کودک خود کمک کنید.

بگذارید خلاصه کنیم

زایمان یک تغییر اساسی در زندگی ایجاد می کند. این می تواند هذیان آور باشد، اما همچنین می تواند استرس زا باشد. پیامدهای جسمی، عاطفی و عاطفی والدین بودن. وقت گذاشتن برای صحبت با همکارتان در مورد تغییرات عاطفی و مالی می تواند استرس را کاهش دهد. و به شما کمک می کند برای آینده خود برنامه ریزی کنید. قبل از تصمیم گیری برای بچه دار شدن، سوالات زیر را از یکدیگر بپرسید:

 • ارتباط
 • سلامت روان و تندرستی
 • وزارت دارایی

افسردگی پس از زایمان می تواند هر فردی را در خانواده شما از جمله کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد. قبل از تبدیل شدن به والدین یا مراقب با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید:

 • علائم PPD
 • خطرات برای شما
 • از شریک زندگی خود حمایت کنید.
 • گزینه های درمان

برنامه ریزی از قبل می تواند به شما کمک کند برای هر چیزی آماده شوید. بنابراین می توانید روی تربیت خانواده خود تمرکز کنید.