رویکرد عمل گرایانه ایران به مذاکرات دوحهمذاکرات دوحه در مذاکرات دوحه نشان می دهد که آمریکا و اروپا به سرعت ایران را به دلیل مواضع غیرمنطقی اش در قبال برجام سرزنش می کنند و ترامپ نیز مانند بایدن تمایلی به بازگشت به برجام ندارد.

از یک طرف، خواسته‌های حرفه‌ای و عمل‌گرایانه وزارت امور خارجه ایران مبنی بر لزوم اجرای مفاد تیم مذاکره‌کننده و برجام، بر این باور است که سازوکار دیپلماتیک باید برچیده شود. تحریم های شدید از طریق روند مذاکره.

دکتر باقری در این گفتگو گفت که به عنوان دیپلماتی که معتقد به لغو تحریم ها است، برای احیای برجام تلاش می کند. با رویکرد عملگرایانه، از سطح ملی مورد توافق مقامات ارشد ملی استفاده کنید. ظرفیت یکی از شاخصه های تیم مذاکره کننده برای دستیابی به رویکردی متفاوت در دیپلماسی و نتیجه مطلوب با تشکیل کارشناسان و مشورت با کارشناسان مجرب است.

مذاکرات با مقامات چینی و روسیه نشانه ای از تلاش ایالات متحده برای متقاعد کردن ایالات متحده برای اصلاح رویه های خود از طریق لغو تحریم ها مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است. اعتقاد تیم مذاکره کننده به احیای برجام و تحقق خواست اکثریت مردم؛

ایران در سال ۲۰۱۲ با کشورهای ۵+۱ برای لغو تحریم ها مذاکره کرد و شکی نیست که محدودیت های برنامه هسته ای خود را پذیرفته است. به عبارت دیگر، در پاسخ به تعهد غرب به لغو تحریم‌های سرکوب‌گر، ایران متعهد شده است که از برنامه هسته‌ای خود حمایت بیشتری انجام دهد.

متاسفانه با وجود رویکرد مثبت و سازنده ایران، آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور قطعنامه علیه ایران تحت تقلب اسرائیل رویکرد منفی را پذیرفته است. پس از قطعنامه و ابراز نارضایتی شدید از ایران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای اصلاح این تخلف وارد تهران شد و خواستار مذاکره برای عبور از بن بست شد. این نشست در یک پایگاه سه جانبه با کشورهای منطقه (ایران، اتحادیه اروپا، آمریکا) برگزار خواهد شد.

اما در این مرحله، رویکرد بدبینانه و خصمانه ایالات متحده که حتی توسط نماینده اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفت، موفقیت یک نتیجه عادلانه را با مشکل مواجه کرده است. در نشست دوحه پس از مذاکرات مقرر شد که آمریکا مانع اصلی فرار از موضع قاطع در تعیین موضع غیرمنطقی و تندروی آمریکا باشد.

فوتبال اکنون در دادگاه ایالات متحده است. جمهوری اسلامی ایران که تحریم ها را با رویکردی مبتنی بر تسامح و تسامح در اولویت قرار می دهد، حضور در میز مذاکره برای تحقق خواسته های خود را مفید می داند. در آینده اگر ایالات متحده مایل است به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند و تحریم های سرکوبگرانه را لغو کند، توافق نهایی حاصل خواهد شد.

در حال حاضر، دلسوزان ایران و کسانی که معتقد به لغو تحریم‌ها هستند، باید رویکرد بدبینانه و مثبت کاخ سفید را با اتخاذ موضعی متحد برای اعمال فشار حداکثری بر آمریکا درک کنند. دلیل اصلی شکست مذاکرات

تردیدی نیست که سیاست اساسی ایران که مورد تایید شورای امنیت ملی و رهبران شورای انقلاب اسلامی است، اجرای کامل مسئولیت های طرف های دیگر و پایبندی به تعهدات ایران در خصوص لغو و حذف برجام است. – بلوک برجام این یک سیاست روشن و مطالبه عمومی مبتنی بر مفاد منافع مشروع و غیرقابل برگشت هسته ای است.

امروز به دلیل جنگ در اوکراین و نیاز به کاهش قیمت نفت، آمریکا و اروپا امروز بیش از ایران به اجرای مفاد برجام نیاز دارند. ما نباید فراموش کنیم که به رویکرد هوشمندانه و قوی ادامه دهیم. در مذاکرات، آمریکا بر رفع واقع بینانه و موثر تحریم ها و تضمین منافع اقتصادی ایران فشار خواهد آورد.

۹۴۱۷

ما را در توییتر دنبال کنید @IrnaEnglish