رهاسازی ۱۵ میلیون مترمکعب آب از سد کوثر گچساران آغاز شد.


به گزارش خبرگزاری فارس، سد کوثر کهگیلویه و بویراحمد است. بوشهر خوزستان، ۲۰ شهر و ۲۰۰ روستا در استان های جنوبی کشور از جمله هرمزگان و فارس و طرح آب شرب شهری دهدشت. سوق لنده و چرام از این سد در حال اجراست.

اکبر خدری امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در گچساران با بیان اینکه سد کوثر یک سد مهم و استراتژیک است که می تواند دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را آبرسانی کند، اظهار داشت: سد کوثر یک سد مهم و استراتژیک است.

ویربیان کرد – اولین رهاسازی آب با دبی ۳۰ متر مکعب بر ثانیه از صبح روز سه شنبه ۷ تیرماه سال جاری آغاز شده است.

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با اشاره به اینکه رهاسازی با ۱۵ میلیون مترمکعب آغاز شد خاطرنشان کرد: این آب برای مصرف مردم شهرستان هندیجان استان خوزستان اجرا شد.

خدری گفت: طبق برنامه پیش بینی شده آب شرب مردم هندیجان رهاسازی شد و نامه ای از سوی مدیرعامل آب و برق خوزستان به منبع آب ایران و سد کوثر ارسال شد.

کشاورزانی که می خواهند در حاشیه رودخانه مستقر شوند. عشایر از کلیه دامداران و گردشگران تقاضا می شود از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه خودداری کنند.

مدیر بهره برداری و حفاظت بند کسون برای رهاسازی سد و گردشگران اخطارنامه نوشته و برای فرماندار و بخشدار و سایر سازمان های ذیربط ارسال کرده است. توپال روی خروجی آب شهرک گچساران کار کرد و مشکلی نداشت.

در حال حاضر ظرفیت سد کوثر ۴۷۲ میلیون متر مکعب و دبی ورودی ۶ متر مکعب بر ثانیه است.

وی با اشاره به اینکه سطح فعلی سد کوثر ۶۱۹/۵۰ است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۶ درصد از مخزن سد کوثر پر است.

مدیر اداره بهره برداری و حفاظت از سد کوثر با اشاره به اینکه این نخستین رهاسازی آب از سد کوثر در سال جاری است، گفت: سال گذشته ۳۵ میلیون مترمکعب آب از سد کوثر رهاسازی شد.

در ادامه از سمت خودری، رهاسازی آب از سد کوثر سالانه ۵۰ میلیون متر مکعب است.

آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد که توسط رودخانه های شاه بهرام و دهدشت ایجاد می شود تامین می شود.

مدیر بهره برداری و نگهداری سد کوثر گفت: سال گذشته ۱۹ میلیون مترمکعب آب از سد کوثر برای کشاورزی و ۳۴ میلیون مترمکعب برای سایر مصارف اختصاص یافته است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید.