دیپلمات ایرانی خواستار آزادی سیاسی دارایی های افغانستان شدتخت روانچی روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: «تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه افراد و سازمان ها در افغانستان نباید مانع همکاری های بشردوستانه، اقتصادی یا توسعه ای با افغانستان شود».

متن کامل سخنرانی تخت روانچی در شورای امنیت سازمان ملل را در ادامه می خوانید:

آقای رئیس جمهور،

من می خواهم عمیق ترین تسلیت خود را به مردم افغانستان و خانواده های قربانیان زلزله اخیر ابراز کنم. در این زمان سخت در کنار مردم افغانستان ایستاده ایم و دو فروند هواپیمای کمک های بشردوستانه را به مناطق زلزله زده می فرستیم.

آقای رئیس جمهور،

با تشکر از معلمان زندان برای توضیحاتشان.

این گزارش به گزارش اخیر دبیرکل در مورد وضعیت افغانستان اشاره می کند.

بر اساس این گزارش، نیازهای بشردوستانه در اوایل سال ۲۰۲۲ همچنان در حال افزایش است و ۲۴.۴ میلیون نفر یا ۵۹ درصد به کمک نیاز دارند که در مقایسه با ۱۸.۴ میلیون نفر در ابتدای سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

ایران به عنوان همسایه افغانستان از توانایی ها و منابع خود برای غلبه بر چالش های پیش روی مردم افغانستان استفاده کرده است. ما میلیون ها پناهنده بدبخت را می پذیریم که در ۴۰ سال گذشته کمک های بین المللی کمی دریافت کرده اند. آخرین نمونه از آخرین کمک های ما به پناهندگان افغان، واکسیناسیون گسترده کووید-۱۹ توسط افغان های مقیم ایران است. همسایگان افغانستان، از جمله ایران، نباید تمام بارهای مربوط به پذیرش مجدد پناهندگان افغان را به دوش بکشند. باید از پناهندگان کشورهای دیگر استقبال کرد.

ما از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای برآوردن نیازهای بشردوستانه در حال گسترش افغانستان، از جمله چارچوب تعامل انتقالی گسترده سیستم برای برآوردن نیازهای اساسی بشردوستانه، حمایت می‌کنیم.

ما از جامعه جهانی می خواهیم که به ارائه همه کمک های ممکن و ضروری به مردم افغانستان ادامه دهد و بر اهمیت تداوم همکاری با جامعه بین المللی به ویژه در حمایت از نیازهای بشردوستانه و انکشافی مردم افغانستان تاکید دارد. ایران در ماه های اخیر بیش از ۳۰ کمک بشردوستانه به مردم افغانستان ارائه کرده است.

همانطور که بارها گفته ایم، دارایی های مسدود شده افغانستان متعلق به مردم افغانستان است و آزادی آنها که برای کمک به اقتصاد افغانستان و نجات جان انسان ها مهم است، هرگز نباید سیاسی یا شرایطی باشد. وی بر لزوم انجام اقدامات مربوطه مانند بازگشایی حمایت ها و منابع مالی و بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید کرد و به دنبال راه های جایگزین برای پایان دادن به دارایی های مالی افغانستان و بهبود خدمات بانکی قانونی آن بود. به همین ترتیب، تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه افراد و سازمان ها در افغانستان، نقض روابط انسانی و اقتصادی با افغانستان است. مانعی برای همکاری های اقتصادی و توسعه ای نخواهد داشت.

آقای رئیس جمهور،

حملاتی که هلندی ها یا متحدان آنها ادعا یا تصدیق کرده اند اخیراً در افغانستان تشدید شده است. ما عمیقاً نگران چنین اقدامات تروریستی هستیم. طالبان باید متعهد به استفاده از تروریسم در پاسخ به مطالبات مستمر جامعه جهانی باشد و اطمینان حاصل کند که افغانستان پناهگاه امنی برای گروه های تروریستی مانند داعش و القاعده نیست. در سراسر منطقه.

به همان اندازه مهم، تلاش برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر در اولویت است. هر سال ایران مستقیماً تحت تأثیر این تهدید قرار گرفته و هزینه زیادی برای آن می پردازد. ما از تصمیم طالبان برای ممنوعیت تمام مواد مخدر استقبال می کنیم. با این حال، نگرانی ها در مورد تأثیر تجارت غیرقانونی مواد مخدر همچنان وجود دارد، زیرا طالبان اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با برداشت امسال انجام نداده و به اطلاعات مربوط به کشف و ضبط مواد مخدر و دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر دسترسی نداشتند.

آقای رئیس جمهور،

نیاز به یک حکومت فراگیر در افغانستان که نماینده همه اقوام باشد واضح است. مردم افغانستان به ویژه نسل جوان که در آینده رهبری افغانستان را بر عهده خواهند داشت، به ویژه مردم با پیشینه های مذهبی و قومی، باید امور کشور خود را تضمین کنند. اگر حکومت فراگیر تشکیل نشود و به ساختار سیاسی و اجتماعی افغانستان توجه کافی شود، شکاف های نژادی و قومی به وجود می آید.

با این حال، علیرغم درخواست های مکرر بین المللی، طالبان نتوانسته اند تلاش های قابل توجهی برای تضمین شمول واقعی قومی و سیاسی دولت انجام دهند. تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان بخش مهمی از به رسمیت شناختن بین المللی است.

گزارش SG می گوید که بسیاری از تصمیمات طالبان حقوق اولیه بشر، به ویژه حقوق زنان و دختران را تضعیف می کند. طالبان باید از تمام حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت ها و حق تحصیل محافظت کنند.

صلح بلند مدت در افغانستان این کشور در حال رایزنی با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان ملل متحد برای کمک به تضمین امنیت و ثبات است.

سرانجام در راستای مأموریت آن، ما از تلاش های یوناما برای ارتقای صلح و ثبات در افغانستان حمایت می کنیم.

متشکرم

۲۰۵۰

ما را در توییتر دنبال کنید @IrnaEnglish