دیدار رئیسی با پوتین و اردوغان احیای بلوک شرق در تهران


از سعدآباد تا توپکاپی

دیدارنیوز آ رضا قنبری*- تهران امروز سه شنبه میزبان روسای جمهور ترکیه و روسیه خواهد بود. در روزهایی که خاورمیانه در حال تبدیل شدن به مرکز توسعه جهانی است، این یک نشست مهم منطقه ای است. نشست امنیتی در جده؛ بایدن در اسرائیل، نشست سه جانبه اکنون در تهران. با این حال، روحانی زمانی که پوتین و اردوغان آخرین بار در شهریور ۹۷ در سعد آباد گرد هم آمدند. وضعیت عمومی کشورهایشان بسیار بهتر از امروز بود. در این چهار سال ارزش ریال حدود ۵۰۰ درصد کاهش پیدا کرده و وضعیت لیر هم چندان بهتر نیست. پوتین بر سر جنگ اوکراین با غرب درگیر شده و تحریم های بین المللی حتی به ساندویچ های مسکو نفوذ کرده است. محبوبیت هر سه دولت در نظرسنجی های ملی کاهش یافته است، اما به نظر می رسد رویدادها روز به روز نزدیک تر می شوند. در این مشکل، با بررسی ترکیب تاریخی این سه قدرت منطقه ای؛ من درباره دلایل آنکارا برای اتحادش با روسیه و ایران صحبت خواهم کرد.

***

مذاکرات آستانه در ابتدای سال ۲۰۱۷، با بن بست کاهش داعش در جهان و جنگ های نیابتی-ایدئولوژیک شامات، روسیه; سران ایران و ترکیه برای دستیابی به توافق جامع در شهر آستانه گرد هم آمدند. زات یافتن راهی برای حفظ منافع همه گروه های درگیر در سوریه و خارج کردن آن از دست غرب، مهمترین دستور کار مذاکرات است. پس از هجدهمین دور مذاکرات، هیچ دود سفیدی از توافق در مذاکرات دیده نشده است. با انتشار خبر حمله قریب الوقوع ترکیه به شمال سوریه، گفتگوهای تند بازگشته است. علاوه بر این، روسیه و ایران برای نگه داشتن اسد در دمشق مبالغ هنگفتی می پردازند و جلوگیری از حمله آنکارا به خاورمیانه یکی از مهم ترین دستور کار تهران در این نشست است.

دشمنی با آمریکا مقابله با آمریکا روسیه است. یکی از نقاط مشترک مهم ایران و ترکیه است. پس از یک کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶ و انتخابات ۲۰۱۸، اردوغان به آرامی از غرب دور شد و در چند سال گذشته به طور فزاینده ای نگران مسائل حقوق بشری بوده است. او بارها مورد خشم واشنگتن قرار گرفته است زیرا به تحریم های آمریکا پایبند نیست. حملات نظامی یکجانبه در کشورهای همسایه؛ خروج از قرارداد F-35؛ حمایت از مخالفان سیاسی و تحریم های اقتصادی نمونه هایی از این فشارها هستند. اکنون، با کاهش ارزش لیر به میزان یک سوم در دو سال و تورم رانده شدن مردم، اسلامگرایان که جای پای خود را در غرب از دست داده اند به دنبال خانه ای در شرق هستند. با این حال، در کمتر از یک سال، ترکیه با نزدیک‌ترین انتخابات تاریخ خود روبرو است و حمایت بین‌المللی پس از پیروزی یا باخت در انتخابات می‌تواند تقویت بزرگی برای حزب عدالت و توسعه باشد.

شرکای تجاری نگاهی اجمالی به شاخص های اقتصادی ترکیه به خوبی اهمیت روسیه و ایران برای این کشور را درک می کند. ایرانی‌ها و روس‌ها از نظر خرید ملک و رتبه‌بندی توریست‌ها بیشترین درآمدهای ارزی ترکیه را دارند، در حالی که شرکت‌های ساختمانی و مواد غذایی ترکیه سرمایه‌گذاری‌های زیادی در همسایه شمالی انجام داده‌اند. از سوی دیگر، بسیاری از منابع انرژی ایران و روسیه به آناتولی سرازیر می شود و ترکیه برای مصرف داخلی و صادرات انرژی به اروپا به گاز ایران و روسیه وابسته است. همسایگانی که در روزهای سخت برادری خود را به یکدیگر ثابت کرده اند، هرگز از تحریم های غرب سرپیچی نکرده اند. چین برادران عراقی و هندی از ترامپ اطاعت کردند و نفت جمهوری اسلامی را در بانک های خود گذاشتند. زمانی که گاز طبیعی و برق قطع شد اردوغان و پوتین به روابط مالی خود با تهران ادامه دادند. مدیریت مسکو با تحریم ها چقدر خوب است، حتی در شرایطی که پوتین توانست ارزش روبل را در مواجهه با تحریم های سنگین غرب حفظ کند؟

در سالهای اخیر، با خروج تدریجی آمریکا از منطقه، اهمیت متحدان منطقه ای برای ترکیه دوچندان شده است. در چند ماه گذشته خلیج فارس; اسرائیل دیدارهای اردوغان با بالاترین مقامات سیاسی اوکراین و روسیه را نیز باید در همین راستا بررسی کرد. و با احتمال بحران انرژی در زمستان پیش رو اروپا و شکست مذاکرات برجام. نقش کشورهای میانجی مانند ترکیه در روابط بین الملل دوچندان خواهد شد. این یک فرصت طلایی برای اردوغان در سال منتهی به انتخابات است. با این حال، با کاهش قدرت اروپا و تقویت اقتدار در آمریکا، اپوزیسیون غربی در حال سازماندهی مجدد برای انجام بازی های بزرگتر است. پوتین رهبر و کاپیتان این گروه جدید است و ایران و ترکیه جایی امن تر از سلاح های روسیه نخواهند یافت.

* روزنامه نگار و کارشناس مسائل ترکیه

 رئیس جمهور پوتین و اردوغان