دلار همچنان کار آقای ایران است – نبأ خبر.


تحریم ها راه را برای جهش دلار از ۱۰۰۰۰۰۰ تومان در یک دهه به ۳۳۰۰۰ تومان و خرید و فروش هر دلار تا ۳۰۰۰۰ تومان هموار کرد. بررسی ها نشان می دهد که دلار از آغاز معاملات این هفته در دو جهت متفاوت حرکت کرده است.

به گزارش «ناباخبر»، دلار توسط رهبران همه احزاب سیاسی و سازمان های اجتماعی از شرق تا غرب، از رهبران مستبد روسیه و چین تا رهبران لیبرال ژاپن و استرالیا استفاده می شود. رهبران در سراسر جهان شهروندان عادی و فعالان کسب و کار هر چه بیشتر می خواهند و آن را به دست خود بسپارند. دلار یک ارز قوی است زیرا آنها می دانند که بهترین و قدرتمندترین منبع پس انداز در هر روستا از کنیا گرفته تا لهستان و ایران است.

در ایران مدیران سیاسی و اقتصادی به آمریکا توهین می کنند اما باید در گفت و گوهای روزانه خود مردم را از دلار و محاسبات خود آگاه کنند. مثلا، وزیر نفت با افتخار گفت که قراردادی به ارزش ۴۰ میلیارد دلار با یک شرکت روسی امضا کرده است یا رئیس دولت سیزدهم می گوید ارزش سرمایه گذاری خارجی در ماه های اخیر به ۵ میلیارد دلار رسیده است. بدون شک یکی از مهمترین اخبار برای ایرانیان تغییر دلار و تبدیل آن به تومان است و شهروندان نرخ ارز را نبض اقتصاد و همچنین چراغ راه می دانند. حتی اگر زندگی و تجارت خود را با این نرخ متعادل کنند و هزار دلار در خانه نگه دارند. واقعیت تلخ این است که دلار حاکم اقتصاد ایران است. تا زمانی که این وضعیت ادامه دارد، نمی توانیم از پیروزی صحبت کنیم. با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد ایران، همه چیز از نخود گرفته تا لوبیا و ماست، شیر، برنج ماشین، یخچال، کیف مدرسه، کتاب مدرسه کفش قیمت لباس افزایش خواهد یافت. تغییر دادن. با توجه به تئوری اقتصادی که قیمت ها چسبنده هستند و به راحتی کاهش نمی یابند، افزایش دلار قیمت ها را افزایش می دهد و همچنان زندگی را برای ایرانی ها سخت می کند. یکی از دلایل بالا و پایین شدن دلار.

مناقشه هسته ای ایران با تحریم های آمریکا. تحریم ها راه را برای جهش دلار از ۱۰۰۰۰۰۰ تومان در یک دهه به ۳۳۰۰۰ تومان و خرید و فروش هر دلار تا ۳۰۰۰۰ تومان هموار کرد. بررسی ها نشان می دهد که دلار از آغاز معاملات این هفته در دو جهت متفاوت حرکت کرده است. در دو روز اول هفته، این ارز توانست در خط قیمتی ۳۰ هزار تومان نفوذ کند، اما دیروز باز هم از افزایش باز ایستاد و در مرز روانی ۳۰ هزار تومان متوقف شد. فعالان بازار مالی بر این باورند که نااطمینانی و ناامیدی ناشی از فرآیند مذاکره به فضای معاملات ارزی می‌تواند در هفته‌های آینده برای دلار شروع به کار کند. با این حال، رفتار محتاطانه معامله گران در بازار باعث جهش قابل توجهی در قیمت دلار نشد. پژوهشگران بر این باورند که تحولات سیاسی تنها در کوتاه مدت و به صورت مقطعی می تواند بر جهت گیری بازارهای مالی تأثیر بگذارد و آنچه جهت قیمت ارز را در بلندمدت تعیین می کند، وضعیت کلی اقتصاد است.

بررسی ها نشان می دهد دلار از ابتدای معاملات هفته جاری روند صعودی را طی کرده و راه را برای ورود به کانال قیمت ۳۰ هزار تومان باز کرده است. اگرچه نرخ رشد دلار در چند روز اخیر چندان بالا نبوده است. بازگشت دلار به نرخ های بالای ۳۰ هزار تومان شاید حکایت از تزریق اخبار ناامیدکننده از برجام به بازارهای مالی داشته باشد. قیمت دلار در روز گذشته اندکی عقب نشینی کرد و توانست برای ساعاتی در مسیر ۲۹ هزار تومان ثابت بماند اما در نهایت در مرز روانی ۳۰ هزار تومان به فعالیت خود پایان داد. به نظر می رسد جو عدم اطمینان معامله گران را بیش از هر زمان دیگری محتاط کرده است. برخی کارشناسان تخمین می زنند که اگر قیمت دلار بالای ۳۰ هزار تومان تثبیت شود، ممکن است قیمت دلار تا ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان هم افزایش یابد. با این حال، تعامل دلار بین دو مسیر قیمتی ۲۹ و ۳۰ هزار تومانی می تواند جهت تغییرات ارزی در بازار را تغییر دهد. با تمام این اوصاف، حتی اگر اخبار مثبتی از مذاکرات به گوش برسد و توافق حاصل شود، کاهش قیمت دلار موقتی خواهد بود. در بلندمدت، ادامه روند نزولی دلار تنها با انجام اصلاحات اقتصادی و مهار رشد نقدینگی و تورم امکان پذیر است.

کد خبر: ۱۹۵۴۳۲