در پایان اجلاس سران گروه ۲۰، آمریکا و روسیه به تقابل خود پایان دادند.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در بالی با تقابل روسیه و غرب به ویژه آمریکا به پایان رسید.

نیویورک پست گزارش داد وزرای خارجه گروه ۲۰ که از بالی در اندونزی بازدید کردند، پس از نشست سران برای عکس یادگاری نگرفتند.

برخی از اعضای گروه ۲۰ گفته اند که نمی خواهند بخشی از قاب عکس با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه باشند که از گرفتن عکس خودداری کرده است. به گزارش کیودو نیوز، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا دلیل اصلی این اعتصاب بود.

علاوه بر این، بلینکن و سرگئی لاوروف از غرب تصمیم گرفتند در مراسم پذیرایی روز پنجشنبه شرکت نکنند. وزیر خارجه اندونزی گفت که این تصمیم را درک کرده و به آن احترام می گذارد.

سرگئی لاوروف در پاسخ به این سوال که چرا عکس یادگاری گرفته نشده است، گفت: «هیچکس برای گرفتن عکس با من دعوت نشده است.

از سوی دیگر، رسانه های خارجی روز جمعه گزارش دادند که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه آلمان جلسه را ترک کرده است.

نشست سران گروه ۲۰ اولین دیدار سرگئی لاوروف با مقامات غربی از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه است. لاوروف از روسوفوبیا در غرب به شدت انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی کوتاه در بالی گفت: «هیچ دلیلی برای مذاکره غرب با غرب وجود ندارد، مگر اینکه غرب که می‌خواهد اوکراین را در میدان جنگ شکست دهد و بر اوکراین پیروز شود. برای انجام مذاکرات.»

یک دیپلمات ارشد روسی که در جریان مذاکرات بین عربستان سعودی و مکزیک حضور داشت نیز از غرب به دلیل ارسال سلاح به اوکراین انتقاد کرد. آنالینا بائربوک، وزیر خارجه آلمان، لاوروف را در حین سخنرانی ترک کرد.

لاوروف پس از خروج از جلسه، اظهارات روس هراسی غرب را «خصمانه، خصمانه» توصیف کرد. مهاجم ساکن من امروز از این حرف ها زیاد می شنوم. «برخی از صحبت های امروز برای نمایش انجام شده است.

در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰)، اوکراین استقلال جمهوری خواهان لوهانسک و دونتسک را به رسمیت شناخت. روسیه نیروهای خود را به منطقه اعزام کرده و از آغاز عملیات ویژه در اوکراین خبر داده است.

خلع سلاح اوکراین؛ روسیه قصد خود را برای رسیدگی به نگرانی های امنیتی خود و پاسخ به درخواست کمک از سوی لوهانسک و دونتسک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف سرزمین اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخت و حضور نظامی روسیه را «حمله خصمانه به خاک خود» خواند.

پس از آغاز درگیری بین اوکراین و روسیه، در زمانی که فشار اقتصادی بر سر محکومیت مسکو افزایش یافته است، غرب به دنبال حمایت سیاسی و اقتصادی از کیف است. مالی و تسلیحاتی در برنامه تامین جامع گنجانده شده است.

با وجود حمایت غرب، روسیه کنترل لوهانسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین را به دست آورده و در تلاش است تا کنترل تمام دونتسک را به دست آورد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید