درگیری های مرگبار در بیروت نگرانی ها را در مورد اختلال عملکرد لبنان تشدید می کند

درگیری های مرگبار در بیروت نگرانی ها را در مورد اختلال عملکرد لبنان تشدید می کند


بیروت ، لبنان-درگیری های مسلحانه بین شبه نظامیان فرقه ای روز پنجشنبه بخش هایی از بیروت را به یک منطقه جنگی مرگبار تبدیل کرد ، زیرا ترس از این بود که خشونت بتواند خلأ ناشی از فروپاشی تقریباً دولت لبنان را پر کند.

افراد مسلح رقیب که در حمایت از رهبران خود آواز می خواندند ، پشت ماشین ها و محل های زباله پنهان می شدند تا سلاح های خودکار و نارنجک های موشکی به سمت رقبای خود شلیک کنند. دست کم 6 نفر کشته و 30 نفر زخمی شدند. ساکنان در خانه های خود پنهان شدند و معلمان کودکان را به راهروها و زیرزمین های مدرسه فرستادند تا از تیراندازی در امان بمانند.

برای سالها ، بدترین خشونت برای مهار بیروت بود ، احساس بی ثباتی در یک کشور کوچک را که قبلاً ناشی از بحرانهای ویرانگر سیاسی و اقتصادی بود ، تشدید می کرد و خاطرات دعوت کننده ای از جنگ داخلی آن را که بیش از سه دهه پیش به پایان رسید ، به ارمغان می آورد.

از پاییز سال 2019 ، ارزش پول لبنان بیش از 90 درصد سقوط کرده است که اقتصاد را متزلزل کرده و لبنانی های طبقه متوسط ​​را به راحتی در فقر قرار داده است. به گفته بانک جهانی ، فروپاشی اقتصادی لبنان از اواسط دهه 1800 ممکن است یکی از سه بدترین وضعیت در جهان باشد.

به دلیل کمبود شدید سوخت ، همه در ماه های اخیر ، به استثنای ثروتمندترین لبنانی ها ، با قطعی طولانی مدت برق و صف های طولانی در پمپ بنزین ها دست و پنجه نرم کرده اند. بخش های بانکی ، پزشکی و آموزشی این کشور که زمانی تجلیل شده بود ، متحمل ضررهای زیادی شده اند زیرا متخصصان برای تأمین معاش خود به خارج از کشور گریخته اند.

با فروپاشی آشوب های عمیق تر ، نخبگان سیاسی آن به مبارزات مدنی فزاینده ای روی آوردند. سال گذشته یک انفجار بزرگ در بندر بیروت رخ داد که بیش از 200 نفر را کشت و نتایج آنچه را که بسیاری از لبنانی ها دهه ها حکومت بد و فساد می دانند ، آشکار کرد. همه گیری کووید -19 فقط اضطراب و ناامیدی اقتصادی را تشدید کرد.

نبرد روز پنجشنبه بخشی از انفجار بندر بود.

دو حزب شیعه مسلمان-حزب الله ، یک گروه مسلح تحت حمایت ایران و جنبش امل-اعتراض خود را برای برکناری قاضی که وظیفه تحقیق در مورد انفجار و یافتن مسئولان را بر عهده داشت ، سازماندهی کردند.

همزمان با تجمع معترضان ، صدای تیراندازی بلند شد ، شاهدان عینی و مقامات لبنانی ظاهراً تک تیراندازان را به سمت ساختمانهای بلند مجاور شلیک کردند و معترضان در خیابانهای فرعی که اسلحه به دست آمده بود پراکنده شدند و دوباره به نبرد پیوستند.

در اواخر روز پنجشنبه ، مشخص نبود که چه کسی اولین تیرها را شلیک کرده است.

درگیری ها در منطقه ای گسترده شد که دو محله را شامل می شد ، یکی شیعه و دیگری ارگ نیروهای لبنان ، حزب سیاسی مسیحی که به شدت با حزب الله مخالف است.

پس از حدود چهار ساعت درگیری ، ارتش لبنان برای آرام سازی خیابان ها مستقر شد و به نظر می رسید درگیری ها فروکش کرده است ، اما ساکنان خانه از ترس احتمال وقوع خشونت بیشتر در خانه ماندند. برای بسیاری از ساکنان بیروت ، تیراندازی در خیابان ها بدترین روزهای جنگ داخلی را برانگیخت ، که 15 سال پیش شهر شیک و زیبا را ویران کرد.

لینا حداد ، که در این نزدیکی زندگی می کند و مانع از عکس گرفتن دخترش از پنجره می شود ، می گوید: “ما ساعت ها در حمام ماندیم ، این امن ترین مکان خانه است.”

خانم حداد می گوید: “من در جنگ داخلی زندگی کرده ام.” – من می دانم جنگ داخلی یعنی چه.

مقامات حزب الله نیروهای لبنانی را به شروع تیراندازی متهم کردند و نیروهایی را که در اعلامیه های حزب الله و جنبش امل ذکر نشده اند متهم کردند که “کشور را به درگیری عمدی کشانده است”.

سمیر جعجع ، رهبر نیروهای لبنانی ، خشونت ها را محکوم کرد پست ها در توییتروی با اشاره به این که این درگیری ها “ناشی از سلاح های کنترل نشده و گسترده ای است که شهروندان را در همه زمان ها و همه مکان ها تهدید می کند” ، به زرادخانه وسیع حزب الله اشاره کرد.

گروه وی حزب الله را متهم کرده است که از تنش های فرقه ای برای منحرف کردن تحقیقات بندر سوء استفاده کرده است زیرا بیم آن دارد که این گروه نقشی ایفا کند.

آنتوان زهرا ، مدیر اجرایی نیروهای لبنانی ، “حزب الله اکنون باید این درس را بدهد که نمی تواند کل کشور ، نهادهای آن ، مردم و عزتش را تحقیر کند.” جدول – در ارتباط قرار می گیرد.

ارتش لبنان اعلام کرد که 9 نفر از هر دو طرف ، از جمله یک مرد سوری را بازداشت کرده است.

با فرا رسیدن شب ، میشل عون ، رئیس جمهور این کشور ، در یک سخنرانی تلویزیونی خواستار اطمینان خاطر ، محکوم کردن افراد مسلح که به سمت معترضان شلیک کردند و قول داد آنها را به محاکمه می کشد ، محکوم کرد. وی گفت: “کشور ما نیاز به گفتگوی آرام ، راه حل های آرام و احترام به نهادهای ما دارد.”

آقای عون همچنین گفت که تحقیقات در مورد انفجار در بندر ادامه دارد که با رهبران معترض در تضاد است.

خشونت بین گروه های مذهبی به ویژه در لبنان خطرناک است ، جایی که 18 فرقه شناخته شده از جمله مسلمانان شیعه و سنی ، مسیحیان فرقه های مختلف و دیگران وجود دارد. درگیری بین آنها و شبه نظامیانی که آنها حفظ می کنند ، سیاست های کشور را تعیین می کند و اغلب منجر به خشونت می شود ، که فاجعه بارترین آنها در طول جنگ داخلی است که در 1990 پایان یافت.

سنی ها ، شیعیان و مسیحیان بزرگترین گروه ها در لبنان هستند ، اما حزب الله ، که از نظر ایالات متحده و اسرائیل همسایه ، یک سازمان تروریستی محسوب می شود ، به عنوان قوی ترین نیروی سیاسی و نظامی این کشور ظاهر شده است. با حمایت ایران ، حزب الله بیش از 100000 موشک به اسرائیل و هزاران جنگجو به جبهه های نبرد در یمن ، سوریه و عراق دارد.

درگیری های روز پنج شنبه درست یک ماه پس از آن آغاز شد که نجیب میکاتی ، میلیاردر مخابراتی میلیاردر ، نخست وزیر شد و برای سومین بار در کشوری که بیش از یک سال فاقد دولت کامل بود ، مسئولیت را در دست گرفت.

آقای میکاتی با فراخوان یک روز عزاداری در روز جمعه ، دستور داد همه ساختمانها و مدارس دولتی در آن روز بسته شوند.

آقای میکاتی جانشین حسن دیاب ، نخست وزیر سابق ، شد که پس از انفجار بندر با کابینه خود استعفا کرد.

او امیدوار بود که آقای میکاتی با تشکیل دولت جدیدش تا حدی ثبات ایجاد کند. اما در عین حال ، تنش بر سر بازرسی بندر عمیق تر می شد.

انفجار در بندر ناشی از سوزاندن ناگهانی حدود 2750 تن مواد شیمیایی فرار بود که سالها پیش به بندر ریخته شد ، اما هیچکس بیش از یک سال بعد تحت پیگرد قانونی قرار نگرفت.

تارک بیطار ، قاضی تحقیق کننده در مورد این انفجار ، از وی خواسته است تا تعدادی از سیاستمداران قوی و مقامات امنیتی را برای بازجویی احضار کند که این امر می تواند منجر به تعقیب کیفری شود.

حزب الله به طور فزاینده ای از قاضی بیتار انتقاد می کند و تحقیقات این هفته پس از متهم شدن دو وزیر سابق متوقف شد.

خانواده های قربانیان این اقدام را محکوم کرده اند و منتقدان می گویند رهبری سیاسی کشور در تلاش است تا از خود در برابر بزرگترین انفجار در تاریخ آشفته کشور از پاسخگویی دفاع کند.

قاضی روز دوشنبه دستور بازداشت علی حسین خلیل ، نماینده شیعه و مشاور نزدیک رهبر حزب امل را صادر کرد. این دستور اتهامات جدی علیه آقای خلیل وارد کرد.

در سند آمده است: “ماهیت جنایت” قتل ، آسیب ، آتش سوزی و ارعاب احتمالی است.

حسن نصرالله ، رهبر حزب الله لبنان روز سه شنبه غم انگیزترین انتقادات را به قاضی بیطار وارد کرد و او را متهم کرد که مقامات را در جریان تحقیقات “هدف سیاسی” قرار داده و روز پنجشنبه خواستار اعتراض شده است.

وقتی پیروان حزب الله به تظاهرات پیوستند و خواستار برکناری قاضی شدند ، شاهدان گفتند صدای تیرانداز از خفا به صدا درآمد.

بن هوبارد از بیروت و مارک سانتورا از لندن گزارش دادند. گزارش توسط هویدا سعد و اسماء العمر از بیروت و ویویان یی و مونا النگگار از قاهره منتشر شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *