درگیری ایران و آمریکا ساختاری و مستند است: نبأ خبر


آنها قصد دارند از مذاکرات هسته ای به عنوان فشار بر جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند. این فشار در بسیاری از مدل‌های حاکم بر اقتصاد ایران خود را نشان داده است و آنها این کار را با افزایش نرخ ارز انجام می‌دهند تا اتحادیه‌های کارگری را به خیابان‌ها تشویق کنند.

به گزارش نبأخبر، با حضور مجتبی جلال زاده کارشناس مسائل بین الملل در برنامه گفتگوی سیاسی رادیو گفت و گو با موضوع مذاکرات هسته ای پخش شد.

مجتبی جلال زاده مناقشه ایران و آمریکا را یک تعارض قانون اساسی می داند و ایران و آمریکا در هسته جنبش دفاعی سیاست خارجی منافع متفاوتی دارند. ادبیات سیاست خارجی دو کشور بیانگر این تضاد و خصومت است، در ادبیات ایران آمریکا را «شیطان» و در ادبیات آمریکا به ایران به عنوان «محور شرارت» می‌گویند.

همزمان، وجود ادبیات خصمانه بین ایران و آمریکا نه مانعی برای از سرگیری مذاکرات دو کشور تلقی می شود و نه رهبر معظم انقلاب می گویند مذاکره با دشمن یک معامله عادلانه است.

مذاکره در ایران جایی ندارد.

این کارشناس بین الملل در گفت و گو با رادیو تاک گفت: بله، تعهد ایران. ایران متعهد به یک مذاکره افتخارآمیز برای کشورمان است و جایی برای مذاکره برای ما وجود ندارد. با مقایسه رفتار پنج کشور با ایران، ایران از زمان برجام توانسته به وظایف خود عمل کند.

وی خاطرنشان کرد: غربی ها برخلاف اعلام خود به جای توجه به متن مذاکره به دنبال یک بازی وقت گیر هستند. به دلیل اختلاف نظرها، بعید است مذاکرات ادامه پیدا کند.

جلال زاده گفت که ایالات متحده «خواسته های بیش از حد» در مورد مذاکرات هسته ای دارد. ایالات متحده گفته است که در حال بررسی لغو تحریم ها و بازگشت به برجام است.

یک کارشناس بین‌المللی درباره دلایل تجدید مذاکرات هسته‌ای، عدم تلاش غرب برای حل موضوع هسته‌ای ایران و عدم ارائه پیشنهاد از سوی بخش برجام را اعلام کرد. دو دلیل اصلی برای کندی مذاکرات وجود دارد.

اگرچه آمریکا سازمان ملل را در خاک آمریکا راه اندازی کرده است که آن را مغایر با ساختار سازمان ها و سازمان های بین المللی می داند، اما به عضویت سازمان ملل متحد درآمده و از قوانین بین المللی کاملا دوری کرده است.

جلال زاده که بلندپروازی های غرب برای مذاکرات هسته ای را تشریح کرده است، گفت که آنها قصد دارند از مذاکرات هسته ای به عنوان فشاری برای دستیابی به اهداف خود علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند. این فشار در بسیاری از مدل‌های حاکم بر اقتصاد ایران خود را نشان داده است و آنها این کار را با افزایش نرخ ارز انجام می‌دهند تا اتحادیه‌های کارگری را به خیابان‌ها تشویق کنند.