درمان آزمایشی سرطان مقاوم به درمان با سلول های ایمنی نامرتبط – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهاندکتر مرضیه ابراهیمی، سرپرست کارگروه سرطان پژوهشگاه رویان و سرپرست گروه تحقیقات سلول های بنیادی سرطان این پژوهشکده در گفتگو با خبرنگار مهر از طرح درمان تومورهای مغزی مقاوم به درمان با استفاده از سلول های ایمنی خبر داد. اهداکنندگان نسبی: تقریباً پنج سال طول کشید تا این فناوری به دست آید. ما در حال تحقیق روی سلول درمانی با استفاده از سلول های کشنده طبیعی برای درمان بیماران تومور مغزی هستیم.

وی افزود: خوشبختانه مراحل آزمایشگاهی، پیش بالینی و کارآزمایی بالینی فاز ۱ این پژوهش در سال گذشته با موفقیت به پایان رسیده است.

ابراهیمی با بیان اینکه در این سال ها توانسته ایم سلول هایی ایجاد کنیم که می توانند سلول های تومور را شناسایی و از بین ببرند، خاطرنشان کرد: در اولین کارآزمایی بالینی سلول های مورد نظر از اهداکننده بستگان بیمار دریافت شد اما به راحتی قابل تشخیص نبود. همه خانواده ها اهداکننده سالم دارند و انتخاب بهترین اهداکننده سلول حدود یک ماه طول می کشد.

به گفته رئیس کارگروه سرطان پژوهشکده رویان، قصد داریم بانک سلول های ایمنی آلوژنیک ایجاد کنیم زیرا باعث صرفه جویی در وقت بیماران تومور مغزی و پیشرفت تومور آنها می شود.

وی درباره این بانک گفت: در این بانک سلول های ایمنی افراد سالم بدون بیماری زمینه ای در ۱۸۰- جداسازی می شود. به این ترتیب هر زمان که بیمار به این سلول ها نیاز داشته باشد، می توانید بدون اتلاف وقت به او برسید.

ابراهیمی بیان کرد: علاوه بر اتلاف وقت در روند درمان این بیماران، هزینه جمع آوری سلول و فرآیند جداسازی سلول نیز زیاد است.

وی ادامه داد: به عبارتی مطالعات کارآزمایی بالینی در حوزه سلول درمانی بسیار پرهزینه است و برای اجرای آن دقت زیادی می طلبد، بنابراین نظرسنجی عمومی برای حمایت از هزینه های درمان برای پوشش بخشی از هزینه های درمان صادر شد. .

وی در ادامه گفت: با این اقدام توانسته هزینه سلول درمانی ۳ بیمار را از محل کمک های مالی آنها تامین کند. توجه مسئولین؛ امید است با کمک خیرین و نیکوکاران این خدمات درمانی در اختیار تمامی بیماران سرطانی قرار گیرد.

ذخیره سازی ۳ میلیارد سلول آلوژنیک برای درمان بیماری و پروژه های تحقیقاتی.

وی گفت: حدود ۳ میلیارد سلول از داوطلبان سالم در بانک آلوژن ذخیره شده است که توسط یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد رویان و با همکاری پژوهشگاه رویان ایجاد شده است. یک کارآزمایی بالینی برای ۱۰ بیمار (۳ تا ۱۳ ساله) که از تومورهای مغزی مقاوم به درمان رنج می برند آغاز شده است که می تواند تومورهای مغزی را از بین ببرد و آسیبی به بیمار سرطانی وارد نکند.

وی با اشاره به این تحقیقات گفت: نشان داده شده است که تزریق این سلول های آلوژن به بیماران بی خطر بوده و هیچ عارضه ای برای آنها ایجاد نمی کند.

وی تاکید کرد: البته در پایان سال ما قادر خواهیم بود نتیجه دقیقی را تعیین کنیم که این امر چقدر بر درمان بیماران تأثیر می گذارد.

ابراهیمی افزود: امیدواریم با تعداد تزریق سلولی پاسخ های خوبی بگیریم. اگرچه درمان شواهد خوبی دارد، اما تصمیم گیری نهایی به زمان نیاز دارد.

هر فرد سالمی اهداکننده سلول های بنیادی است.

وی در خصوص بانک آلوژن گفت: هر فرد سالمی می تواند داوطلبانه خون اهدا کند و سلول های ایمنی را به بانک آلوژن اهدا کند. به این ترتیب همه می توانند در درمان بیماران سرطانی کمک کنند.

آمریکا آلمان ابراهیمی خاطرنشان کرد: کشورهای دنیا مانند ژاپن و چین بانک های آلوژنیک ایجاد کرده اند و همچنین در حال تحقیق روی این نوع سلول برای درمان سرطان هستند.