داخلی در صنعت خودرو چقدر است؟ برنامه وزارت ایمنی/ایمنی راه آهن در صنعت خودرو


صنعت، مدیرکل صنعت وسایل نقلیه موتوری وزارت معدن و تجارت گفت.

صنعت، مدیرکل خودروسازی وزارت بازرگانی و صنعت گفت: خودروهای مختلفی در سطوح مختلف در داخل کشور تولید می شود. خودروهای داخلی مانند محصولات ساخته شده بر روی چهارچوب یا پلت فرم تیبا و سمند دارای ضریب داخلی سازی ۷۰ درصد به بالا هستند و برخی از محصولات به ۹۰ درصد می رسد اما در خودروهای CKD یا مونتاژی این میزان به دلایلی است. صنعت خودرو که ریشه در مقررات نظارتی دارد، طی چند سال گذشته بسیار پایین بوده است. این بدان معنی است که آنها عمدتاً در حدود ۲۰-۴۰٪ هستند.

به گزارش پرشین خودرو، عبدالله توکلی لاهیجانی گفت: در طرح جدید وزارت امنیت برای هر دو گروه راهکارهایی در نظر گرفته شده است. همچنین در تلاش است تا نحوه راه اندازی صنعت خودرو کشور را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم برای رسیدن به اهداف خود راه حل های هوشمندانه و معقولی بیندیشیم و با شناسایی موانع در رفع آنها بکوشیم. اگر می خواهید موانع دستیابی به ساختار درونی فوق را دسته بندی کنید، سه نوع برای رویارویی وجود دارد.

دسته اول: مواردی که هنوز به چرخه اقتصادی تولید نرسیده ایم و استانداردسازی می تواند منجر به چرخه اقتصادی تولید شود. آره، بعد از این محصول، استانداردسازی به ساختار تامین کنندگان گسترش خواهد یافت. با تامین کنندگان ردیف ۱ یا TIER1 تماس بگیرید. اگر می خواهید در این دسته مثال بزنید، با توجه به تفاوت ها، موتورهای الکتریکی زیادی در خودروها استفاده می شود. دستیابی به حجم تولید یا گیربکس معمولی غیرممکن است. راستی، این معیار با تکیه بر توان مهندسی جوانان تحصیل کرده و شرکت های دانش بنیان قابل استفاده است.

دسته دوم: مواردی وجود دارد که بومی سازی به دلیل تفاوت بین زیرساخت های تولید داخلی و فرآیندهای تولید یا زیرساخت های فرآیندی در کشور مبدأ محصول امکان پذیر نیست. اما از طریق می توانیم با تکیه بر توان شرکت های مهندسی و دانش بنیان و داشتن اعتماد به نفس در این زمینه این مشکل را حل کنیم. مثلا، در صورتی که امکان ساخت ورق جوش تیلور در داخل کشور وجود ندارد. جایگزینی آن با ورق های دو لنگه تولید داخل با ضخامت و رفتار مکانیکی معادل می تواند یک راه حل باشد. در این زمینه استفاده از جوانان و شرکت های دانش بنیان راه حل است.

دسته سوم فنی و سیستمی است. مثلا، Irig ACU و سایرین باید هر چه سریعتر زیرساخت های کشور را برای کسب دانش و توسعه الگوریتم دانش ایجاد کنند. یعنی مانند کوه یخی است که ما فقط در نوک کوه یخ می بینیم. ریشه فقدان پشتیبانی از ACU و ایربگ، فقدان دانش توسعه به دلیل نبود زیرساخت هایی مانند آزمایشگاه های تصادفات است.

وی در ادامه تاکید کرد: برای کشوری که رتبه هفدهم تولید خودرو در دنیا را دارد; نبود زیرساخت تست جاده بد است. بنابراین، وزارت امنیت برای هر سه این موارد برآوردهای لازم را انجام داده است. تیم ها و این برنامه ها تا پایان سال ۱۴۰۲ اجرا می شود.