خطرات مصرف کننده ناآگاه بودن

آیا به داروهایی که مصرف می کنید اهمیت می دهید؟ آیا می دانید چه زمانی آن را مصرف کنید، چه مقدار آن را مصرف کنید و با چه غذاها یا داروهای دیگری ممکن است تداخل داشته باشد؟ آیا می دانستید که یک داروی بدون نسخه می تواند خطرناک تر از دارویی باشد که نیاز به نسخه پزشک دارد؟

اگر داروها به درستی مصرف شوند، ممکن است سلامتی شما را بهبود بخشند یا حتی جان شما را نجات دهند. اما اگر به مقدار مناسب و در زمان مناسب خورده نشود، می تواند آسیب های جدی به همراه داشته باشد و حتی ممکن است کشنده باشد.

ایبوپروفن یک مثال است. اگر به درستی مصرف شود، ایبوپروفن ممکن است به کاهش تب و کاهش درد و التهاب کمک کند. اما در مورد شخص اشتباه، یا هنگام خوردن زیاد غذا، می تواند منجر به سوراخ (زخم) بزرگ در معده شود و باعث خونریزی شدید و مرگ احتمالی شود.

داروهایی هستند که بهتر است با غذا مصرف شوند.

ایبوپروفن یکی از آنهاست. سایرین مانند داکسی سایکلین هیکلات (یک آنتی بیوتیک رایج) بهتر است با معده خالی مصرف شوند.

داروهایی هستند که می توانند با دیگران تداخل داشته باشند. آنچه می خورید یا می نوشید نیز می تواند بر روی داروها تأثیر بگذارد.

تغییر در مقدار سبزیجات برگ سبزی که می خورید می تواند بر سطح وارفارین (کومادین)، یک ضد انعقاد رایج در بدن تأثیر بگذارد. ویتامین K موجود در سبزیجات بر علیه وارفارین اثر می گذارد و باعث می شود اثر آن کمتر شود.

مثال دیگر گریپ فروت و آب گریپ فروت است. هر دو بر توانایی کبد برای کنترل بسیاری از داروها تأثیر می گذارند. این اثر می تواند سطح این داروها را به طور غیر ایمن در بدن حتی کشنده کند.

به عنوان مثال، داروی کلسترول سیمواستاتین (Zocor) نشان داده شده است که بیش از ۳۰۰٪ قوی تر است که با یک لیوان ۷ اونس آب گریپ فروت مصرف شود. مثال های زیادی وجود دارد که پزشک یا داروساز شما می تواند به شما نشان دهد. من به بیماران خود توصیه می کنم هنگام مصرف هر دارویی از گریپ فروت و آب گریپ فروت خودداری کنند.

نام تجاری و نام ژنریک هر دارویی که مصرف می کنید را بدانید

به خاطر داشته باشید که هر دارو یک نام ژنریک دارد. این یک نام غیر اختصاصی است که در سطح بین المللی استفاده می شود.

هر دارو همچنین ممکن است دارای یک یا چند نام تجاری باشد که توسط شرکت دارویی (یا شرکت‌های) سازنده آن به آن داده شده است.

به عنوان مثال، در ایالات متحده، Motrin و Advil دو نام تجاری متفاوت برای داروی ژنریک ایبوپروفن هستند. شما اغلب می توانید این سه نام را در بطری های مختلف در داروخانه پیدا کنید. همچنین ممکن است ایبوپروفن را با نام های تجاری کمتر شناخته شده در همان داروخانه به بازار بیابید.

به عنوان مثال دیگر، Tylenol، Panadol، Tempra و Datril برخی از نام‌های تجاری رایج برای استامینوفن عمومی هستند. برای گیج شدن بیشتر، نام استامینوفن اغلب در بطری های دارو ذکر نمی شود. از طرف دیگر، ممکن است متوجه شوید که APAP، مخفف نام شیمیایی اصلی آن، پارا استیل آمینوفنول، استفاده شده است.

از آنجایی که امروزه سفرهای بین المللی رایج است، باید بدانید که همان استامینوفن در کشورهای دیگر با نام ژنریک متفاوتی فروخته می شود: پاراستامول. هر کشور نام های تجاری معروف خود را برای همان دارو دارد.

گاهی اوقات، تلاش های بازاریابی توسط شرکت های داروسازی ممکن است باعث سردرگمی مردم شود. ایجاد یک نام متفاوت برای اهداف بازاریابی بسیار دشوارتر از برچسب گذاری یک نام تجاری شناخته شده است.

بنابراین تایلنول پی ام فقط استامینوفن برای درد و تب نیست. برای خواب به بازار عرضه شده است، علاوه بر استامینوفن حاوی دیفن هیدرامین است. دیفن هیدرامین یک آنتی هیستامین است که یکی از عوارض جانبی اصلی آن باعث خواب آلودگی می شود. همچنین می تواند عوارض جانبی بالقوه دیگری از جمله خشکی دهان، یبوست و حتی سردرگمی ایجاد کند.

بنابراین، مهم است که تمام داروها را با احتیاط مصرف کنید. اگر مطمئن نیستید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

قبل از مصرف هر دارویی

در اینجا چند دستورالعمل مفید وجود دارد که باید رعایت کنید تا مطمئن شوید که تمام داروهای خود را با خیال راحت مصرف می کنید.

 • بیاموزید که چه می خورید، چرا آن را مصرف می کنید و چگونه آن را درست مصرف کنید.
 • لیست مواد فعال موجود در هر بطری را که بدون نسخه خریداری می کنید، بخوانید و بیابید.
 • عوارض جانبی احتمالی دارو، از جمله هزینه، و مزایای بالقوه دارو را بسنجید.
 • این سوالات را از خود بپرسید:
 • آیا واقعاً نیاز به مصرف این داروی خاص دارم؟
 • آیا مزایای مصرف این دارو بر خطرات احتمالی آن بیشتر است؟
 • اگر چنین است، آیا من کمترین دوزی را مصرف می‌کنم که برای من بهتر است؟
 • آیا می توانم به جای مصرف دارو با وسایل دیگری مانند پد گرم کننده، یخ، ورزش، فیزیوتراپی، ماساژ، تمرینات ریلکسیشن و غیره وضعیت خود را بهبود بخشم؟
 • در صورت داشتن هرگونه سوال قبل از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. مطمئن شوید که تداخلات دارویی و عوارض جانبی احتمالی را درک کرده اید.
 • مارک ها و نام ژنریک هر دارویی که مصرف می کنید را بدانید.
 • هنگام جستجوی دارو در اینترنت احتیاط کنید. بهترین سایت‌ها برای دریافت اطلاعات، سازمان‌های غیرانتفاعی، مؤسسات دانشگاهی یا منابع دولتی هستند.
 • داروهای بدون نسخه، مکمل های گیاهی، ویتامین ها و مواد معدنی را به عنوان دارو در نظر بگیرید (آنها هستند!).
 • مطمئن شوید که داروهای تجویزی و سایر داروهای بدون نسخه، مکمل‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی تداخل جدی ندارند.
 • فهرستی از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه، مکمل ها، ویتامین ها و مواد معدنی که مصرف می کنید، داشته باشید. به مقادیر و فواصل دوز توجه کنید.
 • اگر به طور منظم دارو مصرف می کنید، از یک سازمان دهنده قرص روزانه (معمولاً یک جعبه قرص) استفاده کنید.

به خواندن ادامه دهید تا کلیدهای خنثی کردن بمب های ساعتی که ممکن است در بدن شما کمین کرده باشند را کشف کنید. برای کشف اسرار پزشکی که باید بدانید تا بتوانید زندگی بهتر، طولانی تر و سالم تری داشته باشید، اینجا را کلیک کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم لاغری سریع