حوزه خزر: آغاز تشکیل اوپک در نبأ خبر


هدف روسیه ایجاد شورای همکاری خلیج فارس در دریای خزر است. توافقنامه انرژی منطقه ای ذینفعان بین ذینفعان در سال های اخیر بخش هایی از این توافقنامه مورد حمایت قرار گرفته است که ارتباطات منطقه ای یکی از آنهاست.

به گزارش نبأخبر، مدیر گروه مطالعات انرژی وین، ارزش شرکت ملی نفت ایران با احتساب ارزش اسمی و دلار تقریباً ۱۰ هزار تومان بیشتر از آرامکو است. در صورت برنامه ریزی و استفاده از فرصت ها، امکان ارتقا به سطوح انرژی جهانی نیز وجود دارد.
فریدون برکشلی در خصوص مذاکرات نفتی با کشورهای حاشیه خزر گفت: در حال حاضر تبادلات و فعالیت های مهمی با محوریت بخش انرژی بین ایران، جمهوری اسلامی، روسیه و جمهوری خزر در حال انجام است. آره، ایران در سه دهه گذشته روابط خوبی با همسایگان شمالی خود داشته است، اما به نظر می‌رسد نگرانی‌ها در کشور بیابانی خزر پس از حوادث اوکراین تشدید شده است. ما هنوز نمی توانیم در مورد میزان یا ماهیت این رویدادها اظهار نظر کنیم، اما نقشه راه پیش رو افق های جدیدی را نشان می دهد.
در بخش انرژی، توافقات آینده بر روسیه متمرکز است.
من تمرکز بر روسیه مبتنی بر انرژی و توسعه و توافقات احتمالی آینده را می بینم، بله، جمهوری اسلامی همیشه نسبت به پیشرفت جمهوری های شوروی در آسیا حساس بوده است. او در چند دهه گذشته برنامه ریزی کرده است. روغن ایران پیشنهاد ایجاد یک بازار مشترک برای بخش‌های انرژی از جمله گاز و برق را داده است و یا توافقنامه اکو را به گونه‌ای گسترش داده است که بر بخش انرژی تأکید شود. با این حال، ایران ابزار و تجهیزات توسعه را فراهم نکرد. او اهداف و پیشنهادات خود را ارائه می کند. واضح است که زمانی که برنامه دیپلماسی انرژی وجود ندارد. او با بی توجهی به اولین اعتراض یا ممانعت، برنامه های خود را بدون استفاده از ابزار ارائه کرد.
زمان خداحافظی با اروپا و روسیه است
مدیر موسسه انرژی وین گفت: اکنون شرایط متفاوت است و مشکل واقعاً روی میز است. روسیه نیز یک شتاب دهنده بزرگ است. مسکو متوجه شد که زمان خداحافظی با اروپا و غرب فرا رسیده است. در واقع، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، حدود ۳۵ درصد گاز طبیعی و ۵۰ درصد نفت روسیه امروز از روسیه صادر می شود و تا به امروز به بسیاری از جمهوری های مستقل شوروی صادر می شود. بیش از دو دهه است که روسیه تلاش می کند تا حد امکان گاز طبیعی و نفت را از این بازارهای هدف در روسیه و سایر کشورهای اروپایی دریافت کند. اما اکنون روسیه طراحی خود را تغییر می دهد.
دیپلماسی اقتصاد کلان اتحاد جماهیر شوروی سابق شکلی از اتحادیه منطقه ای یا توافقنامه نفت و گاز بود. از این رو فعالیت های اخیر در میان کشورهای حاشیه دریای خزر بر تحولات استراتژیک زمین شناسی کنونی متمرکز بوده است.
تشکیل شورای همکاری خلیج فارس در منطقه خزر.
وی با توجه به احتمال تشکیل کنسرسیوم بین استان‌های لیتورل خزر در زمینه اکتشاف انرژی منطقه‌ای گفت: قطعاً کنسرسیومی بر اساس قرارداد منطقه‌ای انرژی تشکیل می‌شود و جمهوری آذربایجان می‌تواند از طریق ایران نماینده داشته باشد. یکی از آنهاست.
آغاز تشکیل منطقه ای اوپک
برکلی گفت: «این معامله هنوز به تعادل نرسیده است. اما برای اوپک در منطقه نیز نقش خواهد داشت. مکانیسم ها تا حدی از چنین نقشی پشتیبانی می کنند. در واقع تا به امروز فقدان اراده و عزم راهبردی روسیه مانع اجرای آن شده است. شرایط ژئوپلیتیک و منطقه ای جهانی در حال تغییر است. سفارش فعلی را می توان به عنوان سفارش قبلی در نظر گرفت. آره، اکثرا موافقند که مرحله رو به پایان است، اما اکثر ما هنوز نوزاد جدید را نمی شناسیم.
آیا ایران اقدامی انجام خواهد داد؟
وی گفت: برای پر کردن شکاف‌های بین کشورها از نظر موافقت‌نامه‌های انرژی و توافق‌نامه‌های زیرساختی، اقدامات لازم است. مشکل اصلی امروز اتحادیه اروپا میزان نفت یا گاز نیست. در این نشست نفت، گاز تاکید بر این واقعیت است که نفت و گاز کافی وجود ندارد، اگرچه معادل ارزش کالری زغال سنگ یا برخی منابع انرژی دیگر است. زمین ایران بازیکن مهمی است. هیچ برنامه جدیدی انرژی نخواهد داشت.
جنبش روسیه توسط شاهزادگان سعودی ردیابی شد
مدیر گروه مطالعات انرژی وین درباره پتانسیل روسیه برای قطع همکاری های منطقه ای در بخش انرژی اظهار کرد: در این زمینه من به شکل شورای همکاری خلیج فارس بازگشته ام. روسیه اکنون ادعا کرده است که برادر بزرگترش عربستان سعودی است. ، یک کنسرسیوم یا اوپک است.
وی افزود: در بازار نفت و گاز، برق از چاه تامین می شود. نفت از گاز برای ما کار نمی کند. امروز روسیه با ۱۰.۵ میلیون بشکه نفت در روز و ۵۵۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی نقش مهمی ایفا خواهد کرد. در مورد سایر کشورهای تولیدکننده نفت و گاز در دریای خزر نیز همین امر صادق است. در حال حاضر باید بدانیم که کویت و امارات یک گروه منطقه ای یا انرژی نخواهند بود. امیدواریم تمام تلاش خود را برای جلوگیری از اکوادور و گابن در منطقه انجام دهیم.
اروپا بازنده است.
برکلی درباره شکل‌گیری نوع جدیدی از تجارت انرژی که می‌تواند جنگ روسیه و اوکراین و همچنین وضعیت انرژی اروپا را پوشش دهد، گفت: “ما در حال فراموش کردن تقاضا هستیم. بله، در سمت تقاضا، اتحادیه اروپا بیشترین میزان را دارد. این بلوک اقتصادی آسیب پذیر در جهان قابل درک است که همه تخم مرغ ها در سبد روسیه جا افتاده اند و دیگر دیر است که به دنبال تغییر و تنوع در سبد انرژی وارداتی روسیه باشیم.
ما نقش بزرگی در بازار انرژی داشته ایم.
شادی ها و غم های اروپا در مورد گاز ارزان، سیاست انرژی اتحادیه اروپا را متحول کرده است. متاسفانه تحریم ها عملاً از عدم تعادل بین جمهوری اسلامی و بازارهای انرژی اروپای مدیترانه و اروپای مرکزی جلوگیری کرده است. ایران این پتانسیل را دارد و اروپایی ها آن را می دانند. متاسفانه طولانی شدن تحریم ها؛ عدم سرمایه گذاری و انتقال فناوری کار را برای هر دو بازار دشوار کرده است. اگرچه بازار جهانی انرژی رو به افول است، اما چیز زیادی در مورد آن نمی دانیم. متاسفانه ما بازیکن کلیدی برای تسلط بر این انتقال حیاتی نیستیم. در حقیقت ما به یک شکست بزرگ در بازار انرژی تبدیل شده ایم.
ارزش شرکت ملی نفت ایران بالاتر از آرامکو است.
مدیر گروه مطالعات انرژی وین با اشاره به نقش ایران در بازار انرژی جدید خاطرنشان کرد: شرکت نفت عربستان سعودی آرامکو در نوامبر ۲۰۱۹ عرضه اولیه عمومی خود را آغاز کرد. آره، شرکت نفت امارات متحده عربی ادناک تقریباً دو سال بعد عرضه اولیه عمومی خود را آغاز کرد. آرامکو تجارت خود را با ۲ تریلیون دلار آغاز کرد. به تدریج. ارقام با روش های بازاریابی تعدیل شد و در ۳۵.۱ تریلیون دلار تثبیت شد. همزمان، تحت یک عرضه اولیه عمومی متوازن، ارزش شرکت ملی نفت ایران مورد توجه قرار گرفت. آره، این محاسبات تقریبا غیرممکن است. آمار شرکت ملی نفت قدیمی است. منابع ثانویه کمک چندانی نکردند. با این حال، به روشی ساده، اطلاعات جالبی پیدا کردم.
وی گفت: در واقع، قیمت شرکت ملی نفت ایران با توجه به ارزش اسمی آن و دلار، حدود ۱۰ هزار تومان بیشتر از آرامکو در آن زمان بود. مطمئناً خیلی خشن است. عملکرد شرکت ملی نفت ایران بالاست. پس اگر برنامه ریزی کنید و از فرصت ها استفاده کنید، همچنین امکان ارتقا به سطوح انرژی جهانی نیز وجود دارد. درست است. برنامه ریزی صحیح و حکمرانی خوب بسیار مهم است.

کد خبر: ۱۸۷۳۰۱