جی! متابولیسم بالا چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، کالری بیشتری نیاز خواهید داشت. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود خوردن زیاد وزن خود را افزایش ندهند ، متابولیسم است ، در حالی که دیگران حتی ممکن است با خوردن کمتر وزن خود را افزایش دهند.

میزان متابولیسم به عنوان نرخ متابولیک شناخته می شود و شامل تعداد کالری هایی است که در طول یک دوره زمانی می سوزانید. به آن سوزاندن کالری نیز گفته می شود. متابولیسم را می توان به چند گروه تقسیم کرد:

  • نرخ متابولیک پایه (BMR): در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان چربی مورد نیاز برای گرم نگه داشتن ریه ها فشار قلب ، کار مغز و بدن است.
  • سرعت متابولیک آرام بخش (RMR): سطح پایین متابولیسم مورد نیاز برای زنده نگه داشتن بدن و عملکرد مناسب در حالت استراحت. به طور متوسط ​​50 تا 75 درصد از کل کالری مصرفی به این طریق سوزانده می شود.
  • اثر چربی غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 of از کل مصرف انرژی را تشکیل می دهد.
  • اثر دمای تمرین (TEE): کالری در حین ورزش سوزانده می شود.
  • فعالیت غیر ورزشی Thermogenesis (NEAT): تعداد کالری مورد نیاز برای انجام فعالیتهای روزانه فراتر از ورزش. این مقدار کالری مصرفی شامل حرکت آسان ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن است.

عواملی وجود دارد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد:

سن

متابولیسم بدن ما با افزایش سن کند می شود. این منجر به افزایش وزن در سنین بالا می شود و منجر به ضعف عضلانی می شود.

جنسیت

متابولیسم بسته به جنسیت متفاوت است. مردان ماهیچه های بیشتری دارند و بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عوامل متابولیسم هستند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، چندین عامل دیگر نیز وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند تا سالم بمانید.

در ادامه بخوانید تا ببینید چه چیزهایی را می توانید برای بهبود متابولیسم خود و در نتیجه داشتن اندامی سالمتر و سالمتر کنترل کنید.

بازی

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. متابولیسم ما در حین ورزش منظم افزایش می یابد و سپس بالا می ماند. این کار بدن شما را سالم تر از بدن افرادی که ورزش نمی کنند ، می کند. برای افراد مسن ، ورزش می تواند متابولیسم بدن را در سطح سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش کلید حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم است.

متابولیسم و ​​ورزش را افزایش دهید

همچنین بخوانید: نحوه کنترل متابولیسم بدن برای کاهش وزن

چرا میزان متابولیسم بین افراد متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد در بدو تولد ممکن است سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ژنتیک ممکن است در ایجاد این تفاوت ها نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی اختلاف نظر دارند.

جالب اینجاست که تحقیقات زیادی نشان می دهد که افراد چاق نسبت به افراد با وزن طبیعی میزان متابولیسم و ​​میزان استراحت بالاتری دارند. محققان می گویند این به این دلیل است که افراد چاق ماهیچه های بیشتری دارند و می توانند وزن خود را تحمل کنند.

اما یک چیز کاملاً واضح است ؛ متابولیسم افراد مختلف یکسان نیست. بیشتر این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژن ها مورد نیاز است.

وضعیت گرسنگی چیست؟

تنظیم متابولیک ، که درجه حرارت متغیر یا “گرسنگی” نیز نامیده می شود ، ممکن است در چاقی نقش داشته باشد. در واقع واکنش بدن شما به کمبود کالری حالت گرسنگی است. هنگامی که غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند این کمبود انرژی را با کاهش متابولیسم و ​​کالری دریافتی شما جبران کند.

میزان سوخت و ساز بدن به دلیل کمبود کالری کاهش می یابد و کاهش وزن در بین افراد بسیار متفاوت است. برای برخی از افراد ، به ویژه افراد چاق ، میزان سوخت و ساز بدن کندتر خواهد بود. هر چه آهسته تر پیش بروید ، کاهش وزن با رژیم غذایی سخت تر خواهد بود.

ژنتیک می تواند در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های گذشته برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش داشته باشد.

جی! آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. مکانیسم هایی وجود دارد که متابولیسم را تسریع می کند. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید که به افزایش متابولیسم کمک می کند

بحث بر سر این نظریه وجود دارد که راز کاهش وزن خوردن صبحانه به عنوان پادشاه ، ناهار به عنوان شاهزاده و شام به عنوان یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

نیازی نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه بر نوع غذایی که در بشقاب صبحانه خود قرار می دهید تمرکز کنید ، که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای کم قند و پروتئین بالا باید در وعده صبحانه مصرف شوند. برای صبحانه از پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ استفاده کنید.

همچنین بخوانید: نقش غذا در متابولیسم بدن

ورزش هوازی انجام دهید

هنگامی که شما تمرینات هوازی ساده (به استثنای تمرینات شدید) انجام می دهید ، میزان کالری سوزی شما فقط افزایش می یابد. اما تمرینات شدید و تمرینات قدرتی می تواند متابولیسم بدن شما را تا ساعت ها پس از تمرین حفظ کند و باعث شود که چربی بیشتری نسبت به حالت عادی بسوزانید.

اما مشکل اینجاست که ممکن است بخواهید به جای تمرینات با قدرت بالا روی تردمیل راه بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید تردمیل تهیه کنید (با یک تردمیل بالا و پایین حرکت کنید ، انگار در حال بالا یا پایین رفتن از یک تپه هستید).

چای سبز بنوشید

چای سبز دم کرده حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تجزیه می کند. یک فنجان چای برای صبحانه و چای سبز در طول روز بنوشید. در حقیقت ، به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

همچنین بخوانید: چی؟ چه چای برای سلامتی بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *