جنگ جواب نمی دهد/ مذاکرات آتی در راستای مذاکرات وین – خبری نیست


آنچه که باید مذاکره کرد مانند وین نیست. به این دلیل که موضوع هسته ای مورد مذاکره قرار گرفت و مذاکرات در آن مرحله تکمیل شد. آنچه اکنون باید مورد مذاکره قرار گیرد باید حل شود. وی پس از حل و فصل اختلافات به وین سفر می کند تا مذاکرات را به سرانجام برساند و به توافق برسد. همه می دانند که فوتبال در دادگاه های آمریکاست و نباید آنها را فریب داد. این به ایالات متحده بستگی دارد که تصمیم بگیرد که آیا همه چیز روشن است و آیا می خواهد به وعده های خود عمل کند یا خیر.

به گزارش نبأخبر، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در آخرین نشست هفتگی خود در هفته گذشته به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سفر امروز حسین امیرعبداللهیان به ترکیه درباره عملیات نظامی ترکیه در عراق و شمال سوریه گفتگو خواهد شد، گفت: جنگ هرگز راه حل نیست و گاهی جنگ صلح نمی آورد. . چند موضوع از جمله پیشرفت در سوریه و عراق در دستور کار قرار دارد که قرار است امیر عبداللهیان پس از سفر به ترکیه به تفصیل درباره آنها توضیح دهد.

وی در خصوص سفر روز گذشته مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، گفت: این سفر از قبل برای گفتگو در مورد مسائل منطقه ای با دو کشور برنامه ریزی شده است. عراق نقش بسیار خوبی در حل مسائل منطقه ای ایفا کرده است. سفر الکاظمی پس از سلسله سفرهای وزیر خارجه عراق به ایران صورت می گیرد. یکی از محورهای این دیدار، نقش عراق در روابط ایران و عربستان بود. آقای الکاظمی حقایق را از طرف سعودی به ما گفت. شنیده‌ایم که عربستان سعودی تمایل دارد سطح مذاکرات را در سطح دیپلماتیک دنبال کند. قرار است این مذاکرات در سطح عالی دیپلماتیک در بغداد برگزار شود. هیئت های فنی از سفارتخانه ها در پایتخت های میانمار بازدید خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: پیام‌هایی مبادله کردیم و مذاکرات ادامه دارد. جلسات این هفته برگزار خواهد شد. ما اواخر سال جاری بحث خواهیم کرد و امروز همه اخبار را اعلام خواهیم کرد. صبر کنید تا هر کشور عربی در خلیج فارس تصمیم به میزبانی کنفرانس بگیرد.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به تهران گفت: «آقای بورل برای ادامه مذاکرات بسیار سخت کار کرده است، بنابراین ما نقش اتحادیه اروپا و به طور خاص آقای بورل را بررسی کرده ایم. . آقای بورل به مدت سه ساعت و نیم در ایران مذاکرات مفصلی داشت. یک ساعتی با آقای امیر عبداللهیان به طور خصوصی صحبت کرد. آقای بورل ما را به آمریکا آورد. آنها گفتند که ایالات متحده مایل است به تعهدات خود در قطعنامه ۲۲۳۱ پایبند باشد. او همچنین قول داد که در مورد اختلافات گفتگو کند. در مورد شکل و قالب مذاکرات توافق شد. امید است که آمریکا به وعده خود عمل کند و مذاکرات را جدی بگیرد.

خطیب زاده گفت: نیازی به مذاکره ای مانند وین نیست، با اتمام برنامه هسته ای و مذاکرات در آن مرحله، آنچه باقی مانده است، محل بحث است. وی پس از حل و فصل اختلافات به وین سفر می کند تا مذاکرات را به سرانجام برساند و به توافق برسد. همه می دانند که فوتبال در دادگاه های آمریکاست و نباید آنها را فریب داد. این به ایالات متحده بستگی دارد که تصمیم بگیرد که آیا همه چیز روشن است و آیا می خواهد به وعده های خود عمل کند یا خیر.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که القاعده در سفر به تهران گفت که می تواند پیامی از مصر به ایران ارسال کند. ایران و مصر دو کشور با تاریخ و فرهنگ غنی در غرب آسیا و شمال آفریقا هستند. روابط آنها همواره به نفع منطقه و جهان اسلام بوده و گسترش آنها همواره به نفع کشور و منطقه بوده است. به ویژه از این واقعیت که ایران می تواند به گسترش روابط خود با مصر و بهبود روابط منجر شود، استقبال می کند.

وی توضیح داد که چرا دیگر اعضای ۱+۵ اکنون کنار گذاشته شده اند و مذاکره ایران و آمریکا تنها با میانجیگری اروپا امکان پذیر است. وی گفت: زمانی که کشورهای ۱+۴ از مذاکرات وین خارج شدند، هر آنچه که باید بین دو طرف مطرح می شد، حاصل شده و توافقات مربوطه نیز حاصل شده است. آنچه اکنون در حال رخ دادن است این است که مذاکرات وین همچنان ادامه دارد و بقیه جنجال ها به پایان رسیده است. آنچه باید در خلیج فارس انجام شود بحث در مورد اختلافات مشترک است. اتحادیه اروپا نیز نقش آسانی دارد. تنها موضوعی که باید در مورد آن بحث شود رفع تحریم هاست. ما مشتاقانه منتظر وعده های متقابل هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیچ برنامه ای برای گفت و گوهای بیشتر در سطح وزرا وجود ندارد و نیازی به گفت وگوهای بیشتر در سطح وزرا نیست. اما در صورت لزوم، در این مرحله می توانید تصمیم خود را دنبال کنید.