جستجوی سوالات کنکور برای فروشندگان / کلاهبرداران میلیاردر – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانکارگردان مستند محمدجواد رئیسی;D«همزمان با پخش آنلاین مستند با خبرنگار مهر گفت‌وگو کردم و مستند داستان مافیای کنکور بود که دو سال پیش انجام دادیم. بخشی از آن نگرانی هایی از سوی مسئولان آموزش و پرورش و مسئولان آموزش عالی مطرح شده است که در این باره صحبت می کنند. آیا ساختار آزمون به طور کامل حذف می شود؟ چندین سال بحث در مورد اینکه آیا باید تغییر کرد یا خیر. در این فیلم تمام تلاشم را می کنم که به سوال پاسخ دهم. آیا امکان لغو کامل آزمون وجود دارد؟ اگر چنین است، با چه ساختاری باید قضاوت کرد؟

تهیه کننده این مستند افزود: در نهایت باید سازوکاری وجود داشته باشد که افراد وارد سیستم دانشگاهی ما شوند تا صلاحیت ها و شرایط افراد را بسنجند. بدون سازوکار، ما همچنان شاهد رانت و فساد بودیم و ورود به دانشگاه یا انتخاب رشته دلخواه برای هر کسی که دسترسی بیشتری به مقامات دارد آسان تر خواهد بود. سرانجام دانشگاه های ما دارای سطوح عملی متفاوتی هستند، برخی دارای علوم عالی و برخی با دسترسی علمی بهتر به منابع آموزشی. بنابراین نیاز به مکانیزمی برای تحلیل افراد وجود دارد. اما مکانیسم فعلی برای همه چیز است. بر اساس یک محاکمه سه ساعته مشخص می شود که محل شایعات دائمی است. آره، برخی از مسئولان آموزش و پرورش کشور معتقدند این سازوکار قابل قبول است و سطح توانایی هر فرد در این آزمون محک زده می شود.

این مرزها با حذف امتحان اصلاح نمی شوند.

وی افزود: علاوه بر این مسائل کنکور، مسائل اجتماعی، مشکلات ساختاری؛ مسائل اقتصادی؛ مسائل مربوط به هدایت تحصیلی; حوزه های مختلف شامل سیستم های اشتغال و تقسیم درآمد می شود. این مسائل مستقیماً به کنکور مربوط نمی شود بلکه مستقیماً به ساختار آموزشی یک کشور مربوط می شود. اما برخی از کارشناسان معتقدند در بحث ساختار کنکور باید به این عوامل توجه کرد. صف بندی افراد در رشته پزشکی ربطی به کنکور ندارد، اما سیستم درآمدی مشاغل مختلف به علاقه به رشته پزشکی ضربه زده است. ضمن اینکه قابلیت های این رشته محدود است. اگر کنکور حذف شود، شرایط در این بخش بهبود نخواهد یافت زیرا تقاضا در این بخش همچنان بالاست. این مباحث ممکن است خارج از کنکور باشد اما دامنه کنکور را نیز افزایش می دهد.

اگرچه سازمان سنجش همواره مدعی دروغ بودن این وعده ها بوده است، اما هر سال این موضوعات تکرار می شود. بسته به رشته تحصیلی مد نظر شما، سوالات ۴۰۰ میلیون تومانی وجود دارد که می توان با فریب آنها را بازدید کرد.

رئیسی می افزاید: این عوارض منجر به اتفاقات و سودآوری دیگری می شود. این اتفاق هر سال می‌افتد و با قول دادن به فرزندتان برای دسترسی به دانشگاه، متقاضیان را فریب می‌دهد. اگرچه سازمان سنجش همواره مدعی دروغ بودن این وعده ها بوده است، اما هر سال این موضوعات تکرار می شود. بسته به رشته تحصیلی مد نظر شما، سوالات ۴۰۰ میلیون تومانی وجود دارد که می توان با فریب آنها را بازدید کرد. سال هاست که از کنکور سود می برند و سود کلانی می دهند و مبلغی که جابجا می کنند بسیار زیاد است. در برخی آزمایشات، این مبلغ تا یک میلیارد تومان است. هیچ محدودیتی در آزمون ورودی دانشگاه ها وجود ندارد. مثلا برخی افراد در آزمون وکالت چنین درخواست هایی را مطرح می کنند.

کارگردان مستندDوی همچنین با اشاره به برخی از عجیب ترین ترفندهای تقلب در کنکور در مستند بیان کرد: باندهایی هستند که با تظاهر به مشروعیت و تقلب از مردم، با کسب درآمد پول می پذیرند. در فیلم یک مثال وجود دارد. مثلا به مردم گفته می شود که می توانند یک تلفن همراه کوچک را در بدن یا لباس خود دفن کنند. یا هدفون بگذار در کفش آنها. وقتی این افراد وارد اتاق امتحان می شوند، یک نفر از بیرون با آنها تماس می گیرد و به سوالاتی که در جای دیگر تهیه شده پاسخ می دهد و برای آزمون دهنده می فرستد. این ترفند برخی است و در برخی موارد عدالت با تظاهر به مردم انجام شده است.

“در مستند، یکی از قربانیان این سیستم کسی است که گوشی را برمی دارد و زنگ می زند. اهداف آن را در پاشنه کفش خود دفن کنید و به جلسه بیاورید تا مدتی از مراقبان دور بمانید. هیئت داوران همیشه گفته است که این افراد هرگز موفق نخواهند شد و من واقعاً نمی دانم که آیا این شکل از کلاهبرداری می تواند به دست کسی در دانشگاه برسد یا خیر. ما پاسخ روشنی برای این سوال نمی یابیم، زیرا مسئولان سانسه با این افراد برخورد می کنند و خواهان متلاشی شدن باندهای آنها هستند.

سالانه بسیاری از بازجوهای مورد بازجویی دستگیر می شوند.

وی در خصوص گفتگو با مظنون در این مستند گفت:Dاو همچنین این انجمن را بازسازی کرد. ما به متن مصاحبه دسترسی پیدا کردیم و آن را در مستند بازسازی کردیم. در واقع سالانه بسیاری از این افراد دستگیر می شوند. تعدادی از آنها توسط سازمان بررسی و برخی توسط پلیس شناسایی شدند. مصاحبه با این افراد برای ساخت مستند سخت بود. یکی از مصاحبه هایی که فرصت داشتیم در مستند بنویسیم را بازسازی کردیم.

تهیه کننده این مستند با بیان اینکه در سال های اخیر با نگرش های منفی نسبت به کنکور به مطالعه اصولی پرداخته است، تصریح کرد: قانونی ایجاد کردیم که ۲۰ سال پیش نوشته نشده بود و همه کسانی که می خواهند موفق شوند باید بروند. رفتن به دانشگاه این مشکل برای بسیاری از کودکان به موضوع تکراری تبدیل شده است، اما از بیرون داستان این است که بسیاری از افراد در حال حاضر به مدرسه می روند، حتی اگر در این زمینه کار نمی کنند یا اساساً تحصیلات دانشگاهی ندارند. در مقایسه با میزان تلاشی که پس از یادگیری مهارت ها و مهارت های حرفه ای انجام می دهند، وضعیت مالی آنها بهتر می شود یا خیر. در خارج از کشور هم همینطور است. بعدا متوجه شدیم

در ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته همه خانواده ما فکر می کردند که بچه ها باید در کنکور شرکت کنند، اما امروز متوجه شده اند که مهارت ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. مثلا یک کاربر کامپیوتر بی سواد می تواند در یک شرکت کار کند و حقوق خوبی بگیرد. این مشکل بعدها به عنوان “تشخیص” در نتیجه سیستم آموزشی معیوب ما شناخته می شود. رمز موفقیت سیستمی است که سال ها به دانش آموزان و خانواده ها موفق شدن در کنکور را آموزش داده است. در این سیستم اگر فردی بخواهد فوتبالیست شود و شرایط این شغل را داشته باشد در صورت عدم قبولی در کنکور ناامید می شود. او به عنوان “بی تربیت” و “غیر اخلاقی” محکوم خواهد شد.

تهیه کننده این مستند تاکید می کند که نظام آموزشی ما اعم از کتاب های چاپی و روش های آموزشی نیاز به اصلاح اساسی دارد تا بچه ها بفهمند که باید به موفقیت رسید. ابتدا نقاط قوت خود را شناسایی کنید و روی آنها کار کنید. از موضع خود عقب نشینی نکنید، در صورت لزوم به دانشگاه بروید. یا حتی به مدرسه و بازار بروید. اما ابتدا نقاط قوت خود را مشخص کنید. در سیستم آموزشی امروز چنین چیزی وجود ندارد. ما یک نسخه برای ۲۰ میلیون دانش آموز نوشته ایم و همه باید با هم بخوانند. یک معلم با رویکرد مشخص می خواهد همه آنها را یک سال آموزش دهد. بچه های این سیستم باید تمام تلاش خود را بکنند تا در صورت عدم موفقیت وارد دانشگاه شوند و به مشاغل دیگر بروند.