تکنیک های کاهش استرس؛ برای کاهش استرس چه باید کرد؟


بسیاری از افراد استرس و اضطراب را تجربه می کنند. در واقع، میلیون ها بزرگسال می گویند که استرس یا اضطراب را به صورت روزانه تجربه می کنند. بسیاری از افراد روزانه با استرس دست و پنجه نرم می کنند. کار، مشکلات خانوادگی؛ مسائل بهداشتی و مسئولیت های مالی بخشی از زندگی روزمره هستند که سطح استرس را افزایش می دهند. بسیاری به دنبال راه هایی برای کاهش استرس هستند.

با این حال، علاوه بر عوامل ذکر شده در بالا، ژنتیک، سطح حمایت اجتماعی؛ عواملی مانند نحوه رویارویی فرد با چالش ها و تیپ شخصیتی بر آسیب پذیری فرد در برابر استرس تأثیر می گذارد. این بدان معناست که برخی افراد بیشتر از دیگران تحت تأثیر استرس قرار می گیرند.

روش های کاهش استرس

کاهش استرس مزمن زندگی روزمره تا حد امکان برای سلامتی مهم است. از آنجا که استرس مزمن بر سلامتی تأثیر می گذارد و باعث بیماری قلبی می شود، زیرا خطر ابتلا به بیماری هایی مانند اختلالات اضطرابی و افسردگی را افزایش می دهد.

درک این نکته مهم است که استرس با اختلالات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی که نیاز به درمان توسط متخصصان پزشکی دارند، نیست. نکات زیر می تواند به کاهش بسیاری از انواع استرس کمک کند، اما ممکن است به افراد در درمان این شرایط کمک نکند.

در اینجا ۴ روش مبتنی بر شواهد برای کاهش استرس آورده شده است.

 1. فعالیت بدنی بیشتری انجام دهید.

اگر استرس دارید، ورزش منظم کمک خواهد کرد. یک مطالعه ۶ هفته ای روی ۱۸۵ دانشجو نشان داد که شرکت در ورزش هوازی ۲ روز در هفته به طور قابل توجهی استرس مربوط به عدم اطمینان را کاهش می دهد. علاوه بر این، ورزش به طور قابل توجهی افسردگی را بهبود می بخشد.

بسیاری از مطالعات دیگر نشان داده اند که فعالیت بدنی باعث کاهش سطح استرس و بهبود خلق و خو می شود. رفتارهای کم تحرک استرس است، می تواند منجر به خلق و خوی ضعیف و اختلالات خواب شود. علاوه بر این، ورزش منظم علائم بیماری های روانی رایج مانند اضطراب و افسردگی را بهبود می بخشد.

اگر در حال حاضر زیاد فعال نیستید، پیاده روی آهسته و سریع یا دوچرخه سواری کنید. با حرکات ملایم شروع کنید. انتخاب فعالیتی که از آن لذت می برید، در دراز مدت شانس شما را برای ادامه آن افزایش می دهد.

 1. از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

رژیم غذایی شما بر تمام جنبه های سلامتی شما از جمله سلامت روان شما تاثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد افرادی که از رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی و قندهای فرآوری شده پیروی می کنند بیشتر در معرض استرس قرار دارند.

استرس مزمن می تواند شما را به پرخوری و مصرف غذاهای بی کیفیت سوق دهد که می تواند بر سلامت و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد.

به علاوه، نخوردن غذاهای غنی از مواد مغذی به اندازه کافی، خطر سوء تغذیه را افزایش می دهد. برای استرس و تنظیم هیجانی، مانند منیزیم و ویتامین B ضروری است.

کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های بسیار فرآوری شده و خوردن سبزیجات، میوه ها، لوبیا، ماهی، خوردن غذاهای مغذی مانند آجیل و دانه ها بدن شما را تغذیه می کند. از سوی دیگر، انعطاف پذیری شما را برای مبارزه با استرس بهبود می بخشد.

 1. استفاده از تلفن را کاهش دهید.

گوشی های هوشمند؛ رایانه ها و تبلت ها بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره برای بسیاری از مردم هستند. این ابزارها اغلب ضروری هستند، اما استفاده بیش از حد از آنها می تواند سطح استرس را افزایش دهد. چندین مطالعه استفاده بیش از حد از گوشی های هوشمند و «اعتیاد به آیفون» را با افزایش سطح استرس و اختلالات سلامت روان مرتبط دانسته اند. گذراندن زمان بیش از حد در مقابل صفحه نمایش عموماً با رفاه عاطفی پایین و افزایش سطح استرس در بزرگسالان و کودکان مرتبط است.

علاوه بر این، زمان استفاده از صفحه نمایش می تواند بر خواب تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به سطوح بالاتر استرس شود.

 1. تکنیک های کاهش استرس؛ مراقب خودت باش

صرف زمان برای تمرین خودمراقبتی می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند. نمونه های عملی آن عبارتند از:

 • من برای پیاده روی می روم.
 • دوش گرفتن.
 • یه شمع روشن کن
 • یک کتاب خوب بخوانید.
 • ورزش
 • یک وعده غذایی سالم تهیه کنید.
 • قبل از خواب حرکات کششی انجام دهید.
 • ماساژ دادن.
 • ورزش یک سرگرمی است.
 • از رایحه های تسکین دهنده استفاده کنید.
 • تمرین یوگا

مطالعات نشان می دهد که خودمراقبتی سطح استرس را کاهش می دهد و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد. عدم مراقبت از خود خطر استرس و فرسودگی شغلی را افزایش می دهد.

وقت گذاشتن برای خودتان برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است. پرستاران، پزشکان این امر به ویژه برای کسانی که استرس دارند، از جمله معلمان و مراقبان، بسیار مهم است. خودمراقبتی لازم نیست پیچیده باشد. معنای ساده آن تمرکز بر رفاه و شادی است.

رایحه های شیرین

قرار گرفتن در معرض رایحه‌های خاص از طریق شمع یا روغن‌های ضروری می‌تواند به آرامش شما کمک کند. اینها رایحه هایی هستند که ذهن شما را تازه می کنند.

 • اسطوخودوس
 • گل قرمز
 • ترنج
 • بابونه رومی
 • کندر
 • چوب صندل سفید
 • پرتقال یا شکوفه پرتقال

استفاده از رایحه برای تقویت ذهن را رایحه درمانی می نامند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که رایحه درمانی می تواند اضطراب را کاهش دهد و خواب را بهبود بخشد.

برای کاهش استرس به خود کمک کنید. سعی کنید از چیزهایی که باعث اضطراب می شود دور شوید. در زمان حال زندگی کنید نگران آینده نباش و به گذشته فکر نکن. زیرا این افکار استرس شما را بیشتر می کند.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم برای موفقیت در کار: چگونه در کاری که می خواهید انجام دهید موفق شوید.

۱۰ نکته موثر در کسب و کار برای موفقیت و دستیابی به اهدافتان

رشد کسب و کار: کارکنان شاد دلیل اصلی موفقیت در کسب و کار هستند.

کلید موفقیت در زندگی: ۵ استراتژی موثر برای موفقیت در زندگی

موفقیت در تجارت: ۵ استراتژی ساده برای رشد شخصیت در محیط کار

۵ بهترین زبان برای مصاحبه شغلی به شما کمک می کند تا موفق شوید.