تمام آنچه نیاز است بدانید


https://ift.tt/O5oIAD6

مسمومیت غذایی: هر آنچه که باید بدانید وبلاگ HealthifyMe بلاگ HealthifyMe – راهنمای قطعی کاهش وزن، تناسب اندام و داشتن یک زندگی سالم تر.

مسمومیت غذایی یک بیماری غذایی است که در اثر مصرف مواد غذایی آلوده ایجاد می شود. غذا توسط ارگانیسم های عفونی مانند باکتری ها، ویروس ها، انگل ها یا سایر سموم آلوده می شود. آلودگی مواد غذایی می تواند در هر نقطه از آماده سازی یا ذخیره سازی رخ دهد. بنابراین رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از آلودگی ضروری است.

گاهی اوقات وقتی غذا به درستی پخته نمی شود، می تواند منجر به عفونت شود. این اتفاق بیشتر در مورد غذاهای دریایی و سالاد دیده می شود.

آیا مسمومیت غذایی دارید؟

ممکن است طی چند ساعت یا چند روز پس از مصرف غذای آلوده علائم مسمومیت غذایی را تجربه کنید. علائم مسمومیت غذایی بسته به منبع آلودگی می تواند متفاوت باشد، اما برخی از علائم رایج مسمومیت غذایی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد یا گرفتگی شکم
 • تب

اگر این علائم پس از چند روز از بین نرفت یا بهتر شد و شدید شد، باید به پزشک مراجعه کرده و به پزشک مراجعه کنید.

چه چیزی باعث مسمومیت غذایی می شود؟

۲ نوع مسمومیت غذایی وجود دارد – مسمومیت (سموم باکتری/ویروس/قارچ) فرد را آلوده می کند و عفونت (یک باکتری یا ویروس در روده شروع به رشد می کند)

در حالی که باتریا ابتدا با سرعت بیشتری شروع می شود، به سرعت به پایان می رسد (در عرض ۱۲-۲۴ ساعت) و نیازی به درمان با آنتی بیوتیک ندارد. مسمومیت غذایی ویروسی باید برای وجود عفونت باکتریایی شناسایی شود. برخی علائم نشان دهنده عفونت باکتریایی است. اگر باکتریایی است – درمان آن آنتی بیوتیک است.

آلودگی مواد غذایی می تواند در هر نقطه از تولید رخ دهد، به عنوان مثال، در هنگام برداشت، پردازش، ذخیره سازی، حمل و نقل یا آماده سازی. علاوه بر این، بسیاری از باکتری ها، ویروس ها و انگل ها می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند. بنابراین، برای جلوگیری از رشد و گسترش این باکتری ها، باید غذا را با دقت زیادی در دمای مناسب نگهداری، نگهداری و طبخ کنید.

مسمومیت غذایی باکتریایی

۱. سالمونلا

سالمونلا یک باکتری است که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد و علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه می کنید. این علائم می تواند ۲-۵ روز طول بکشد. این باکتری گاهی اوقات از طریق جابجایی های مواد غذایی با شرایط کاری غیربهداشتی و بهداشت کم پخش می شود.

۲. کمپیلوباکتر

این باکتری همچنین باعث مشکلات معده می شود و این علائم می تواند در عرض ۲ تا ۵ روز ظاهر شود و تا ۱۰ روز ادامه یابد. این باکتری معمولا در صدف ها و سایر غذاهای دریایی وجود دارد.

۳. لیستریا

لیستریا یک باکتری است که می تواند علائمی شبیه آنفولانزا مانند سردرد، تب و سفتی گردن ایجاد کند. این علائم ممکن است چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. این باکتری می تواند از طریق گوشت خام، مرغ نپخته و محصولات شیر ​​پاستوریزه نشده پخش شود.

۴. ای کولی

ای کولای یک باکتری است که می تواند باعث درد شکم، گرفتگی عضلات، اسهال، استفراغ شود. متأسفانه، این علائم ممکن است تا چند هفته ادامه داشته باشد. آنها از طریق گوشت نپخته، میوه ها یا سبزیجات خام و شرایط نگهداری غیربهداشتی پخش می شوند.

۵. استافیلوکوک

این باکتری از طریق گوشت و سالاد پخش می شود و می تواند علائمی شبیه آنفولانزا مانند سرفه و عطسه ایجاد کند.

۶. ویبریو ولنفیکوس

این باکتری از طریق صدف های خام، صدف های نپخته یا آب دریای آلوده پخش می شود. اثر آن مشکلات گوارشی شدید مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع و غیره است. این علائم می تواند تا ۷-۱۰ روز ادامه داشته باشد.

مسمومیت غذایی ویروسی

۱. روتاویروس

روتاویروس یا نوروویروس می تواند علائم شدید گوارشی و شبیه آنفولانزا ایجاد کند. علاوه بر این، می تواند منجر به کم آبی شدید شود. معمولاً در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض پاتوژن شروع می شود و می تواند تا یک هفته ادامه یابد.

محصولات تازه، گوشت خام نپخته، مرغ و تخم مرغ، لبنیات (غیر پاستوریزه)، غذاهای دریایی، غذاهای آماده مصرف می توانند ناقل پاتوژن ها و ویروس های خاص باشند. اینها می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند. علاوه بر این، برخی انگل‌ها می‌توانند از طریق سبزیجات برگ‌دار وارد بدن شما شوند، در داخل بدن زندگی کنند و باعث ایجاد بیماری شوند.

مسمومیت غذایی: گروه های پرخطر

مسمومیت غذایی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، زنان باردار، سالمندان، کودکان نوپا، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر مسمومیت غذایی و ایجاد عوارض شدید هستند.

اما برخی از افراد سیستم ایمنی بهتری دارند و علائم شدیدی از خود نشان نمی دهند. آنها می توانند در عرض چند هفته بهتر شوند.

اگر باردار هستید، لیستریا می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند و حتی منجر به سقط جنین شود. بنابراین زنان باردار باید غذای مناسب داشته باشند و از غذاهای فرآوری شده اجتناب کنند. علاوه بر این، اگر علائمی مانند آنفولانزا، استفراغ و اسهال را تجربه کردند، باید آزمایش شوند.

مسمومیت غذایی در کودکان نوپا

تهوع و استفراغ دو علامت شایع مسمومیت غذایی در کودکان نوپا هستند. این علائم معمولا فقط یک روز طول می کشد، گاهی اوقات بیشتر طول می کشد و به طور کلی با اسهال همراه است. در برخی موارد، اسهال تنها علامت است، بدون اینکه ابتدا حالت تهوع و استفراغ داشته باشید.

اگر کودک نوپا حداقل سه روز مدفوع آبکی یا شل داشته باشد، معمولاً اسهال است. در اسهال شدید و برخی عفونت ها، خون و مخاط نیز می تواند در مدفوع آبکی وجود داشته باشد. اسهال باید فقط چند روز و گاهی یک هفته ادامه داشته باشد. مدفوع کمی شل در کودکان نوپا می تواند هفته ها قبل از بازگشت به مدفوع معمولی باقی بماند.

درد و گرفتگی شکم نیز برخی از نشانه های مسمومیت غذایی است. علاوه بر این، تب بالا و درد در اندام های فوقانی و تحتانی، سردرد و … نیز شایع است.

اگر هر یک از این علائم بیش از یک هفته طول کشید یا شدید شد، باید با پزشک متخصص مشورت کنید و داروی مناسب مصرف کنید، مراقب رژیم غذایی آنها باشید و مایعات فراوان مصرف کنید.

پیشگیری از مسمومیت غذایی کودک

اگر کودک نوپا شما دچار مسمومیت غذایی شده است، باید تا حد امکان استراحت کند. در طول مسمومیت غذایی، کم آبی شایع است. بنابراین، باید مطمئن شوید که کودک شما در طول روز مایعات زیادی می‌نوشد تا به بهبود و جلوگیری از کم‌آبی بدن کمک کند. در چنین مواردی از محلول های الکترولیت بدون نسخه مانند ORS استفاده کنید. کاری کنید که جرعه های کوچکی در طول روز بنوشند. پزشک بر اساس وزن و سن کودک نوپا به شما اطلاع می دهد که چه مقدار مایعات باید به کودک خود بدهید.

هنگامی که علائم بهبود یافت و کودک شما احساس بهتری کرد، از یک رژیم غذایی جامد مناسب برای بازیابی انرژی از دست رفته اطمینان حاصل کنید. از غذاهای چرب پرهیز کنید. بازگشت به رژیم غذایی معمولی در اسرع وقت باعث می شود که کودک نوپا شما به سرعت بهبود یابد و سلامت خود را حفظ کند.

برای افزایش رشد باکتری های خوب روده، باید مقداری پری بیوتیک مانند ماست، کشک و غیره نیز مصرف کنید. آنها سلامت روده را تضمین می کنند و جذب غذا در روده را بهبود می بخشند.

مسمومیت غذایی در دوران بارداری

در دوران بارداری، یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و ترجیحاً غذاهای خانگی ضروری است. این اقدام احتیاطی به از بین بردن عوارض غیرضروری و احتمال ابتلا به عفونت کمک می کند. اما ممکن است به دلیل نگهداری نامناسب مواد غذایی، آب آلوده و غیره دچار مسمومیت غذایی شود.

برخی از علائم شایع مسمومیت غذایی عبارتند از سردرد، تب، مدفوع خونی، درد شکم، گرفتگی عضلات و کم آبی بدن. در حالی که بدن در طول بارداری تغییرات مداومی را تجربه می کند، تمایز بین علائمی مانند تهوع و استفراغ می تواند چالش برانگیز باشد.

اگر این علائم بیشتر از حد انتظار طول بکشد یا در فرکانس بالاتر رخ دهد. آنها می توانند به دلیل برخی عفونت های ویروسی، باکتریایی یا انگلی باشند. باید فوراً با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

درمان مسمومیت غذایی در دوران بارداری

اگر استفراغ و اسهال شدید را تجربه می کنید، می تواند باعث کم آبی شدید بدن شود. بنابراین، مصرف مقدار زیادی مایعات و الکترولیت ها در این مدت برای جلوگیری از عوارض بیشتر و هیدراته ماندن ضروری است.

باید با پزشک مشورت کنید، داروی مناسب برای علائم مصرف کنید و یک رژیم غذایی سبک و آسان هضم داشته باشید. سپس، به محض اینکه احساس کردید علائم در حال بهبود هستند، می توانید برای اطمینان از بهبودی سریع به رژیم غذایی معمول خود بازگردید.

مسمومیت غذایی: درمان های رایج

اکثر مردم برای علائم مسمومیت غذایی خود نیازی به مراقبت پزشکی ندارند، زیرا این علائم شدید نیستند و طولانی نیستند. با این حال، اگر جزو گروه پرخطر مانند زنان باردار، سالمندان، کودکان نوپا و غیره باشید، می تواند عوارض شدیدی ایجاد کند.

فرض کنید کودک شما اسهالی دارد که بیش از چند روز طول می کشد یا با گذشت زمان بدتر می شود. در این صورت، ضروری است که با پزشک متخصص اطفال خود تماس بگیرید و آنها را تحت درمان قرار دهید.

هیدراته نگه داشتن بدن و مصرف آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت ضروری است. شما همچنین می توانید برای کاهش علائمی مانند استفراغ و حالت تهوع دارویی دریافت کنید.

پیشگیری از مسمومیت غذایی

بسیار مهم است که با غذا بسیار محتاطانه رفتار کنید تا از آلودگی جلوگیری شود. نکات زیادی می تواند به پیشگیری از مسمومیت غذایی کمک کند.

۱. شستن دست

هر زمان که وارد آشپزخانه می‌شوید، دست‌های خود را کاملاً با آب گرم بشویید تا از شر میکروب‌ها و هر گونه پاتوژنی که می‌تواند غذا را آلوده کند خلاص شوید. لطفاً این را در هنگام کار با گوشت خام، تهیه غذا و بریدن و خرد کردن سبزیجات به خاطر بسپارید.

۲. انبار گوشت خام

رشد باکتری در گوشت خام سریعتر است. بنابراین، هنگام نگهداری گوشت خام باید مراقبت مناسبی داشته باشید. ابتدا باید از بقیه غذاها جدا شود تا از آلودگی متقاطع جلوگیری شود. سپس آنها را در ظروف دربسته نگهداری کنید. هنگامی که گوشت منجمد خود را آب کردید، بلافاصله از آن استفاده کنید. لطفاً برای استفاده بعدی آن را دوباره در فریزر قرار ندهید.

۳. روش های پخت و پز و نگهداری

غذای خام باید کاملا تمیز و در دمای مناسب باشد. هنگام نگهداری باقی مانده غذای پخته شده، باید اجازه دهید به خوبی خنک شود، آن را در ظرف دربسته نگه دارید و غذاهای مختلف را جدا کنید تا از آلودگی متقاطع جلوگیری شود.

۴. نکات رژیم غذایی

برای افرادی که از مسمومیت غذایی رنج می برند، اطمینان از تغذیه مناسب و خوردن غذای سالم ضروری است.

غذایی که باید از آن اجتناب کنید

 • نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای، قهوه و نوشابه های گازدار
 • غذاهای پرچرب مانند پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده، فست فود
 • غذاهایی که حاوی قند بالایی هستند
 • شیر و فرآورده های آن لاکتوز دارند. هضم آنها می تواند بسیار چالش برانگیز باشد زیرا بدن شما در حال بهبودی از مشکلات معده ناشی از مسمومیت غذایی است.

مواد غذایی برای خوردن

 • هیدراته بمان! مصرف مقدار زیادی مایعات و الکترولیت ها برای کمک به بهبودی بدن ضروری است. بدن در این زمان ممکن است به شدت دچار کم آبی شود.
 • سرکه سیب می تواند خواص ضد باکتریایی خاصی داشته باشد و به عنوان یک درمان خانگی موثر برای مسمومیت غذایی باشد.
 • موز سرشار از پتاسیم است و فیبر رژیمی هضم آسان و مغذی است و می تواند به بهبودی سریع کمک کند.
 • دانه های زیره می توانند برای تسکین درد معده، التهاب و مشکلات مربوط به روده در هنگام مسمومیت غذایی بسیار مفید باشند.

خط پایین

لطفا از نگهداری، جابجایی و پردازش مناسب غذا برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی اطمینان حاصل کنید. مسمومیت غذایی می تواند باعث مشکلات شدید گوارشی و ناراحتی شود. این می تواند به ویژه برای زنان باردار، گروه های مسن، کودکان نوپا و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مضر باشد. با این حال، می توان آن را با برخی از درمان های خانگی و مصرف دارو کنترل کرد.

پست مسمومیت غذایی: هر آنچه که باید بدانید اولین بار در وبلاگ HealthifyMe ظاهر شد.

از وبلاگ HealthifyMe https://ift.tt/ZYIit2qرژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/