تقدیم به هنر جاودانه در لامرد – انتشارات مهر. اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر – گروه دولت ها: شهرستان لامرد با داشتن ۲۲ گروه هنری تعزیه در این هنر سنتی یکی از شهرستان های جنوبی و آباد در امر تعزیه، سنگر فرهنگی و مذهبی محسوب می شود. تلاش زیادی برای پاسداری از ارزش های آرمان امام حسین (ع) در حال انجام است.

در شهرستان لامرد تعزیه خوانی ۷۳۰ سال است، تعزیه ۱۸۰ سال است که نسل ها در این زمینه تربیت شده اند. هنر سنتی تعزیه خوانی برخاسته از بطن جامعه است و در ارائه تصویری زنده از نهضت حسینی و عاشورا از ویژگی خاصی برخوردار است. این هنر آیینی یکی از عواملی است که می تواند در تداوم و ماندگاری واقعه عظیم کربلا به ویژه در نسل جوان نقش داشته باشد.

تعزیه با تجسم صحنه های عاشورا و تجسم پیام آزادگی اباعبدالله الحسین(ع) از فرهنگ این مرز و بوم الهام گرفت. هنر قرائت عاشورا به عنوان نماد دینی و مذهبی نقش مهمی در پاسداری از اهداف قیام دارد.

حجت الاسلام موسوی مسئول تعزیه روستای کوره موچی لامرد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تشییع جنازه سیدالشهدا باید به درستی انجام شود، حتی اگر درآمدی برای ما نداشته باشد، وام می گیریم، ما مجلس سیدالشهداء را بدون تعطیلی تأسیس می کند».

حجت الاسلام موسوی گفت: نگاه ما این است که چنین مراسمی برگزار شود و بسیاری از افراد این جامعه نیاز به کمک دارند و فکر می کنند مشکلاتشان حل می شود.

تعداد تعزیه های کوره موچی در برخی روزها به حدود ۷۰۰۰ نفر می رسد که نشان از درک صحیح و اشتیاق مردم به تعزیه دارد.

موسوی گفت: تعزیه کوره موچی یک تعزیه عمومی است که نظم خاصی در آن حاکم است و تعزیه توسط خود مردم اداره می شود.

در دوران تعزیه، برای زائران شهرهای اطراف خانه اجاره می کنیم و گاهی در حسین نای اقامت می کنیم.

علاوه بر این، فزانه، مسئول تعزیه، می گوید: «از قدیم الایام، بیشتر دسته های تعزیه سادات هستند و مردم نیز در آن کلیساها خدمت می کنند.

او نزدیک به ۴۰ سال است که در این جلسات خدمت می کند. هر سال بهتره گرم و با شکوه تر از سال های قبل.

فرزانه ادامه داد: این افراد در توانایی حکومت داری قوی و پایدار هستند.