تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تعادل آرمون


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از شکم را بردارید

آسیب یا آسیب به غدد ، سلولهای خاص و دستگاه گوارش که بر هضم غذا تأثیر می گذارد

از دست دادن یا آسیب به دریچه ها در جایی که غذا وارد معده می شود (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و در انتقال غذا به معده از مری یا از معده به روده اختلال ایجاد کنند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن برای جذب انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر می سوزد. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کم مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

پس از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد بسیاری از وعده های غذایی خود را از دست بدهد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند ، که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

بقیه معده یا روده کوچک نمی توانند غذا را به درستی هضم کرده یا چربی ها و مواد مغذی را جذب کنند ، که باز هم بستگی به نوع عمل جراحی و میزان تخلیه معده دارد.

حفظ وزن در این شرایط حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد بسیار مهم است. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با عفونت ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر فقط یک لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین و کالری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به دانه ها یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای قوی بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند شیک ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای تند (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

از انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان استفاده کنید که تا زمانی که در آنجا هستید آماده خوردن است. به عنوان مثال می توان به شیر یا محصولات لبنی ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کیک ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله در محل قرار گرفت ، مکمل های غذایی مایع (تغذیه روده) را می توان از طریق آن آزاد کرد. هنگامی که خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن یک وعده غذایی کوچک احساس سیری کنید. این عمل می تواند انجام شود یا انجام نشود. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عروق واژن آسیب برساند ، که با وارد شدن غذا به معده دیواره شکم را شل می کند. این امر با کشش قسمت باقی مانده از معده یا بدن برای اصلاح تغییرات در هضم غذا بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما می تواند آهسته تر ریخته و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش زودرس سیری:

سعی کنید وعده های غذایی یا میان وعده های کوچک را حدود 6 بار در روز بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده در روز است.

از نوشیدن و غذا ، به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایع می تواند به سرعت معده را پر کند. در طول وعده های غذایی نوشیدنی های پرکالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا باعث می شود زودتر از غذاهای دیگر احساس کنید.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است چندین ویتامین و مواد معدنی نداشته باشند ، که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و کاهش آرمان

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *