تحلیلگر: توافق بالقوه وین باید فاقد هرگونه وضوح باشدمحمد مرندی تحلیلگر گفت: موضوع مهم مشکل احتمالی توافق است. او جمعه شب به شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که نباید هیچ ابهامی و نابرابری وجود داشته باشد. دلیل این شکاف این است که دولت ترامپ می تواند از برخی از عبارات متناقض و حفره های موجود در توافق هسته ای ۲۰۱۵ برای خروج از این توافق سوء استفاده کند.

این تحلیلگر افزود: این بار ایران مصمم است که چارچوبی را برای جلوگیری از لغو توافق احتمالی آمریکا تحت فشار بگذارد.

تیم مذاکره کننده ایران در تلاش است تا شرایطی را ایجاد کند که آمریکا نتواند بدون پرداخت از توافق خارج شود. از این رو، وی خاطرنشان کرد: پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا در خصوص احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چیز خاصی نبود.

ایران در پاسخ به این سوال که چرا توافق وین به دلیل اختلاف در متن به تعویق افتاد، بارها گفت: آژانس پاسخ داد که ابتدا باید به اتهامات نادرست و با انگیزه سیاسی علیه ایران رسیدگی شود.

معروف است که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش از نشست ناظر هسته‌ای سازمان ملل، از سرزمین‌های اشغالی فلسطین بازدید کرد و با یایر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل گفت‌وگو کرد. مرندی سیاسی بودن موضع آنها در قبال تهران را تکذیب کرد.

علاوه بر این، هیئت حاکمه توسط کشورهای غربی اداره می شود. لذا جمهوری اسلامی از آنها می خواهد که از اتهامات بی اساس دست بردارند. وی افزود: این به این دلیل است که توافق مورد نظر باید بر اساس یک پایه محکم باشد.

از آنجایی که این متن مهمی است که باید برای مدت طولانی حفظ شود، ناظر اضافه کرد که هر حکم مبهم باید روشن شود. من می خواهم موضوعی را بر اساس یک استدلال مبهم اجرا کنم.

به گفته پاندیت، پاسخ اول و دوم به پیشنهاد جمهوری اسلامی اتحادیه اروپا بدون تغییر باقی می ماند و موضوع باقی مانده در مرحله نهایی، شفاف سازی دقیق متن احتمالی توافق است.

در حالی که تهران بر اساس متن شفاف سازی شده توافق را پیش می برد، آمریکا و کشورهای اروپایی خواهان شفاف ماندن متن هستند. او گفت این پیش نویس متن روشنی نیست و برای امضای نهایی آماده نخواهد بود. .

در بخشی دیگر از سخنان وی، برخی کشورهای اروپایی از ایران خواسته اند تا برای واردات انرژی از ایران، گاز خود را از طریق ترکیه به اروپا صادر کند. در واقع انتظار می رود مذاکرات برای ازسرگیری برجام به نتیجه برسد. آمریکا همچنان مشکل اصلی در این زمینه است.

۴۲۰۸** ۱۵۸۳

ما را در توییتر دنبال کنید @IrnaEnglish