تاثیر کیتوزان بر کاهش وزن فواید قرص کیتوزان | مشکلات مکمل دوز برای کیتوزان


قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. این مقاله به بررسی تاثیر قرص کیتوزان بر کاهش وزن و اثرات آن می پردازد.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی زیاد و همچنین اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، افزودنی خوبی برای رژیم های کاهش وزن (اگر در کره ذوب شده سرخ نشود) هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته صدف غذا نمی خورد ، اما کیتوزان به عنوان یک افزودنی از یک پوسته سخت پوستان بیرونی آزاد می شود.

قرص کیتوزان خاصیت کاهش وزن و کاهش وزن را دارد.

ارزش بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 6.8 میلیارد دلار است و پیش بینی می شود تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد کند.

طبق نظر سایر تولیدکنندگان مکمل ، کیتوزان باید به کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول کمک کند.

اما آیا این ادعاها شواهد علمی دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن و اثرات آنها بر دوز را مورد بررسی قرار می دهد.

همچنین بخوانید:

روشهای کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که معمولاً در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین در دیواره سلولی قارچ های خاص یافت می شود.

با استفاده از اثر آنزیمی ، کیتین به شکل کارآمدتری (یعنی کیتوزان) تبدیل می شود.

کیتوزان انعطاف پذیر است و می تواند در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده شود.

کیتوزان همچنین به دلیل قابلیت تشکیل ژل در پانسمان زخم استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای استفاده از کیتوزان در داروسازی و مهندسی بافت در حال بررسی است.

بیشتر کیتوزان موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شود.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

اکثر قرص های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

به نظر می رسد کیتوزان در معده به ژل تبدیل می شود ، بنابراین به این کار کمک می کند. برخی افراد ادعا می کنند که با انتقال این ژل از معده به روده ، چربی و کلسترول به آن متصل می شود.

این بدان معنی است که کیتوزان با حذف چربی و کلسترول از بدن ، جذب چربی را مهار می کند ، بنابراین به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، به کاربران توصیه می شود قبل از غذا از آنها استفاده کنند. در غیر این صورت هیچ چیزی در روده وجود ندارد که کیتوزان به آن متصل شود.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی در دهه اول 2000 ، کیتوزان مواد مدفوع را از بین نمی برد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آنها به چربی وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزانی به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعاتی که از این ادعاها حمایت می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان تأثیر کمی در کاهش وزن دارد.

کاهش وزن

در مطالعه سال 2018 ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل بیش از 1،101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها اثرات کاهش وزن و کاهش وزن را در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

بر اساس نتایج این مطالعه ، ترکیب مکمل کیتوزان با مصرف کم و کم کالری و فعالیت بدنی منجر به کاهش اندکی در شاخص توده بدن و شاخص توده بدن (BMI) شده است.

این یافته ها نتایج مطالعات قبلی و مشابه را نشان می دهد که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از یک برنامه کوتاه مدت برای از بین بردن اضافه وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما بود.

با این حال ، در هر دو مطالعه علائم بهبود سطح کلسترول و فشار خون مشاهده شد.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی بین نتایج آنها وجود دارد. در عین حال ، طبق مطالعات پیشرفته ، کیتوزان تأثیر کمی بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک آزمایش بالینی کوچک در سال 2014 نشان داد که مصرف 3 گرم کیتوزان به اضافه 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) برای کاهش وزن بهترین است.

همچنین بخوانید:

10 برنامه تغذیه نازک (کلیک کنید)

کلسترول پایین

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. طبق مطالعه ای در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را برای بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، قرص کیتوزان در کاهش کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) م effectiveثر است.

اگرچه این مواد مغذی نمی توانند HDL (کلسترول خوب) را تحت تأثیر قرار دهند ، مصرف کیتوزان را می توان به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول خوب در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول م moreثرتر (نسبت به کیتوزان) نشان داده شده است.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (کلیک کنید)

اندازه گیری و ایمنی

به گفته کمیسیون غذا ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است ، با این حال ، در حال حاضر ، حداکثر دوز این مکمل در ایالات متحده مناسب نیست.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوز مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر بود.

بنابراین ، هیچ نتیجه ای در مورد بهترین دوز کیتوزان وجود ندارد. در واقع ، به گفته مقامات امنیتی اروپا ، استفاده از حداکثر 3 گرم در روز بهترین گزینه است.

در این رابطه ، بهتر است برچسب مکمل را برای مصرف روزانه کیتوزان و تعداد وعده های قبل از استفاده بررسی کنید. به این ترتیب ، حد توصیه شده روزانه باید در همه زمان ها رعایت شود.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید مکمل ها از آزمایشگاه شخص دیگری اطمینان حاصل کنید. این ممکن است سطوح بهداشتی و قدرت مواد مغذی را نشان دهد.

همچنین بررسی مهرهای شرکت روی بسته محصول ، شاخص خوبی برای اطمینان از کیفیت مواد مغذی است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

قرص کیتوزان می تواند عوارضی مانند یبوست ، تهوع و ناراحتی معده ایجاد کند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، باید از مصرف مکمل های کیتوزان خودداری کنید.

کیتوزان همچنین با ویتامین های محلول و همچنین ویتامین های A ، D ، E و K و کلسیم و منیزیم با پوست تداخل دارد. بنابراین ، بر روی برچسب مکمل های کیتوزان ، توصیه می شود از مصرف آن با سایر مکمل ها خودداری کنید.

در صورت مصرف هرگونه دارو ، از جمله لخته شدن خون ، قبل از مصرف مکمل کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها و همچنین وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

کاهش خون (کلیک کنید)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی تحقیقات تأثیر آن بر تغذیه کم کالری را تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

شما فقط باید با کمک هایی که نسبت به دیگران انجام می دهید تمایز بیشتری قائل شوید. همچنین باید توجه داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان بیشتر از عوارض جانبی احتمالی است.

در نهایت ، به خاطر داشته باشید که عوارض جانبی قرص کیتوزان نامشخص است.

مکمل ها و محصولات مراقبت را از داروخانه آنلاین Oiro بررسی و خریداری کنید کلیک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *