بلاتکلیفی در اجرای پروژه کالابرگ/ دولت پولی برای اجرای پروژه کالابرگ ندارد.


برای گزارش دادن سناپرس; اگرچه روش های شبه نقدی در برنامه فعلی دولت در نظر گرفته نشده است، اما همانطور که وزیر اقتصاد در نشست خبری روز گذشته در خصوص حذف ارز ترجیحی و کالاهای الکترونیکی و پرداخت های متقلبانه اعلام کرد. وظیفه اجرای برنامه اجرایی سال آینده همکاری است مربوط به همکاران وزارت کار و رفاه اجتماعی.

به گفته وی، انتظار می رود تصمیم نهایی در شهریورماه گرفته شود، اما بخشی از این تاخیر به دلیل شبهه هایی است که دو تا سه ماه برای انتخاب وزیر تامین اجتماعی وجود دارد که باعث کندی پیشرفت پروژه شده است. . اما با تلاش های جدید همکارانمان در وزارت تعاون امیدواریم این طرح به زودی محقق شود.

زیرساخت ها فراهم شده است و مشکل این است که چند درصد از شهرها و روستاهای کشور به زیرساخت ها دسترسی دارند که توسط وزارتخانه مشترک تکمیل شده است تا مردم بتوانند از این ظرفیت به طور کامل استفاده کنند. شاهد شروع پروژه و روند نوبت دهی باشید.

بر اساس این گزارش، اجرای طرح کالابرگ و زمان دقیق آن همچنان نامشخص است اما اکنون حدود ۶ ماه از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و عملکرد اقتصادی دولت می گذرد. پس از واریز به حساب ها، برنامه کالابرگ اجرا می شود. این در حالی است که دولت تاکنون ۶ واریزی برای حمایت ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به حساب خانوار واریز کرده است.

این در حالی است که در این مدت یک بار اعلام شده بود که طرح صدور صورتحساب الکترونیکی در شهریور اجرا می شود اما پس از آن اجرای طرح به مهرماه موکول شد. در هر صورت کالابرگ زمزمه می کند که دولت پولی برای اجرای این طرح ندارد.

دستور کار مجلس؛ جعفر قدری، عضو کمیسیون بودجه و محاسبات، علت تاخیر در اجرای این پروژه را نه زیرساختی، بلکه کمبود منابع مالی عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از انتظارات محقق نشد و هزینه های جاری دولت اعم از حقوق و دستمزد افزایش یافته است. در حال حاضر درآمد دولت جوابگوی هزینه ها نیست. اگر دولت منابع دیگری را برای افزایش درآمد در نظر نگیرد.

اجرای قانون قبض کالاهای الکترونیکی براساس تفاوت قیمت چهار دسته کالاهای یارانه ای شهریور ۱۴۰۰ است. قدری به تجارت نیوز تصریح کرد: دولت در شرایطی نیست که بتواند منابع قبض کالا را تامین کند. من آن را در بودجه پیش بینی می کنم.

اما همانطور که محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه توضیح داد، قانون دولت را مجبور به تامین کالا نکرده است، اما قانون، دولت را موظف کرده است که تفاوت قیمت را جبران کند. سبدی از کالاهای اساسی که به صورت کالا یا غیره در دسترس مردم است