“بزرگترین تلسکوپ فضایی چین” ۳۰۰ برابر از “هابل” می بیند – نبأ خبر


چین قصد دارد اولین تلسکوپ فضایی بزرگ خود را تا سال ۲۰۲۴ در فضا قرار دهد. مدیران این پروژه معتقدند میدان دید Xuntian تقریبا ۳۰۰ برابر بزرگتر از میدان دید تلسکوپ فضایی هابل است.

به گزارش نبأخبر، بر اساس برنامه فضایی سرنشین دار چین، انتظار می رود اولین تلسکوپ فضایی مقیاس بزرگ چین با نام تلسکوپ Xuntian در سال ۲۰۲۴ عملیات علمی خود را در ایستگاه فضایی چین آغاز کند.

مدت ماموریت آن ۱۰ سال و قابل تمدید می باشد. به عنوان کابین نوری ایستگاه فضایی چین، Xuntian که انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۲۲ تکمیل شود، دارای دیافراگم دو متری و آشکارسازهای پیشرفته خواهد بود. این یک ساختمان به اندازه اتوبوس است که بیش از ۱۰ تن وزن دارد و تا یک ساختمان سه طبقه امتداد دارد.

تلسکوپ فضایی هابل؛ تلسکوپ فضایی جیمز وب؛

پس از تکمیل، ایستگاه فضایی چین یک مجموعه T شکل خواهد بود. /CFP

موسسه اپتیک چانگچون تحت آکادمی علوم چین (CAS)؛ با توجه به مکانیک و فیزیک، نمونه اولیه Xuntian توسط چین در حال توسعه است.

ژان هو، دانشمند اصلی مرکز نوری Xuntian و محقق مرکز ملی، گفت که تلسکوپ فضایی Xuntian از دو بخش تشکیل شده است. یکی مرکز نوری Xuntian، دیگری سکوی Xuntian، و اولی یک تلسکوپ با زیرسیستم های متعدد است.

ماژول Xuntian در نسل اول تلسکوپ فضایی Xuntian; ماژول تراهرتز؛ تصویرساز چند کاناله؛ دارای پنج ابزار، از جمله طیف‌نگار میدان انتگرال و تاج‌نگار تصویربرداری سیاره‌های فراخورشیدی. آنها یک ماژول Xuntian، یک دوربین با زاویه دید عریض دارند که بیشتر کاوش را انجام می دهد.

Xu Shuyan، طراح ارشد و محقق رصدخانه ملی نجوم مرکز نوری Xuntian در CAS، گفت که تیم او زیرسیستم های Xuntian را توسعه داده است. گفته می شود که تمام اجزا و واحدها توسعه یافته اند. آنها اکنون برای آزمایش مشترک پرتاب فضایی Xuntian آماده می شوند.

تلسکوپ فضایی Xuntian پس از تکمیل ایستگاه فضایی چین به فضا پرتاب خواهد شد. Xuntian در طول مشاهدات منظم خود به طور خودکار مانند ایستگاه فضایی در مدار پرواز می کند، اما فاصله قابل توجهی از آن حفظ می کند.

تلسکوپ فضایی هابل؛ تلسکوپ فضایی جیمز وب؛

کشف اسرار کیهانی

میدان دید Xuntian تقریبا ۳۰۰ برابر بزرگتر از میدان دید تلسکوپ فضایی هابل است و وضوح مشابهی دارد.

ژان هو، دانشمند پروژه برای تاسیسات نوری CSST گفت که انتظار می رود تلسکوپ فضایی Xuntian در دهه های قبل از سال ۲۰۳۵ به بزرگترین تلسکوپ برای ستاره شناسی نزدیک به فرابنفش و برد مرئی تبدیل شود.

Xuntian با یک دوربین عظیم ۲.۵ میلیارد پیکسلی می تواند تا ۱۰ سال آینده ۴۰ درصد از آسمان را مشاهده کند. با ایستگاه فضایی چین در حال چرخش به دور زمین است. ماده تاریک و انرژی تاریک در ماموریت Xuntian به عنوان یک رصدخانه فضایی. جهان همچنین شامل اکتشاف شکل گیری و تکامل کهکشان ها می شود.