برخورد دو ناو آمریکایی با ناوهای سپاه در خلیج فارس


برخورد دو ناو آمریکایی با ناوهای سپاه در خلیج فارس

دیدارنیوز- نیروی دریایی ایالات متحده می گوید که “نبردهای شدید” با نیروهای شورشی در تنگه هرمز رخ داده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز سه شنبه (۲۱ ژوئن) تایید کرد که سه قایق تندرو سپاه عملیاتی “ایمن و غیرحرفه ای” را بر روی دو کشتی USS Syracuse و USS Chakato County در خلیج فارس انجام دادند.

به گفته نیروی دریایی آمریکا، سه قایق تندرو سپاه ابتدا به شناور گشتی گارد ساحلی سیراکیوز در آب های بین المللی نزدیک می شوند و پس از آن هشدار صوتی نیروی دریایی آمریکا دریافت می شود.

نیروی دریایی آمریکا ویدئوی کوتاهی از یک رویارویی خطرناک منتشر کرده است. یکی از قایق‌های سپاه تنها ۵۰ یارد با سیراکوز فاصله داشت و کشتی آمریکایی مجبور شد چراغ هشدار را روشن کند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که درگیری ها حدود یک ساعت به طول انجامید و کشتی های سپاه منطقه را ترک کردند. اقدامات سپاه پاسداران نیروی دریایی ایالات متحده “بر خلاف استانداردهای بین المللی رفتار حرفه ای یا ایمن دریایی” توصیف شده است و ممکن است خطر برخورد را با “اشتباه محاسباتی” افزایش دهد. این بیانیه می افزاید که نیروهای آمریکایی با رعایت کامل قوانین و مقررات بین المللی برای تضمین امنیت دریایی در منطقه به کار خود ادامه خواهند داد.

ایران هنوز درباره «حادثه» در تنگه هرمز اظهار نظری نکرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که تنش‌ها میان ایران و غرب با توقف مذاکرات هسته‌ای افزایش یافته است و آژانس گفته است که غنی‌سازی اورانیوم را افزایش می‌دهد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده به این موضوع اشاره کرد که ایران ممکن است تنگه هرمز را مسدود کند.

سنتکام در ۱۴ ژوئن اعلام کرد که رزمایش دریایی ۱۰ روزه مشترک آمریکا و امارات را در منطقه آغاز کرده است که باعث درگیری شد.