برای بقیه از صفر تا صد سهم


به نظر می رسد بالاخره موضوع توزیع عدالت بین بازماندگان رو به پایان است و تخمین زده می شود که سهام عدالت بین افرادی که هنوز مشمول آن نشده اند، توزیع شود.

به گزارش ایسنا، در اردیبهشت ۱۳۹۹ بحث انتشار اوراق بهادار و شامل یا نبودن اوراق بهادار آغاز شد که قیمت قابل توجه این سهام متاثر از شرایط بازار سرمایه در آن زمان بود. سهام عدالت حدود ۴۹ میلیون نفر را تحت پوشش قرار می دهد، اما با وجود بحران کم درآمدی جامعه، همیشه مخالفت هایی با عدم احتساب سهام وجود دارد.

ماجرای ۲۰ میلیون عدالت باقی مانده چیست؟

اما دولت دوازدهم با اعلام غیرممکن بودن پذیرش موضوع جدید، ثبت سهام عدالت را تعطیل و فعالیت آن را متوقف کرد. با این حال برخی از نمایندگان مجلس در ادامه ادای عدالت در قبال بازماندگان، آمارهای مختلفی از بازماندگان ارائه کردند و در نهایت زمزمه جمعیت ۲۰ میلیونی به گوش رسید.

در همین راستا مراحل ثبت سهام عادلانه از چندین سال پیش اعلام شد و صدور سهام عدالت صادر شد اما مراجع ذیربط به موقع آن را ارسال نکردند. به قول علی اکبر حیدری سخنگوی انجمن صنفی شرکت های سرمایه گذاری دادگستری کشور تعداد دریافت کنندگان کارت را بین یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا دو میلیون نفر اعلام کرد و هنوز به تعداد کل دریافت کنندگان کارت و دعوت نامه به صورت رسمی رسیدگی نشده است. تقریبا دو میلیون نفر هستند. در نتیجه، بیش از چهار میلیون نفر دعوت نامه دریافت کرده اند و کسانی که دعوت نشده اند.

حیدری درباره گروه دوم بازماندگان نیز توضیح داد: گروه دوم تعاونی های دولت قبل بودند. آنها توسط وزارت کار و رفاه اجتماعی به رسمیت شناخته شدند و از عدالت برخوردار نبودند. اینها شامل کمیته امداد و بهزیستی است. روستاییان کارگران کارخانه؛ کارکنان تامین اجتماعی؛ سازمان های حمایتی از جمله کارگران فصلی و ساختمانی. گروه دوم نزدیک به ۱۶ میلیون نفر بودند. در نتیجه بر اساس اعلام نهادهای دولتی، ۱۶ میلیون نفر از ۶ طبقه پایین جامعه از سهام عدالت برخوردار نشده اند و ۴ میلیون نفر نیز علیرغم تلاش برای شناسایی سهام عدالت دریافت نکرده اند و مجموع آنها به ۲۰ میلیون نفر می رسد. .

استراتژی پارلمان برای تعیین مسئولیت بازماندگان

سرانجام در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، اعضای شورای مشورتی اسلامی موظف شدند در سال ۱۴۰۱ برای تعیین تکلیف باقیمانده سهام عدالت، مصوبه ای اتخاذ کنند. تعریف شده است. بر اساس مصوبه مجلس، واگذاری باقیمانده سهام دولت یا شرکت‌های دولتی در هر یک از بازارهای ماده ۱ و ۲ اجرای سیاست‌های کلی مواد ۱ و ۲ بر عهده دولت است. اصل ۴۴ (۴۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی به واگذاری سهام عدالت به بقیه مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) به تصویب رسید. قانون تامین اجتماعی

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بعداً اعلام کرد که ۲۰ میلیون سهام عدالت در سراسر کشور ناعادلانه است. دولت پرزیدنت تین سین به طور کلی پذیرفته است که افراد واجد شرایط امسال سهم عادلانه ای دریافت خواهند کرد.

این در حالی است که حسین قربان زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی، بارها اعلام کرده است که دولت مدت هاست موضع قاطعی در این خصوص نداشته و در ثبت سهام عدالت قاطعانه عمل نکرده است. هرگز

توزیع سهام منصفانه رو به پایان است.

با این حال، به نظر می رسد مجلس در مورد نقش بازماندگان تصمیم گرفته است. از این رو حسین قربان زاده اخیرا در گفت وگو با ایسنا گفت. اعلام کرد رئیس سازمان تامین اجتماعی؛ در جلسه هفته گذشته با حضور معاون امور اجتماعی وزیر رفاه و مسئولان کمیته امداد، تعداد بازماندگان این دو نهاد مشخص شد. در نتیجه در مجموع ۳.۳۳۷.۷ میلیون نفر وجود دارد که از این تعداد حدود ۲.۲۵ میلیون نفر تحت مراقبت بهزیستی و کمیته امداد هستند که حدود ۱.۳۰۰ نفر است.

رئیس سازمان خصوصی سازی همچنین درباره سهام افرادی که واجد شرایط محسوب می شوند، گفت: تا دو هفته آینده پرتفوی این افراد مشخص می شود. در حقیقت کیفیت بسته بندی؛ نوع سهام میزان سهام و نحوه واگذاری تک تک سهام مشخص و در تیرماه جزئیات نهایی خواهد شد. تفاوت سهام این افراد با سهام منتخبان در سال ۱۳۸۴ در این بود که سهام دولت فعلی بسیار محدود بود و ابتکار عملی در آن زمان وجود نداشت. از سوی دیگر، دولت طبق ماده ۲ یا بند رد دیون وظایف دیگری دارد و هیات مدیره بورس دولت برای این مسئولیت ها کافی نیست. باید اولویت داده شود و ادامه خواهد داشت.

قربان زاده گفت: افراد عضو کمیته امداد و تامین اجتماعی برای ثبت نام مجبور به مراجعه به جایی نیستند و مردم باید توجه داشته باشند که اصلا ثبت نام نمی شود زیرا مدارک آنها مشخص است و در بانک اطلاعاتی موجود است. این افراد حتی یک ریال هم ندارند. در صورت ارسال پیامک با لینک ثبت شده، این یک کلاهبرداری است و دولت، ربطی به وزارت اقتصاد و بخش خصوصی ما ندارد.

فرآیند شناسایی باقی مانده ادامه دارد.

وی افزود: جلسات جداگانه ای برای تعیین سایر افراد واجد شرایط در حال برگزاری است. طبق تبصره ۳ ماده ۳۴ در اجرای سیاست های اصل ۴۴، وزارت رفاه اجتماعی و سازوکار پایگاه بهزیستی ایران باید افراد واجد شرایط را به صورت منفی شناسایی کنند. بنابراین گام بعدی اولین گام در توزیع سهام عدالت تا پایان سال جاری است. این نیاز به جلسات اضافی دارد که می تواند ماه ها طول بکشد.

مشتریان تامین اجتماعی باید توجه ویژه ای داشته باشند.

سید مرتضی حسینی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور، سید مرتضی حسینی، بیان همه مددجویان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی از سهم عادلانه بهره مند خواهند شد اما سازمان تامین اجتماعی اطلاعات مشخصی را که در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار می دهد در اختیار فرد قرار می دهد و تحت هیچ شرایطی راه به جایی نمی برد.

وی با بیان اینکه ۶ میلیون و ۹۲۸ هزار نفر از مددجویان تحت حمایت تامین اجتماعی هستند، افزود: ۷۰ درصد این افراد (۴ میلیون و ۸۰۶ هزار نفر) در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر سهام عدالت دارند. او گفت. همه این افراد تا زمانی که بقایای عدالت یا تامین اجتماعی قبلا پوشش داده نشده باشد، حق سهیم در عدالت خواهند داشت.

معاون مدیریت و منابع معاونت اجتماعی بهزیستی تاکید کرد: سهم عدالت در جایی نیست و سازمان تامین اجتماعی اسامی افراد را با اطلاعات مشخص در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار داده است. سازمان خصوصی سازی مستقیماً کارکردهای قضایی و اداری را برای تعادل عدالت سازماندهی می کند.

چه کار باید بکنیم؟

بنابراین، کسی که هنوز عدالت را دریافت نکرده است، نیازی به ثبت نام در جایی ندارد. روند شناسایی بقایای باقی مانده ادامه دارد و توسط دولت انجام خواهد شد. علاوه بر این، مجموعه ملاحظات برای بازماندگان هنوز مشخص نیست، اما با مجموعه فعلی ذینفعان متفاوت است.

انتهای پیام/