با راه اندازی وزارت اقتصاد و بازرگانی نظارت بر بازار و کنترل تورم را جدی خواهیم گرفت.


نماینده ارومیه گفت: تفکیک وزارت صمت پیشنهاد آقای رئیسی بود و ایشان نامه ای در این باره امضا کردند و به کمیسیون اجتماعی ارائه کردند و رای دادند. اکنون که نظر کمیسیون اجتماعی مجلس برای دولت مشخص شده است، منتظر ارائه لایحه دولت برای تفکیک و تشکیل وزارت امنیت خصوصی در آینده نزدیک هستیم. به عنوان وزارت اقتصاد و بازرگانی، تا حدودی ثبات و مقررات بازار را ثابت خواهد کرد.

سید سلمان ذاکروی در گفت و گو با خبرنگار پرشین خودرو گفت: حوزه کاری وزارت حراست بسیار گسترده است و قبلا این وظایف بین دو وزارتخانه تقسیم می شد. بنابراین در شرایطی که تحریم ها در اوج خود قرار دارد و کشور در خارج از مرزها و در داخل کشور سیطره تورم را تجربه می کند، ضرورت تشکیل وزارت اقتصاد و بازرگانی با جدیت رصد می شود. کنترل بازار و تورم

یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: امروز ثبات بازار، نرخ ها، باید در بخش صادرات و واردات نظام مندتر از گذشته عمل کرد و وزارت اقتصاد و بازرگانی می تواند بهترین متولی این امر باشد. کارشناسان بخش تجارت باید آموزش دیده و منصوب شوند. از سوی دیگر، به افراد متخصص در زمینه صادرات و واردات نیازمندیم. به این معنا که، تا بتوانیم محصولات ایرانی را به کشورهای دیگر صادر کنیم. اگرچه معامله گران ملزم به آماده سازی این بستر هستند. ما در این سال ها خیلی ضعیف عمل کرده ایم. در این قسمت، از طرفی باید مسئولانی باشند که نیاز کشور را درک کنند و بر اساس آن اجازه واردات بدهند.

وی توضیح داد: به نظر من دولت سیزدهم نیاز به تفکیک وزارتخانه ها دارد و در نهایت شاهد وزارت صنعت و معدن و وزارت بازرگانی خواهیم بود تا مسئولیت های گسترده ای بین دو وزیر تقسیم شود. باشد که اقتصاد کشور و معیشت مردم با وحدت بیشتر بهبود یابد.

ذاکر گفت: حوزه معدن در کشور ما حوزه ای با پتانسیل های فراوان و گسترده است. زمان و انرژی زیادی می طلبد، به خصوص که کشور ما در حال برنامه ریزی برای جایگزینی تدریجی درآمد معدنی است. درآمد نفت حال با این تعاریف، صنعت، درهم آمیختن مشکل معدن و تجارت تا حدودی بدون مبنای تجربی است.

شایان ذکر است: در مجلس دهم برخی نمایندگان پیشنهاد تفکیک وزارت حریم خصوصی را مطرح کردند. این طرح پس از طی مراحل با کمیسیون تخصصی و چند رای در صحن مجلس به شورای نگهبان می رود. انتقاداتی نسبت به طراحی وجود داشت. اما پس از مجلس دهم، این طرح در مجلس یازدهم بررسی شد. مجلس چندی پیش اعلام کرد که مهلت دولت برای تفکیک وزارت صامت به پایان رسیده است و باید هر چه سریعتر در مورد این موضوع تصمیم گیری شود.