با ارسال پهپاد به ایران اشتباه بزرگی کردند/پهپادها باید متوقف شوند.


رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می گوید ایران با ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه برای هدف قرار دادن اوکراین، جهان را از امنیت کمتری برخوردار خواهد کرد.

عصر ایران به نقل از عصر ایران، نانسی پلوسی پس از دیدار با نخست وزیر کرواسی (آندری پلینکویچ) گفت: “من معتقدم ایران اشتباه بزرگی مرتکب شده است. اول از همه، ما باید با این پهپادها مقابله کنیم… این خطرناک است. فناوری و ما باید آن را متوقف کنیم.”

پلوسی در سفر خود به پایتخت کرواسی درباره استقلال اوکراین و بازگشت حاکمیت این کشور به شبه جزیره کریمه گفتگو کرد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: مدتی است که تلاش می کنیم با ایران به توافق هسته ای دست پیدا کنیم تا جهان امن تر شود. او گفت: «اکنون ایرانی‌ها به روس‌ها کمک می‌کنند و جهان را کمتر امن می‌کنند. .

تهران و مسکو بارها ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای جنگ اوکراین را رد کرده اند.

اوکراین مقامات آمریکایی و اروپایی بارها گفته اند روسیه از پهپادهای مرگبار ساخت ایران برای حمله به اوکراین استفاده می کند. آنها می گویند روسیه تعداد زیادی پهپاد از ایران خریداری کرده است. ایران و روسیه آن را رد کرده اند. مسکو می گوید این پهپادها در روسیه تولید می شوند.

روسیه در ۵ مارس در سال ۱۴۰۰ جنگ علیه اوکراین آغاز شد و جنگ هنوز ادامه دارد.

اخیرا اتحادیه اروپا و انگلیس پس از اعلام ارسال پهپادهای نظامی ایران به روسیه، مقامات نظامی ایران و برخی سازمان های ایرانی را تحریم کردند.

به همین دلیل اوکراین به اخراج سفیر ایران از این کشور و قطع روابط با تهران توصیه کرده است.

اوکراین فرانسه آمریکا و سه کشور اروپایی به همراه آلمان و بریتانیا «ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه» را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل اعلام کردند. این قطعنامه برجام را تصویب می کند.

علاوه بر این، در مورد منشا پهپادهای مورد استفاده روسیه در جنگ علیه اوکراین، ایالات متحده، اوکراین و سه کشور اروپایی از سازمان ملل درخواست کرده اند که در این باره تحقیق کند. این خواسته ای است که ایران و روسیه به شدت با آن مخالفت می کنند.

نماینده روسیه در شورای امنیت گفت: اگر سازمان ملل تحقیقات نادرستی را آغاز کند، روابط خود را با سازمان ملل بررسی می کنیم، بنابراین سازمان ملل در این تحقیقات بی طرف نخواهد بود.

امیر سعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل نیز گفت: بررسی پهپادهای سرنگون شده با پیشنهاد سفر کارشناسان سازمان ملل به اوکراین، مبنای قانونی ندارد.

دولت ایالات متحده می گوید پرسنل نظامی ایران در شبه جزیره کریمه هستند تا به نیروهای روسیه برای پرتاب هواپیماهای بدون سرنشین آموزش دهند.

زیلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، پیشتر گفته بود که ارتش وی ۲۳۳ پهپاد ایرانی را در یک ماه سرنگون کرده است.