ایران و الگوی اسلامی و تضاد ساختمانی سطح بالا – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، بیش از یک سال است که شورای عالی شهرسازی امکان ساخت بلندمرتبه در مناطق و ورزشگاه های تهران را تصویب کرده است. گزارشی از ساختمان های بلند در پایتخت گزارش نشده است. برنامه ریزان شهری معتقدند که بسیاری از آسیب های اجتماعی-اقتصادی را می توان در بلندمدت حفظ کرد.

۳۳۰۰۰ ساختمان ناایمن در تهران

اگرچه آیین نامه های زیادی برای بلندمرتبه سازی تدوین و ابلاغ شده است، اما عدم اجرای این مقررات در برخی بلندمرتبه ها می تواند شعله ور بحران کنونی ساختمان های ناایمن باشد. به گفته کامران عبدولی، معاون آتش نشانی و پدافند سازمان آتش نشانی تهران، ۳۳ هزار و ۲۲۱ ساختمان ناایمن در پایتخت وجود دارد که اکثر آنها قدیمی هستند و متاسفانه ۹۴۷ برج ۱۲ طبقه بین آنها وجود دارد.

انتقاد از ساختمان های بلند در ۲۲ منطقه;

برخی از فجایع و آسیب های زیست محیطی تهران در سال های اخیر به بلندمرتبه سازی نسبت داده شده است. تعویض گل یا ممکن است یک تونل یا فرودگاه در پایتخت باشد.

برخی از کارشناسان شهرسازی به ساختمان های بلندمرتبه در ۲۲ شهرستان تهران اشاره می کنند.

رئیس رصدخانه تهران – تصویب بلندمرتبه ها در شورای شهرسازی – شهر را به ویرانی می رساند.

محمد منان رئیسی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این مصوبه شامل تمامی کلانشهرهای تهران نمی شود، گفت: این تصمیم شامل حال حاضر در کلان شهر تهران است. همه مناطق تهران مشمول این الزام نیستند، اما در برخی مناطق بلندمرتبه سازی مجاز است.

با این حال وی افزود: بخشی از انتقادات مطرح شده از سوی شورای مرکزی شهرسازی در خصوص بلندمرتبه سازی، فنی و علمی بوده و بخشی از آن به دلیل مسائل ایمنی و امنیتی بوده است. کشور

رئیس اداره مطالعات و مدیریت شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده، بلندمرتبه سازی با فرهنگ بومی ما و سبک زندگی ایرانی-اسلامی همخوانی ندارد، گفت: این بلندمرتبه سازی با فرهنگ بومی ما همخوانی ندارد. مثلا، به عنوان مثال، در سازه های پیچیده ساخته شده از سازه های بلند، تأثیر اجتماعی بسیار بیشتر از سازه های افقی است. ما تحقیقاتی را در مرکز مطالعات شهرداری تهران انجام دادیم و متوجه شدیم که میانگین تراکم جمعیت در هر هکتار شهر چندین برابر شهرهای دیگر یا کلان‌شهرهای کشورهای دیگر است.

تراکم جمعیت تهران دو برابر لندن و استانبول است.

مثلا، تراکم تهران مشابه لندن است. استانبول دو برابر دبی یا شهرهای دیگر دنیا. این بدان معناست که تهران از اکثر شهرها متراکم تر است. تراکم تعداد افراد در هکتار است. مثلا، این به معنای بررسی تعداد افرادی است که در یک منطقه شهری با یک منطقه تعیین شده زندگی می کنند.

رئیسی توضیح می دهد: در حال حاضر تهران در وضعیت کنونی توسعه اجتماعی و اقتصادی خود در وضعیت نابسامانی قرار دارد. تراکم ترافیک؛ آسیب فیزیکی؛ نشان می دهد که نمی توان جمعیت بیشتری داشت. این در حالی است که بر اساس مصوبه ای که از سوی اداره شهرسازی و معماری صادر شده است، برخی شهرها مجاز به ساخت ساختمان های بلندمرتبه هستند اما مجاز به افزایش تراکم جمعیت هستند.

تصمیم شورای مرکزی شهرسازی برای ساخت ساختمان های بلند به این معناست که شهرها روز به روز بیشتر ساخته خواهند شد. تراکم ترافیک افزایش خواهد یافت. آسیب های اجتماعی فعلی افزایش خواهد یافت. علاوه بر این مشکلات، اثرات زیست محیطی جدی برای پایتخت وجود دارد.

ساختمان های بلند تهران راه هوایی پایتخت را مسدود می کند.

برج ها و آسمان خراش ها می توانند به طور کامل بر شکل هوا و باد تأثیر بگذارند و آلودگی هوا را متراکم کنند. شیشه جلویی ایجاد شده در اثر ساخت این ساختمان ها می تواند باعث آلودگی هوا در شهر شود.

تحقیقات علمی در شهرهای بزرگ دنیا تأثیر ساختمان های بلند را بر تغییر سرعت باد در شهرها نشان داده است. طبقات بالا دارای یک سایه باد خاص هستند که جهت یا زاویه باد را تغییر می دهد. یا ممکن است به سادگی از مسیر خود منحرف شود و وارد یک راه هوایی طبیعی شود که در واقع ریه های شهر را مسدود می کند.

تاثیر بلندمرتبه سازی بر تغییرات سرعت باد در کل شهر تهران هنوز بررسی نشده است، اما در برخی مناطق مطالعات منطقه ای انجام شده و اثرات قابل توجهی در مرکز مطالعات تهران مشاهده شده است. ساخت و ساز به طور رسمی تایید شده است و در شمال پایتخت واقع شده است. کوه، شرق امکان ساخت برج در غرب و مرکز وجود دارد. یعنی ما به آفتاب طبیعی تهران آسیب می زنیم.

راه هوایی شمال به جنوب تهران با احداث ساختمان های بلند در منطقه یک مسدود شد.

هشدار دانشگاه: برخی راه‌های هوایی تهران طی ۵۰ سال گذشته به طور کامل مسدود شده است. محور شمال به جنوب تهران در گذشته محور اصلی گلباد پایتخت بود، اما اکنون با بلندمرتبه سازی در منطقه یک مسدود شده و سرعت باد از شمال به جنوب تهران را مسدود کرده است. آسیب جدی زیست محیطی

مطالعات علمی نشان داده است که آسیب های اجتماعی ناشی از ساختمان های بلند افزایش یافته است. با افزایش تعداد افراد در ساختمان های بلند، آسیب ها نیز افزایش می یابد و درگیری ها و ناامنی ها بیشتر می شود. این مطالعات محدود به ایران نیست. این کار در بسیاری از کشورها انجام شده است.

فروش تراکم در واقع فروش شهری است.

ایران: این شهرساز با اشاره به ناسازگاری سبک زندگی اسلامی با بلندمرتبه و عمودی، گفت: تعداد طبقات مجاز ۶ طبقه می باشد. مجوز ساخت ۱۰ طبقه صادر شده است. حتما فروخته شده

وی با بیان اینکه این حادثه نقض حقوق شهروندی است، اذعان داشت: از بلندمرتبه سازی و خرده فروشی های متراکم برای به خطر انداختن محیط زیست در شهر و اضافه بار استفاده می کنیم. بنابراین ساختمان های بلند مجاور حقوق طبیعی خود مانند باد یا نور طبیعی را از دست می دهند. اینها حقوق مردم است.

سبک زندگی ایرانی-اسلامی با مقامات عالی رتبه متفاوت است.

رئیسی با اشاره به داستان کافر (علیه السلام) درباره حقوق همسایگان می گوید: یکی از وظایف همسایه این است که ساختمانی بالاتر از خانه همسایه نسازد تا از باد محافظت کند. در خانه همسایه شما منفجر شد. با توجه به وضعیت کنونی ساختمان های بلند تهران، آیا امکان اجرای دستور کافر وجود دارد؟ ساختمان های بلند بر روی بلوک های مجاور سایه می اندازند، نور طبیعی را رد می کنند و از مزایای سلامتی نور طبیعی مانند ویتامین D بهره نمی برند.

علاوه بر این، اگر بپذیریم که سالانه هزاران نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند، باید بخشی از علت این آلودگی را ناشی از بلندمرتبه سازی دانسته و آن را حق شهروندی و مسئولیتی دانست. مثبت و سازنده برای این حقوق بشر.

گاهی اوقات سازندگان قوانین ساختمان های بلند را رعایت نمی کنند.

کارشناسان شهرسازی در خصوص پیامدهای ایمن برخی بلندمرتبه ها می گویند: اگرچه بلندمرتبه سازی به معنای ساخت و ساز ایمن نیست، اما باید قوانین و مقررات رعایت شود. در کشور ما گاهی اوقات قوانین و مقررات بلندمرتبه سازی را رعایت نمی کنیم، اما سازمان های عمرانی علاقه مند به بلندمرتبه سازی هستند و با بلندمرتبه ها همکاری می کنند. موضوعات مربوطه نباید در حد نیاز مورد بحث و بررسی قرار گیرد و رعایت شود.

وی با اشاره به همکاری شهرداری آبادان و توسعه‌دهنده و سرمایه‌گذار در ساختمان کلان‌شهر گفت: در بحث های فنی اختلال چندانی ایجاد نشد، به خصوص که شالوده اصلی ساختمان بود. در ۶ طبقه طراحی و ساخته شده است. اما به دلیل ناتوانی در تحمل بار جدید، ۴ طبقه دیگر بر روی فونداسیون اولیه بازسازی شد.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه نظام مهندسی نیز توزیع بی توجهی در این حوزه را بپذیرد، تاکید کرد: گاهی نظارت درستی ندارند اما گلایه دارند و می توانند به نظارت بر ساختمان های بلندمرتبه اعتماد کنند. هزینه مهندسان ناظر با زمان صرف شده برای نظارت نامتناسب است. در نتیجه در بلندمرتبه سازی خسارات زیادی وارد می شود.

ما ساختمان های بلند را از نزدیک تماشا می کنیم.

وقتی با قوانین بلندمرتبه سازی روبرو هستیم، بسیاری از این دستورالعمل ها با رضایت سازنده و ناظر رعایت نمی شود. یا تلاش جدیدی برای اجرای کامل آنها وجود ندارد.

از یک طرف، هشدارهای زیادی در خصوص وجود ساختمان های بلند مرتبه ایمن در پایتخت و سایر شهرها داده شده است. هیچ کاری برای حل این مشکل انجام نمی شود مگر اینکه یک فاجعه دیگر مانند متروپل یا پلاسکو تکرار شود. مشکل تب و ساختمان های بلند ناامن فراموش شده است.

به عنوان مثال، مالک ساختمان، بنیاد مصطفان، یک هفته پس از فاجعه کلانشهر آبادان، سازه آلومینیومی را اعلام کرد. برای ایمن سازی این ساختمان، پاساژ وظیفه تخلیه واحدهای تجاری خود را بر عهده خواهد داشت. باید به بخش دیگری منتقل شود.

اما دو روز پس از اعلام این خبر، بنیاد مصطفان اعلام کرد که در حال همکاری با بنیاد مصطفان برای ایمن سازی ساختمان بدون نیاز به برداشتن ساختمان آلومینیومی است.