ایران تحریم های اتحادیه اروپا را محکوم کرده و وعده عمل متقابل داده است.این بیانیه کنعانی ساعاتی پس از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا علیه ۱۱ فرد و چهار نهاد ایرانی به دلیل ناآرامی های اخیر منتشر شد.

سخنگوی اتحادیه اروپا این اقدام را نقض قوانین بین المللی و دخالت آشکار در امور داخلی ایران توصیف کرد.

او گفت که عمیقا متاسفم که اتحادیه اروپا یک تصمیم اشتباه و مثبت را که کاملا اشتباه بود رد کرد.

کنعانی گفت که این اقدام با انگیزه سیاسی و بر اساس اطلاعات و ادعاهای جعلی بی اساس از سوی دشمنان ایران و رسانه های وابسته به آنها صورت گرفته است.

این سخنگو گفت: این اقدام نشان دهنده ادامه سیاست تهاجمی در قبال ایران و نشانه استفاده از موضوع حقوق بشر به عنوان سلاحی برای دستیابی به اهداف سیاسی است.

او گفت که ایران قبلاً شکست اتحادیه اروپا در تبعیت از تحریم های غیرقانونی آمریکا و به اصطلاح کمپین فشار حداکثری علیه ایران را به عنوان نقض بزرگ حقوق بشر تشخیص داده است.

کنعانی تمامی اتهامات علیه افراد و نهادهای ایرانی مورد هدف اتحادیه اروپا را رد کرد و گفت تهران به زودی به تحریم ها علیه افراد و نهادهای اروپایی مرتبط پاسخ خواهد داد.

نهادهای هدف ایرانی شامل پلیس اخلاق کشور و نیروی انتظامی است.

این گروه در پی کشته شدن مهسا امینی ۲۲ ساله که در بازداشتگاه پلیس جان خود را از دست داد، علیه اغتشاشات اخیر در ایران وارد عمل شدند.

دولت ایران گفته است که از حق اعتراضات مسالمت آمیز حمایت می کند، اما هرگونه خشونت را رد کرده و دخالت خارجی را عامل ناآرامی های اخیر در شهرهای مختلف می داند.

پلیس ایران فیلمی از سقوط امینی در ایستگاه قطار تهران منتشر کرده است.

گزارش پزشکی قانونی و تحقیقات مجلس ایران به این نتیجه رسید که زن جوان اهل شهرستان سقز به بیماری اولیه مبتلا بوده و بر اثر ضربات وارده به بدنش فوت نکرده است.

۴۱۹۴**۲۰۵۰

ما را در توییتر دنبال کنید @IrnaEnglish