ایران به بیانیه مشترک گروهی از کشورها در شورای حقوق بشر درباره مرگ مهسا امینی پاسخ داد.


جمهوری اسلامی ایران تعهدات بین المللی خود را در زمینه حقوق بشر جدی می گیرد و شورای حقوق بشر ما فعالانه با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر و سازوکارهای حقوق بشر تعامل خواهیم داشت. مخصوصاً خانم ها و دختران.

روز دوشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۱ در پاسخ به بیانیه مشترک گروهی از کشورها تحت بحث کلی سفیر و نماینده دائم در میانمار ناباخبر. از نخستین لحظات درگذشت مهسا امینی، مقامات عالی رتبه ایران از جمله رهبری ارشد و رئیس جمهور دستور «بررسی فوری و همه جانبه» جزئیات این حادثه ناگوار را صادر کردند.

علی بحرینی در این خصوص افزود: رئیس جمهور مستقیماً با خانواده وی تماس گرفته و مراتب تسلیت خود را ابراز کرده و عمیق ترین تسلیت خود را در این خصوص ابراز داشته است. ما به شما اطمینان می دهیم که تحقیقات باز و کامل انجام خواهد شد. مجموعه‌ای از اقدامات از جمله ایجاد مکانیسم‌های تحقیقاتی زیر نظر دولت و قوه قضائیه انجام شده است و نتایج تحقیقات در حال انجام به زودی به اطلاع عموم خواهد رسید.
بحرین در سخنان خود گفت: بر اساس چند اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دولت وظیفه دارد از آزادی بیان و تجمعات مسالمت آمیز حمایت کند. اما همانطور که رئیس جمهور ما تاکید کرده است، خشونت و هرج و مرج امنیت و آسایش مردم را برهم می زند و حقوق ملت را تضییع می کند.
در این جلسه دولت بحرین: در حالی که دولت در تلاش برای ایجاد مقررات عمومی و بازنگری در این روند است، از دیگران می خواهیم که از اعلام عجولانه خودداری کنند.

نادرست نماینده دائم کشورمان افزود: انتشار اطلاعات نادرست و گمراه کننده تهدیدی جدی برای ارتقای حقوق بشر است. خشونت سخنان تنفرآمیز تحریک به ناآرامی های مدنی و تروریسم در هیچ جامعه ای قابل قبول نیست.
ما از تلاش واقعی برای حمایت از حقوق زنان و دختران قدردانی و استقبال می کنیم. ایران یکی از موفق ترین و بهترین نمونه ها در زمینه ارتقای حقوق زنان، آموزش و پرورش است. سلامتی صنعت نشان دهنده پیشرفت چشمگیر زنان ایرانی در عرصه های اقتصادی و سیاسی است.
بحرین در پایان سخنان حق پاسخ خود گفت: جمهوری اسلامی ایران مسئولیت های بین المللی خود را در زمینه حقوق بشر و شورای حقوق بشر جدی می گیرد. او همچنین فعالانه با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر همکاری می کند. آنها حقوق بشر زنان و دختران را به ویژه ارتقاء خواهند داد و مکانیسم های حقوق بشر را مبادله خواهند کرد.

کد خبر: ۱۹۸۸۲۳