اگر برجام دیرتر امضا شود، اثربخشی/فرصت‌های روابط خارجی در یک لحظه کاهش می‌یابد.


اگر قرار بود ایران با کمک روسیه و چین در گروه بریکس پذیرفته شود، این گروه ۲۸ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان و ۲۴ درصد گردش ارز خارج از منطقه یورو و دلار را به خود اختصاص خواهد داد. اگر قرار بود روسیه در دنیای تحریم از توانایی خود برای دور زدن تحریم ها دست بکشد، می توان گفت ایران برای ایجاد یک بلوک ضد تحریم تلاش خواهد کرد و اگر این بلوک هر چه زودتر شکل بگیرد، یک سیاست بسته است. شرق برای کشور موفقیت به همراه خواهد داشت. در غیر این صورت در حالی که برخی همچنان از راهبرد نزدیک شدن به شرق صحبت می کنند، هنوز همکاری ملموسی با شرق ایران وجود ندارد.

به گزارش نبأخبر، حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم، «به تعادل بلندمدت در سیاست خارجی معتقد است و معتقد است که کشور نباید وابسته به سیاست خارجی خود باشد. چالش های قدرتمندان قدرت های شرقی و غربی بر سر ایران اختلاف نظر داشته اند و از سال ۲۰۰۶ چندین بار علیه ایران رای داده اند. وقتی این قدرت‌ها در جهت منافع بزرگ‌تر خود همکاری می‌کنند، اغلب منافع کشورهایی مانند ایران را زیر پا می‌گذارند. من معتقدم در کوتاه مدت باید با مثال حرکت کنیم.

حشمت الله فلاحت پیشه گفت: شاید مهمترین موضوع تاثیرگذار بر روابط خارجی ایران برجام باشد. به نظر من، تا زمانی که در بازگشت به برجام تردید وجود دارد، تمایل ایران برای نزدیک شدن به کشورهای غیرغربی در حال افزایش است.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که امضای برجام منافع لازم را برای ایران به همراه نخواهد داشت مگر اینکه تضمین هایی ارائه کند. دلیل افزایش تاکید بر تضمین برجام این است که بایدن به پایان دوره ریاست جمهوری خود نزدیک می شود. علاوه بر این، قانون اساسی جدید کنگره ایالات متحده حداکثر ظرف سه ماه تنظیم خواهد شد. این می تواند مانع اجرای برجام شود.

وی ادامه داد: ایران به درستی موضوع تضمین های آمریکا را مطرح می کند، زیرا این لغو برجام توسط رئیس جمهور ترامپ در مرحله اجراست. از سوی دیگر آمریکایی ها اصرار دارند که تضمینی ندارند. برخی از دلایل این سیاست ممکن است به دلیل شرایط داخلی دولت آمریکا باشد، اما بخشی دیگر به دلیل بی کفایتی دولت بایدن است.

جنگ در اوکراین بیشترین خسارت را به بار آورد.

فلاحت پیشه گفت: دولت بایدن در حوزه های مختلفی فعال است که برجام یکی از آنهاست. بنابراین وقتی برجام به چنین سرنوشتی دچار شود، طبیعی است که آرزوی همیشگی ایران برقراری سازوکارهای خارجی روابط با غرب است. ماجرای جنگ اوکراین نیز در این زمینه بسیار موثر است. از یک سو، جنگ دائمی به اصطلاح چالشی بین غرب و چین وجود دارد و اخیراً صدها میلیارد دلار بودجه به گروه ۷ برای مقابله با چین اختصاص داده شده است.

وی گفت: چالش جنگ داغ با روسیه در اوکراین خود را بر روابط خارجی غرب تحمیل کرده است. این جنگ مضرترین جنگ برای برجام است و مذاکرات روسیه و اوکراین تحت الشعاع جنگ قرار نمی گیرد.

مذاکرات برجام فرصتی از دست رفته برای ایران و دیپلمات های آمریکایی بود.

نماینده کنگره دهم گفت: سازوکار ایجاد شده در ایران پس از جنگ روسیه و اوکراین به ایران این امکان را داده است که نقشی استراتژیک در جهانی که به سمت انتقال و جنگ سرد پیش می رود، ایفا کند. از این رو، می بینیم که مطالبات عضویت در گروه بریکس و تلاش برای تشکیل بلوک ضد تحریم در ایران مطرح شده است.

فلاحت پیشه گفت: مذاکرات برجام فرصتی بود که دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی آن را از دست دادند و نتوانستند سرعت آن را کاهش دهند و تنش‌های پس از آن با دیدگاه‌های متفاوت درباره آمریکا خدشه دار شد. ایرانی ها به دنبال ایفای نقش استراتژیک در تحریم های ضدغربی هستند. تنها یک مانع می توان در این مسیر ایجاد کرد. به همین دلیل است که آمریکایی‌ها یک برجام جدید را پیشنهاد می‌کنند که شامل نگرانی‌های ایران از جمله تضمین ثبات توافق باشد. در غیر این صورت، ایران ممکن است در آینده به سمت همکاری های بیشتر با روسیه و چین پیش رود.

کشور نباید سیاست خارجی وابسته به چالش های کشورهای قدرتمند اتخاذ کند.

وی گفت: در درازمدت به ایجاد توازن در سیاست خارجی معتقدم و کشور نباید سیاست خارجی خود را وابسته به چالش های قدرت های بزرگ کند. قدرت های شرقی و غربی بر سر ایران اختلاف نظر داشته اند و از سال ۲۰۰۶ چندین بار علیه ایران رای داده اند. وقتی این قدرت‌ها در جهت منافع بزرگ‌تر خود همکاری می‌کنند، اغلب منافع کشورهایی مانند ایران را زیر پا می‌گذارند. من معتقدم در کوتاه مدت باید با مثال حرکت کنیم. اگر آمریکایی ها برجامی را پیشنهاد کنند که منافع ایران را ببیند، ایران ممکن است به سمت تعادل حرکت کند، اما اگر نشد، باید رابطه ایران با شرق زیر ذره بین قرار گیرد.

اگر قرار بود ایران با کمک روسیه و چین در گروه بریکس پذیرفته شود، این گروه ۲۸ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان و ۲۴ درصد گردش ارز خارج از حوزه یورو و دلار را به خود اختصاص خواهد داد. اگر قرار بود روسیه در دنیای تحریم از توانایی خود برای دور زدن تحریم ها دست بکشد، می توان گفت ایران برای ایجاد یک بلوک ضد تحریم تلاش خواهد کرد و اگر این بلوک هر چه زودتر شکل بگیرد، یک سیاست بسته است. شرق برای کشور موفقیت به همراه خواهد داشت. در غیر این صورت در حالی که برخی همچنان از راهبرد نزدیک شدن به شرق صحبت می کنند، هنوز همکاری ملموسی با شرق ایران وجود ندارد.

اگر برجام دیرتر امضا شود، اثربخشی آن کمتر خواهد شد.

وی با اشاره به برخی تحلیل‌ها از جمله تقاضای غرب برای نفت و گاز طبیعی ما در زمستان، گفت: من شخصا معتقدم فرصت‌ها در روابط خارجی کم است. تنها دو هفته پیش، چهار شرکت بزرگ نفت و انرژی قراردادهای بزرگی را با قطر برای تامین نیازهای انرژی اروپا امضا کردند. همزمان، تلاش های قوی در مورد انرژی های جایگزین انجام می شود. بنابراین سیاست خارجی نباید به تعویق بیفتد. با این حال، هر چه برجام دیرتر امضا شود، اثربخشی آن کمتر خواهد بود.

زمستانی که عده ای به دنبال آن هستند، زمانی است که دولت بایدن اکثریت کنگره را نداشته باشد و اگر برجام اجرایی شود، به مذاق ایران خوش نخواهد آمد.

در پایان، با گذشت زمان، تضمین های برجام به طور فزاینده ای ناپدید می شوند. پس از روی کار آمدن بایدن، من یکی از معدود افرادی بودم که از دولت ایران خواستم تا فوراً برجام را با دولت بایدن حتی در دو مرحله اجرا کند. فکر می‌کنم به این دلیل که با گذشت زمان، توافق‌ها یا قراردادها ریشه‌دار می‌شوند. اگر ما و دولت بایدن یک توافق چهار ساله را اجرا می کردیم، ترامپ نمی توانست آن را از بین ببرد، اما حتی اگر توافقی در طول زمان امضا می شد، ریشه های ضعیفی داشت و در دولت های دیگر کار می کرد. او در آمریکا پذیرفته نشد.