انویدیا کارت گرافیک های RTX 4090 و RTX 4080 را معرفی کرده است.


بزرگترین معرفی کارت گرافیک امسال اینجاست. در کنفرانس GTC 2022 دیروز، انویدیا سرانجام پردازنده های گرافیکی مورد انتظار سری RTX 4000 خود را در قالب RTX 4090 و RTX 4080 معرفی کرد. این پردازنده‌های گرافیکی اولین پردازنده‌های گرافیکی هستند که بر اساس آخرین معماری «Ada Lovelace» انویدیا ساخته شده‌اند. به عنوان سریعترین کارت گرافیکی که تا به حال تولید شده معرفی شده است. با گفتن آن، بیایید تمام جزئیات مربوط به Nvidia GeForce RTX 4080 و RTX 4090 را در زیر مشاهده کنیم. دانوتک بیایید بررسی کنیم.

مشخصات و ویژگی های Nvidia RTX 4090 و RTX 4080

انویدیا تنها دو کارت Ada Lovelace را در زمان معرفی خود نشان داد. آنها مشخصات سخت افزاری مهم زیادی را به ما دادند. مثلا، RTX 4090 رده بالا دارای ۱۶۳۸۴ هسته CUDA است. این تقریبا ۶۰ درصد بیشتر از RTX 3090 است که قبلاً بازی می کرد. دیگر ارتقاهای مهم شامل هسته های Tensor و RT بیشتر به ترتیب در ۱۳۲۱ و ۱۱۳ است.

علاوه بر این، Nvidia در عملکرد گرافیک خام؛ انویدیا ادعا می‌کند که کارت‌های گرافیکی جدید سری ۴۰۰۰ باید دو برابر سریع‌تر از همتایان سری RTX 3000 در بازی‌های شطرنج سنتی و چهار برابر سریع‌تر در بازی‌های ویدیویی که از ردیابی پرتو استفاده می‌کنند، باشند.

معرفی جالب تر این دو کارت GeForce RTX 4080 است که در دو مدل مختلف عرضه می شود. یکی با ۱۲ گیگابایت حافظه ویدیویی GDDR6X و دیگری با ۱۶ گیگابایت حافظه ویدیویی.

اما جالب اینجاست که از نظر مشخصات، این کارت ها نه تنها دارای حافظه های متفاوتی هستند، بلکه هسته های CUDA نیز دارند. مشخصات اصلی مانند سرعت ساعت و اندازه گذرگاه حافظه به طور قابل توجهی از یکی به دیگری متفاوت است. این اولین بار است که انویدیا چنین رویکردی را در پیش گرفته است و ما معتقدیم که می تواند راهی برای متمایز کردن کارت های جدید از کارت های میان رده در سال آینده باشد.

علاوه بر این، Nvidia پردازنده‌های گرافیکی جدید DLSS 3 را معرفی کرد. رمزگذارهای جدید AV1؛ و چندین ویژگی و فناوری را اعلام کرد که از پردازنده‌های گرافیکی بهره می‌برند، مانند ویژگی جدید افزایش عملکرد به نام Shader Execution Reordering.

انویدیا می گوید که همه این ویژگی ها، وقتی با پیشرفت های معماری آدا لاولیس ترکیب شوند، عصر جدیدی از بازی را آغاز خواهند کرد. ویژگی‌ای که ما به‌ویژه در مورد آن هیجان‌زده هستیم، DLSS 3 است که قرار است نسبت به DLSS 2.0 فوق‌العاده پیشرفت بزرگی باشد. انویدیا می‌گوید این فناوری اکنون می‌تواند به جای افزودن پیکسل‌های جدید مانند DLSS قدیمی‌تر، فریم‌های کاملاً جدیدی ایجاد کند. این پیاده سازی باید در برخی بازی ها نرخ فریم را دو یا حتی سه برابر کند و این چیزی است که ما نمی توانیم منتظر آزمایش آن باشیم.

تاریخ انتشار و قیمت سری RTX 4000

از تاریخ انتشار. اولین کارتی که برای خرید در دسترس خواهد بود RTX 4090 است که از ۱۲ اکتبر در فروشگاه ها و به صورت آنلاین در دسترس خواهد بود. بعد از RTX 4090، RTX 4080 در ماه نوامبر عرضه خواهد شد. انویدیا تاریخ دقیقی برای این کارت ها به ما اعلام نکرده است، اما اگر بخواهیم حدس بزنیم، اواخر نوامبر است.

با رفتن به ساختار قیمت، RTX 4090 از ۱۵۹۹ دلار در ایالات متحده شروع می شود و قیمت کارت در اروپا ۱۹۰۰ یورو است. از سوی دیگر، RTX 4080 در دو نسخه قیمتی عرضه می شود که نسخه ۱۶ گیگابایتی آن ۱۱۹۹ دلار و نسخه ۱۲ گیگابایتی با قیمت ۸۹۹ دلار عرضه می شود.

علاقه ای که به پردازنده گرافیکی سری RTX 4000 جلب کرده است تا حدودی نگرانی های فزاینده کارشناسان صنعت را در مورد بازار کارت گرافیک برطرف کرده است.

کارت‌های گرافیکی جدید سری ۴۰۰۰ با بهبود عملکرد ردیابی پرتو و ویژگی‌های پیشرفته، بازار پردازنده‌های گرافیکی را به‌ویژه جالب می‌کنند و ما انتظار داریم از تولیدکنندگان دیگری مانند AMD و Intel بشنویم. نسل جدیدی از بازی‌ها از راه رسیده است و نمی‌توانستید معرفی بهتری بخواهید. بنابراین نظر شما در مورد عرضه سری RTX 4000 چیست؟ آیا شما هم مثل ما در مورد کارت های گرافیک جدید هیجان زده هستید؟ در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید.