امیرعبداللهیان – از پیشنهاد روسیه برای ایجاد ساختار تعاونی در دریای خزر حمایت می کنیم.


امیرعبداللهیان - از پیشنهاد روسیه برای ایجاد ساختار تعاونی در دریای خزر حمایت می کنیم.

دیدارنیوز- وزیر امور خارجه ایران در اجلاس وزرای خارجه خزر سخنرانی کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست وزرای امور خارجه دریای خزر سخنرانی کرد.

وزیر امور خارجه رشید مردوف

وزرای خارجه

تشکر ویژه از سران ترکمنستان برای میزبانی نشست وزیران امور خارجه دریای خزر در شهر زیبای عشق آباد به دلیل برگزاری عالی این دیدارها.

نشست وزرای امور خارجه در دریای خزر فرصتی برای اجماع در مورد دریای خزر و مسائل منطقه ای و بین المللی است که می تواند همکاری های پنج جانبه در دریای خزر را تقویت کند.

آقایان

چهار سال از امضای رسمی معاهده دریای خزر می گذرد و ما گام مهمی در این راستا برداشته ایم. “ရေဧရိယာကန့်သတ်ခြင်း” နှင့် “ကက်စပီယံပင်လယ်ကြမ်းပြင်ကို ပိုင်းခြားသတ်မှတ်ခြင်းဆိုင်ရာ အလွန်အရေးကြီးသောပြဿနာများ” “နေပါဦး။ ကွန်ဗင်းရှင်းကို လက်မှတ်ရေးထိုးပြီးနောက် ကက်စပီယံပင်လယ်အရေးဆိုင်ရာ အဆင့်မြင့်အရာရှိများ၏ လုပ်ငန်းအဖွဲ့တစ်ဖွဲ့ကို ကက်စပီယံပင်လယ်အတွင်း ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်မှု၏ ရှုထောင့်အမျိုးမျိုးကို စစ်ဆေးရန်နှင့် အခြေခံအချက်များဆိုင်ရာ သဘောတူညီချက်တစ်ရပ်ကို ဦးစားပေးရေးဆွဲရန်အတွက် ဦးစားပေးလုပ်ဆောင်ရန် ဖွဲ့စည်းခဲ့သည်။ လွန်ခဲ့သည့် လေးနှစ်အတွင်း သဘောတူညီချက်မူကြမ်းကို အပြီးသတ်ရန် အလုပ်အဖွဲ့အစည်းအဝေး လေးကြိမ်ကျင်းပခဲ့ပြီး ညှိနှိုင်းမှုများ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။ ထို့အပြင် အဖွဲ့ဝင်ငါးဦးပါ အထူးပြုစာတမ်းများ ရေးဆွဲရန်နှင့် အပြီးသတ်ရေးဆွဲရန် အစည်းအဝေးများစွာကို ကျင်းပခဲ့ပြီး ညှိနှိုင်းမှုများ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်လျက်ရှိသည်။ ဟုတ်ပါတယ်၊ در این مدت با وجود شیوع کرونا، تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های زیادی برای افزایش همکاری‌ها در مسائل خزر انجام شد، اما خطوط اولیه برای بهره‌برداری از مزایای کنوانسیون درو شد. ما تاکید می کنیم که حرکت شباهت ها باید تسریع شود. واضح است که تعیین مبدا منجر به اجرای کنوانسیون خواهد شد.

مخاطبان محترم

جمهوری اسلامی ایران همواره بر لزوم وجود سازوکار تعاونی در زمینه همکاری های اقتصادی در دریای خزر برای حفظ ثبات و امنیت تاکید کرده است. این موضوع برای امنیت و منافع ملی همه کشورهای زیرزمینی دریای خزر حیاتی است. در این مورد، انتظار می رود روسیه به طور سیستماتیک همکاری در دریای خزر را تقویت کند، از جمله پیشنهاد اخیر روسیه برای ایجاد همکاری در دریای خزر.

روسیه از پیشنهاد برگزاری دومین «کنفرانس اقتصادی خزر» در روسیه حمایت کرده است. ما به دو عامل برای توسعه و شکوفایی اعتقاد داریم. کشورهای ساحلی باید همیشه مراقب کشورهای ساحلی باشند. علاوه بر این، پیگیری کشورهای قنات خزر باید در یکی از موضوعات اولویت دار حفاظت از محیط زیست و منابع زنده دریای خزر قرار گیرد. در سال ۱۳۹۳ در پنجمین اجلاس کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر مقرر شد دبیرخانه کنوانسیون منطقه ای تهران تشکیل شود. این تصمیم هنوز اجرایی نشده و به صورت موقت در حال بررسی است. توافق تهران در منطقه

با تشکر از توجه شما.