استقبال از هشت میلیاردمین نوزاد جهان / پنجمین ۶ و ۷ میلیارد چه کسانی هستند؟ (فیلم)


۱۱ سال پیش جمعیت جهان ۷ میلیارد نفر بود و طبق آمار سازمان ملل اکنون به ۸ میلیارد رسیده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، رشد جمعیت پس از موج جمعیتی در اواسط قرن بیستم کاهش یافته است.

ممکن است ۱۵ سال طول بکشد تا جمعیت جهان به ۹ میلیارد نفر برسد و سازمان ملل پیش بینی نمی کند که جمعیت قبل از سال ۲۰۸۰ از ۱۰ میلیارد نفر فراتر رود.

محاسبه دقیق جمعیت جهان یک کار دشوار و پرهزینه است.

در سال های گذشته، سازمان ملل به پنج میلیون نفر در جهان کمک کرده است. کودکان به عنوان نماینده شش و هفت میلیارد انتخاب شدند.

متی گاسپار متولد ژوئیه ۱۹۸۷ است. دقایقی پس از تولد او، مادر خسته‌اش توسط سیاستمداران محاصره شد و دوربین‌ها روی صورتش می‌درخشیدند.

«سعدیه سلطان آویشی» و «عدنان میوچ» ۲۳ ساله به عنوان هشت میلیاردمین فرزند جهان انتخاب شدند.

استقبال از هشت میلیاردمین نوزاد جهان / پنجمین  6 و 7 میلیارد چه کسانی هستند؟

الکس مارشال، مسئول سازمان ملل متحد، که پشت مجموعه ای از لوازم قابل حمل خارج از بیمارستان گیر کرده بود، بخشی از هرج و مرج در یک زایشگاه کوچک در حومه زاگرب بود.

وی می گوید: «بر اساس برآورد آنها، در سال ۱۹۸۷، جمعیت جهان از ۵ میلیون نفر فراتر خواهد رفت. تاریخ آماری این رویداد ۱۱ جولای برآورد شده است. بنابراین تصمیم گرفتیم یکی از ۵ میلیاردمین فرزند جهان را انتخاب کنیم. “

هنگامی که مارشال برای توضیح مفهوم به سازمان ملل رفت،

مارشال گفت: “ما نمی دانیم داریم چه کار می کنیم، جمعیت شناسان به ما می گویند که نباید هیچ یک از این نوزادان را انتخاب کنیم.” اما این کار انجام شده است.

مارشال گفت: «همه چیز به اعداد مربوط می شود.

سی و پنج سال از تولد پنجمین نوزاد میلیونر جهان می گذرد. سعی می کرد ورودش به دنیای تشریفات را فراموش کند. در صفحه فیس بوک او آمده است که در زاگرب زندگی می کند، متاهل است و به عنوان مهندس شیمی کار می کند. او از مصاحبه یا صحبت با رسانه ها خودداری می کند.

«الکس مارشال» از روز تولدش به سیرک رسانه ای اشاره می کند و «ماتج» مقصر نیست.

از آن زمان به بعد، جهان ۳ میلیارد نفر اضافه شده است. اما ۳۵ سال آینده شاهد افزایش ۲ میلیاردی جمعیت جهان خواهیم بود و پس از آن نرخ رشد جمعیت به یک اندازه کاهش خواهد یافت.

Sadia Sultana Oveshi به مادرش در پوست کندن سیب زمینی در خارج از داکای بنگلادش کمک می کند. من ۱۱ سال سن دارم و دوست دارم بیرون از خانه فوتبال بازی کنم.

پس از شیوع یک بیماری همه گیر، تجارت نساجی و ساری خانواده اویشی تحت تأثیر قرار گرفت و آنها مجبور شدند به روستا نقل مکان کنند. زندگی در روستا ارزان است و ما برای ۳ دخترمان شهریه مدرسه می پردازیم.

اویشی کوچکترین دختر و طلسم شانس خانواده است. او در سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد و به عنوان هفت میلیاردمین فرزند جهان انتخاب شد.

وقتی بچه به دنیا آمد مادرش نمی دانست چه خبر است. حتی انتظار نداشتم به دنیا بیایم. پس از ویزیت پزشکان او را برای سزارین اورژانسی به زایشگاه فرستادند.

اویشی یک دقیقه به نیمه شب به دنیا آمد و خود را در محاصره گروه های تلویزیونی و مقامات محلی دید. خانواده او شوکه اما خوشحال هستند.

در آن زمان پدرش منتظر پسری بود. اما حالا پدر به داشتن ۳ دختر باهوش و سخت کوش راضی است. دختر بزرگم الان دانشجو است و می خواهد دکتر شود.

پدر آویشی گفت: وضعیت مالی خوبی نداریم و شیوع کووید همه چیز را سخت‌تر کرده است – هر کاری انجام می‌دهم تا رویای آویشی محقق شود.

پس از تولد اویشی در سال ۲۰۱۱، او به جمعیت ۱۷ میلیونی بنگلادش افزود.

این رشد به یک پیشرفت پزشکی در این کشور نسبت داده شده است، اما نرخ رشد جمعیت در این کشور به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. زنان بنگلادشی در دهه ۱۹۸۰ به طور متوسط ​​۶ فرزند داشتند و در حال حاضر میانگین تعداد فرزندان ۲ فرزند است. در بنگلادش به دلیل متمرکز بودن آموزش و افزایش تحصیلات زنان، خانواده های کوچک انتخاب می شوند.

سازمان ملل می گوید جمعیت جهان تا دهه ۲۰۸۰ از ۱۰.۴ میلیارد نفر فراتر خواهد رفت. اما موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن و مرکز IIASA-Wittgenstein در وین معتقدند که این امر به سرعت اتفاق خواهد افتاد و بین سال‌های ۲۰۶۰ تا ۲۰۷۰ به ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

اما از زمانی که اویشی در سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد، اتفاقات زیادی در جهان رخ داده است و جمعیت شناسان مرتباً شگفت زده می شوند.

سمیر کی سی، جمعیت شناس مرکز IIAS در وین، می گوید: “ما انتظار نداریم که میزان مرگ و میر ناشی از ایدز به حدی کاهش یابد که درمان این افراد را نجات دهد.” کودکانی که از این بیماری جان سالم به در بردند نیز فرزندانی به دنیا آوردند.

از سوی دیگر، کاهش باروری خیره کننده

سمیر گفت جمعیت شناسان پس از اینکه تعداد فرزندان متولد شده از یک زن در کره جنوبی به میانگین ۰.۸۱ رسید، شوکه شدند. وی افزود: سوال بزرگ و مهم برای ما این است که این روند تا کجا می تواند پیش برود.

بسیاری از کشورهای جهان با این روند دست و پنجه نرم می کنند.

از مجموع میلیارد نفر دیگر در جهان، ۵۰۰ میلیون نفر احتمالاً از ۸ کشور هستند. اکثر این کشورها آفریقایی هستند. نرخ باروری مورد نیاز برای حفظ جمعیت ۲.۱ فرزند برای هر زن است که بسیار کمتر از نرخ تخمینی در بسیاری از کشورها است.

عدنان میوک، ۲۳ ساله، در بوسنی و هرزگوین، به کاهش سریع جمعیت می اندیشد.

او فوق لیسانس اقتصاد دارد و دنبال کار می گردد و اگر کار پیدا نکرد به اتحادیه اروپا می رود. بسیاری از کشورهای اروپای شرقی با باروری پایین و مهاجرت زیاد مواجه هستند.

عدنان با مادرش، فاطمه، در خارج از سارایوو زندگی می کند.

فاطمه گفت: در حین تولد عدنان متوجه یک چیز غیرعادی شدم، پزشکان و پرستاران دور هم جمع شدند، نمی دانم چه اتفاقی افتاده است.

او گفت: «سپس دبیرکل سابق سازمان ملل متحد کوفی عنان آنجا بود تا او را شش میلیاردمین فرزند جهان خطاب کند.

فاطمه گفت: خیلی خسته ام و نمی دانم چه احساسی داشته باشم.

شش میلیاردمین نوزاد جهان از عدنان سود می برد. مثلا، زمانی که ۱۱ ساله بود در رئال مادرید با قهرمان خود “کریستیانو رونالدو” آشنا شد.

از نظر وی افزودن ۲ میلیارد نفر به جمعیت جهان در ۲۳ سال شگفت انگیز است.