اتحادیه اروپا ممنوعیت وتوی شمال مقدونیه و آلبانی را با سه رأی لغو کرد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه نقل از یورونیوز به نقل از یورونیوز به نقل از یورونیوز، قانونگذاران بلغارستان روز جمعه به پایان مذاکرات طولانی مدت عضویت در اتحادیه اروپا بین مقدونیه شمالی و آلبانی رای دادند.

بنابراین اتحادیه اروپا امیدوار بود که با آغاز مذاکرات، مذاکرات در مورد گسترش ارضی خود در بالکان غربی را آغاز کند.

فرانسه، رئیس فعلی اتحادیه اروپا، هفته گذشته آخرین تلاش خود را برای حل اختلافات قومی و فرهنگی بین بلغارستان و مقدونیه شمالی انجام داد. با این حال، این تلاش ها کاملاً مؤثر نبوده است.

دولت بلغارستان اصرار دارد که زبان آن، در شمال مقدونیه، رسماً به عنوان ریشه بلغاری شناخته شود. این کشور باید اقلیت بلغارستان را در قانون اساسی خود به رسمیت بشناسد و “سخنان نفرت انگیز” علیه بلغارستان را ممنوع کند. مقدونیه شمالی، از سوی دیگر، استدلال می‌کند که مسائل هویتی و زبانی مردم آن قابل بحث نیست.

بر اساس پیشنهاد فرانسه، بلغارستان باید در پیش از قانون اساسی خود به عنوان یکی از اقوام اصلی این کشور به رسمیت شناخته شود. با این حال، او در نشست رهبران اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه به صراحت اعلام کرد که پیشنهاد فعلی فرانسه در شمال مقدونیه “غیرقابل قبول” است.

مقدونیه شمالی ۱۷ سال است که نامزد عضویت در اتحادیه اروپا بوده و برای آغاز مذاکرات در سال ۲۰۲۰ چراغ سبز نشان داده است. با این حال هنوز تاریخی برای آغاز مذاکرات تعیین نشده است.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز گذشته گفت که بالکان غربی باید “فرصتی عملی” برای پیوستن به اتحادیه اروپا داشته باشد.

اولاف شولتز گفت که کشورهای بالکان غربی باید پس از سال ها کار سخت، “فرصتی عملی” برای پیوستن به اتحادیه اروپا داشته باشند.