ابراهیمی: تعادلی بین نیمکت تیم ملی و بازیکنان کلیدی وجود ندارد/ بازیکن حق تعیین سرمربی را ندارد.


ناصر ایراحیمی پنجشنبه، وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره تصمیم کمیته فنی درباره مسابقات اخیر فوتبال به ویژه دراگان اسکوچیچ، نظر خود را درباره این مربی کتمان نکرد. ابتدا مخالف حضور او در تیم ملی بودم، اما اتفاقات پیرامون برکناری و انتخاب سرمربی ایرانی تصمیمی احساسی به نظر می رسید. این احتمال وجود دارد که تیم ملی والیبال با هدایت مربی ایرانی به جمع ۸ تیم برتر مسابقات راه پیدا کند. اما ببینید تیم بسکتبال حذف شد. دلیلش این نیست که تیم ملی والیبال ایران در نتیجه دادن به تیم ملی ایران موفق بوده است. مقایسه این دو تیم اشتباه است.

یکی از عوامل اصلی ناآرامی ها، فدراسیون است. عدم ثبات مدیریت در باشگاه ها و در کل فوتبال ایران است. متاسفانه، به دلیل عدم ثبات مدیریتی در ارکان اصلی صنعت فوتبال، فوتبال قادر به تشکیل برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت نیست و با مشکلات زیادی مواجه است. متاسفانه، تا زمانی که فدراسیون فوتبال کشورمان را سامان دهیم، چنین ناهماهنگی و حتی بلاتکلیفی در تیم ملی قابل انتظار است. همچنین طبیعی است که نتوان در مورد تخصیص بازیکنان و سرمربی تیم ملی تصمیم گیری کرد. درست است که اسکوچیچ با تیم ملی نتایج خوبی کسب کرده است اما این نتایج تنها بر اساس مهارت ها و توانایی های فردی بازیکنان است و استراتژی خاصی در بازی ها وجود ندارد. اگرچه هنوز به سنگ سختی نخورده ایم، اما سنجش کیفیت تیم و سرمربی در دوران مربیگری اسکوچیچ دشوار است.

سرمربی سابق تیم ملی ادامه داد: به نظر می رسد عدم تعادل بین نیمکت و بازیکنان تیم ملی وجود دارد و اخراج و بازگرداندن مهدی طارمی این را ثابت می کند. سطح فوتبال ایران بالاست و همیشه می گوییم نیرو داریم اما برای تیم ملی سرمربی باید در سطح بالاتری از بازیکن باشد و متاسفانه در تیم ملی کشورمان به این موضوع توجه نمی شود.

ابراهیمی: تعادلی بین نیمکت تیم ملی و بازیکنان کلیدی وجود ندارد/ بازیکن حق تعیین سرمربی را ندارد.

ناصر ابراهیمی افزود: از اینکه عده ای تلاش می کنند دوباره هدایت تیم ملی را به کارلوس کی روش بسپارند تعجب می کنم. من منکر زحمات او در تیم ملی نیستم. خیلی ها می گویند که نظم را برای تیم ملی به ارمغان می آورد. درست است، از این بابت از او تشکر می کنم. اما چرا نمی گویید ما از فوتبال خیلی چیزها را می گیریم؟ آیا تیم ملی با هدایت کارلوس کی روش می تواند قهرمان جام ملت ها شود؟ ۴۴ سال است که جام ملت ها را نبرده ایم. او ۸ سال در تیم ملی بازی کرد اما ناکام ماند.

او افزود: «مسئله رسیدن به جام جهانی نیست.» آیا قبلاً به جام جهانی رفته اید؟ قبل از آمدن کارلوس کی روش. اکنون با اسکوچیچ به جام جهانی می رویم. ما هرگز به دور دوم راه پیدا نکرده‌ایم و اگر این بار هم نشویم، هیچ تفاوتی نخواهد داشت. به نظر من، بهترین تصمیم در حال حاضر ادامه حمایت از اسکوچیچ است. صعود اسکوچیچ به دور دوم طبیعی است. زیرا اگر این اتفاق بیفتد، او کار خوبی انجام داده است.

سرمربی و سرمربی اسبق تیم ملی گفت: بازیکن حق ندارد به مربی و فدراسیون مسئولیت بدهد. این بازیکن ستاره تیم است یا بازیکن پشتیبان؟ همه بازیکنان تابع تصمیمات کادر فنی و مدیریت فوتبال هستند. طارمی را دوست دارم و فوتبالش را قبول دارم. اما نه او و نه سایر بازیکنان حق دخالت و تصمیم گیری در این گونه مسائل را ندارند. بازیکن نباید وارد این بازی ها شود. سرمربی تیم ملی کاری به بازیکن ندارد. بازیکن وظیفه دارد به سرمربی تیم ملی احترام بگذارد. این اصل فوتبال حرفه ای است و بازیکنی که وارد آن بازی ها می شود ضربه می خورد و توپش به چالش کشیده می شود.

وی ادامه داد: فوتبال ما همیشه برای مربیان خارجی ارزش بیشتری قائل است. زمانی که کی روش سرمربی تیم ملی بود ماشین مخصوصی را برای او تهیه کردند. اگر سرمربی تیم ملی ایران انتخاب می شد یک تیر هم زده نمی شد. به نظر من علی دایی تصمیم درستی گرفت که به پیشنهاد تیم ملی «نه» گفت. با این حال انتظار می رود با حمایت فدراسیون ملی فوتبال و تلاش بازیکنان تیم ملی در دوحه نتایج خوبی کسب کند. آره،، نباید به اسکوچیچ و تیم ملی برای صعود به دور دوم فشار بیاوریم. به خوبی می دانیم که در گذشته تیم ملی هرگز به مرحله حذفی جام جهانی نرسید.

وی در ادامه به لزوم مشخص شدن وظایف سرپرست فدراسیون اشاره کرد و گفت: امیدواریم فردی شایسته بتواند سرپرستی فدراسیون فوتبال را بر عهده بگیرد و مناسب ترین گزینه را برای این کار انتخاب کنیم. ثبات و آرامش آسیا در سالی به فدراسیون فوتبال ایران باز می گردد که تیم ملی بازی های حساس جام جهانی قطر و جام ملت های بعدی را برگزار کند.

ابراهیمی: تعادلی بین نیمکت تیم ملی و بازیکنان کلیدی وجود ندارد/ بازیکن حق تعیین سرمربی را ندارد.

او با توصیه دراگان اسکوچیچ گفت – اسکوچیچ باید تمام تلاش خود را بکند و بدون انتقام از بازیکن یا شخص خاصی بهترین شرایط را برای تیم ایجاد کند. اینطور نیست که اتفاقی برای پایان دادن به اتفاقات اخیر افتاده باشد. تیم ملی شانس خوبی برای حضور در مرحله حذفی جام جهانی دارد و همه عوامل فوتبال کشورمان باید با اتحاد و اتحاد بالا برای تاریخ سازی ایران کمک کنند.

منبع: ایرنا