آیا دولت بدون پرداخت حقوق بازنشستگان نسبت به آنها مطالبه می کند؟


به گزارش تاش نیوز، درخواست تایید نشده بازنشستگان تامین اجتماعی از زمان عرضه سهمیه بندی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در اسفندماه ۱۳۹۷ به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرآنلاین، بر اساس اعلام اتحادیه های کارگری بازنشستگان، طرح توزیع نسبی ۲۵ درصدی کل درآمد کارگران بازنشسته همچنان در حال اجراست. طبق قانون، دولت باید آن را اعمال کند. همچنین با توجه به تمدید یک بار دیگر برنامه ششم توسعه، مدیریت سازمان تامین اجتماعی باید ضمن پرداخت این مطالبات، مجدداً این طرح را به عنوان یکی از مفاد این برنامه به تناسب اجرا کند.

بحث افزایش حقوق بازنشستگان؛

آره، این ماجرا مربوط به افزایش حقوق مستمری بگیران در سال ۱۴۰۱ است. در واقع این روزها در سایه سکوت مجلس، اختلافات بین دولت و بازنشستگان بر سر افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان مثل همیشه شدید است. در نتیجه، به نسبت کمتری در مورد تقاضای پرداخت نشده صحبت می شود.

با این حال، مدیرعامل تامین اجتماعی اخیراً با انتظارات بازنشستگان در مورد بخش اجرایی نشده اصلاحات مخالف بود. میرهاشم موسوی در روایتی که ایلانا نقل کرده است به صراحت می گوید: «۲۵ درصد باقیمانده درست است، اما این ۲۵ درصد مربوط به اقامه حقوق است، از این ۲۵ درصد، رقمی که بر مستمری تأثیر می گذارد بین چهار تا پنج درصد است. سال ما نسبت به تاثیر ۲۵ درصد باقی مانده جدی هستیم و این حق بازنشستگان است انشالله.

مدیرعامل تامین اجتماعی در این روایت به وضوح درباره قسمت دوم ادعای کارگران بازنشسته چیزی نگفته است. این بدان معناست که این سازمان در مدت تمدید یکساله قانون برنامه ششم توسعه مسئول اجرای بیشتر قانون توزیع متناسب تلقی نمی شود.

نسبت حقوق بازنشستگان چقدر است؟

تناسب حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پس از فراز و نشیب های فراوان سرانجام در پایان سال ۱۳۹۸ انجام شد. در هر اقتصادی، حقوق بازنشستگی به تدریج به دلیل تورم سالانه ارزش اولیه خود را از دست می دهد. مشکل تضییع حقوق بازنشستگان با فراوانی فراز و نشیب های اقتصادی در ایران تشدید می شود.

یعنی اگر کارمند یا کارگری ۱۰ سال پیش با حقوق بازنشستگی قابل قبول بازنشسته می شد، حالا مستمری او دیگر ارزشی ندارد. حتی در مقایسه با سایر کارگران یا کارمندان در همان موقعیت که در سال های بعد بازنشسته می شوند، به طور قابل توجهی کمتر است.

نتیجه این وضعیت این است که دولت ها برنامه های اصلاحی دوره ای را اجرا می کنند. با توجه به ماهیت اجتماعی و ارثی صندوق های بازنشستگی، دولت ها مسئولیت مشترکی در قبال پایداری این صندوق ها دارند.

یک بار در اواخر دهه ۸۰ و بار دوم در اواخر دهه ۹۰; دولت های آن دوره به ترتیب برنامه های تثبیت و جیره بندی را اجرا کردند تا امکان بازیابی قدرت خرید را فراهم کنند. بازنشستگان از منابعی غیر از این صندوق.

با توجه به تفاوت دیدگاه بازنشستگان با مدیریت دولتی سازمان تامین اجتماعی، این سازمان به زودی با چالش دیگری در خصوص افزایش مستمری ها و همچنین اجرای تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ مواجه خواهد شد. قانون تناسب.