آیا تقلب در تیم تجاری دولت وجود دارد؟ وزارت اقتصاد سخنان وزیر اقتصاد را تکذیب کرد.


اینکه تنها دلیل تشدید بحران اقتصادی در بهار به حذف ارز ترجیحی فکر کنیم اشتباهی جدی است. همانطور که در پاسخ وزارت اقتصاد مشاهده می شود در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشتباهات فراوان دیگری نیز وجود دارد. باید در قالب یک برنامه کیفیت یک ساله حل شود که باید به صورت سیستماتیک حل شود. از آنجایی که اشتباهات زیادی در رابطه با نرخ ارز، نحوه محاسبه سود گمرکی و تجاری وجود دارد. اشتباهات دیگری مانند نحوه محاسبه درآمد حاصل از تغییرات نرخ ارز توسط دولت وجود دارد. .

به گزارش نبأخبر؛ اظهارات وزیر اقتصاد و رد دو لایحه فوریتی مربوط به بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی بر اساس محاسبات گمرکی سوالاتی را در مورد روابط بین تجاری دولت ایجاد کرد.

آیا تقلب در تیم تجاری دولت وجود دارد؟ با تکذیب سخنان وزیر اقتصاد چه شد که بازپرداخت ۴۲۰۰ دلاری به وزارت اقتصاد چه شد؟ / آیا لایحه وزارت صامت جایگزین ایده خاندوزی شد / فرشاد مومنی: تلاش; اصلاح اشتباهات بودجه گامی رو به جلو است اما موفق نخواهد بود.

در چند روز گذشته، برخی از رسانه های خبرگزاری تسنیم تغییر نرخ ارز محاسبه شده توسط احسان خاندوزی وزیر اقتصاد را به ۴۲۰۰ تومان بازتاب دادند.

کارشناسان به محض انتشار این خبر، نظرات بسیاری از سوی فعالان تجاری و مقامات سابق تجاری مطرح شد. عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: قبل از حذف ارز ۴۲۰۰ سوال پرسیدیم. همه ابعاد رو دیدی؟ بعد از ۴ ماه، می گویند ارز محاسباتی گمرک باید به ۴۲۰۰ برگردد.

ساعت۲۴ بعد/ نماینده مجلس: طرح فوریت های دولت مربوط به تعرفه است نه نرخ ارز برای محاسبه.

محمدرضا میرتاج الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در گفت وگو با جماران با بیان اینکه لایحه دولت ربطی به نرخ محاسبه تعرفه ندارد، گفت: در این لایحه ظاهراً عوارض گمرکی. برای تغییر از ۴٪ فعلی به ۱٪.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که وزیر اقتصاد از بازگشت نرخ ارز محاسبه شده ۴۲۰۰ تومانی خبر داده است، گفت: چنین چیزی در لایحه وجود ندارد. بحث ما تغییر تعرفه از ۴ درصد به ۱ درصد است. علاوه بر این، سود اقتصادی دولت ۵۰ درصد کاهش یافته است و نرخ محاسبه ارز همان نرخ ETS خواهد بود.

وی همچنین پرسید که موضع هلوتاو در این زمینه چه خواهد بود؟

بیانیه وزارت کشور او سخنان وزیر را تکذیب کرد.
برخی رسانه های تجاری شب گذشته از تکذیب بازپرداخت دلار ۴۲۰۰ تومانی توسط وزارت اقتصاد بر اساس محاسبات گمرکی خبر دادند. در این بیانیه آمده است:

دولت به منظور کاهش اثرات تورمی ناشی از افزایش قیمت تمام شده کالاهای وارداتی در رابطه با تولید فاینانس گمرکی، در دو فوریت از شورای اسلامی شهر درخواست کرده است تا لایحه کاهش تعرفه را تدوین کند. ماده خام، واسطه ها و قطعات و ماشین آلات از ۴ درصد به ۱ درصد افزایش یافت. قبض مذکور ربطی به کاهش نرخ ارز دریافتی از ETS به ۴۲۰۰ تومان ندارد.

۲۰۲۲-۰۷-۱۳ ۱۸_۲۱_۱۷-مواد خام میانجی خبر_ تبیین لایحه کاهش عوارض واردات ماشین آلات زمین

از سوی دیگر، خبرگزاری تسنیم گزارشی مبنی بر اینکه وزیر اقتصاد در گفتگو با این خبرگزاری به صراحت بازگشت ارز ۴۲۰۰ تومانی را مبنای محاسبات گمرکی اعلام کرده را حذف کرد. تصویر این خبر در کانال رسمی خبرگزاری در زیر قابل مشاهده است.

یک راز جدید آیا دو قبض مربوط به گمرک است؟

بعدازظهر روز گذشته وزارت امنیت و امور اقتصادی در روزنامه تایواد اعلام کردند که نرخ ارز محاسبه شده توسط گمرک و نرخ ارز در قبوض جداگانه تعدیل شده است.

ဤသတင်းစာတွင်ရေးသားခဲ့သည်- “အကောက်ခွန်တွက်ချက်မှုငွေလဲနှုန်းပြုပြင်ပြောင်းလဲရေးအစိုးရ၏ယခင်ဥပဒေကြမ်းကိုပယ်ချပြီးနောက်၊ ETS နှုန်းမှ ۴۲۰۰ တိုမန်သို့အကောက်ခွန်တွက်ချက်မှုနှုန်းပြန်လည်ပေးအပ်ခြင်းအတွက်လွတ်လပ်ပြီးတစ်ခုတည်းသောအာရုံစိုက်သည့်ဥပဒေကြမ်းကိုစီးပွားရေးဝန်ကြီးကတောင်းဆိုခဲ့သည်။ ဘုတ်အဖွဲ့မှ အတည်ပြု၍ သမ္မတ၏ လက်မှတ်ဖြင့် လွှတ်တော်သို့ ပေးပို့ထားသည်။ ပါလီမန်စီးပွားရေးကော်မရှင်အကြီးအကဲ Pour Ebrahimi က Khandozi နှင့် နီးစပ်သူတစ်ဦးဖြစ်သည့် Pour Ebrahimi ၏အဆိုအရ ဤစီမံကိန်းသည် မကြာမီလွှတ်တော်၏ဥက္ကဌကော်မတီ၏ အစီအစဉ်တွင်ပါဝင်တော့မည်ဖြစ်သည်။ အကောက်ခွန်မှ တိုမန်တန်ငွေ ၄၂၀၀ သို့ ပြန်လည်တွက်ချက်ပါက ကုန်ကြမ်းစျေးနှုန်း ကျဆင်းမည်ဖြစ်ပြီး ထုတ်လုပ်မှုကုန်ကြမ်းများ၏ အကောက်ခွန်ကို ခြောက်ပုံတစ်ပုံအထိ یکی از اعضای هلوتاو مردم گفت: نرخ تعرفه ها قطعاً با کاهش خواهد آمد.تاثیر بر قیمت تمام شده.اما اکنون دو بررسی فوری لایحه ضد تورم شامل مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات می شود. وزارت امنیت کشور گفته است که عوارض گمرکی لیوان و تجهیزات تولیدی از ۴ درصد به یک درصد کاهش می یابد. این برخلاف قصد وزارت اقتصاد است. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا مجلس با دو لایحه فوریت برای کاهش تعرفه برخی کالاها از ۴ درصد به یک درصد و تغییر نرخ پولی محاسبه شده تعرفه ها موافقت می کند یا خیر.

سوالات زیادی در این مورد وجود دارد.
۱: آیا وزیر اقتصاد در مورد بازگرداندن نرخ محاسباتی با ۴۲۰۰ تومان صحبتی نداشته است؟

۲- آیا وزیر اقتصاد نمی داند که لایحه موازی از طرف وزارت امنیت وجود دارد؟

۳- چرا وزارت اقتصاد بدون اشاره به درستی یا نادرستی نقل قول وزیر اقتصاد در سایت دولت اطلاعیه داد؟

۴- آیا در تیم بازرگانی دولت اختلاف نظر وجود دارد؟

در این رابطه، به منظور اصلاح برخی از سیاست های بودجه ای دولت، فرشاد مومنی اقتصاددان; با یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه علامه صحبت کردم. این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه دولت در تصمیم گیری ها شریک است، هر تلاشی برای تغییر سیاست های موجود را گامی رو به جلو می داند.

مومنی در پاسخ به اتفاقاتی که در این زمینه افتاده است، گفت: پراکندگی هایی که در داخل وزارتخانه های اقتصادی می بینیم. قابل تشخیص؛ پاسخ‌های برنامه‌ریزی نشده به همان اندازه فقدان قدرت‌های فکری و نهادها در بدنه اقتصادی دولت است. آنها در یک رقابت منفی سعی در نابودی یکدیگر دارند.

او ادامه داد. تا جایی که این سند به دنبال تصحیح برخی از اشتباهات فاحش سیاستی است، پاسخ های فردی بودجه ۱۴۰۱ به تغییرات در سیاست ها را می توان گامی رو به جلو در نظر گرفت. عدم انسجام و تسلط نامتعارف رویکردهای نهادی در این اقدامات اصلاحی و نیز عدم برنامه ریزی و تحلیل قوه مجریه می تواند نگران کننده باشد. وزارتخانه های امنیت و اقتصاد؛ مایه تاسف است که نگاه واحد بر تلاش سازمان هایی مانند گروه برنامه و بودجه و بانک مرکزی حاکم باشد. متاسفانه، رئیس جمهور این بزرگترین خطر و آسیبی است که می توان به آن اشاره کرد زیرا معاون اول رئیس جمهور و معاونت بازرگانی نقش هماهنگ کننده را در دولت دارند اما نمی توانیم شاهد ایجاد هماهنگی باشیم. تلاش‌های منفعلانه جزیره‌ای راه را راه‌اندازی نخواهد کرد.

مومنی با بیان اینکه دولت فعلی مانند دولت های گذشته از تفکر اقتصادی شفاف و تیم اقتصادی منسجمی برخوردار نیست، گفت: پیشنهاد مشخص من ایجاد خلاء نهادی است که با شخص رئیس جمهور یا با یک تیم مستقل و شایسته خلاء موجود را بدتر کند. بحران ها، شعبه اداری برای حل دخالت‌ها و تقابل‌های قوه مقننه و شورای هماهنگی اقتصادی به قدری مهم است که تقسیم کار یا هماهنگی کار در همه سطوح را مشخص نمی‌کند. حتی اگر برای حل مشکلات کامل نباشد، باید با واکنش های منفی سایر دستگاه ها مواجه شوید. این ناهماهنگی‌ها زمانی به وجود می‌آیند که می‌بینیم در شرایطی که دولت ادعا می‌کند که یک دست است، با یکدیگر حقه بازی می‌کنند یا توپ را به پایین زمین پرتاب می‌کنند. برخورد رئیس سازمان برنامه با یکی از نمایندگان مجلس نمونه بارز این اتفاقات است. من فکر می‌کنم این ناهماهنگی بالا بازتاب این واقعیت است که هماهنگی و هماهنگی در محور افراد و جناح‌ها کج‌رو بوده است. بنابراین ابراز همدردی بعدی من راه برون رفت از این وضعیت است، همانطور که بارها گفته ایم. شورای هماهنگی باید توسط یک نهاد صالح که مستقل و عاری از فساد باشد تکمیل شود. یعنی سران قوا با جایگاه قانونی باید در این شورا شرکت کنند اما قدرت علم بیشتر باشد.

هیات علمی دانشگاه علامه همچنین خاطرنشان کردند: حذف ارز ترجیحی به عنوان تنها دلیل بحران اقتصادی در بهار اشتباهی فاحش است. همانطور که در پاسخ وزارت اقتصاد مشاهده می شود در لایحه بودجه ۱۴۰۱ اشتباهات فراوان دیگری نیز وجود دارد. باید در قالب یک برنامه کیفیت یک ساله حل شود که باید به صورت سیستماتیک حل شود. از آنجایی که اشتباهات زیادی در رابطه با نرخ ارز، نحوه محاسبه سود گمرکی و تجاری وجود دارد. اشتباهات دیگری مانند نحوه محاسبه درآمد حاصل از تغییرات نرخ ارز توسط دولت وجود دارد. . امور مالی لایحه؛ پول سیاست های تجاری و صنعتی یکی دیده شود و اصلاحیه فوری بر اساس برنامه یکساله ۱۴۰۱ ارائه شود و همه با عنوان برنامه هفتم برنامه میان مدت تدوین کنند.

وی در ادامه نقطه ضعف دولت را نبود تفکر افراطی دانست که باید هر چه سریعتر به آن پی برد. در غیر این صورت، تلاش های اصلاحی منفرد در این شرایط مشکل را حل نخواهد کرد. آنها فکر می کنند که با جابجایی آن شخص معجزاتی اتفاق می افتد. بنابراین، تعداد افرادی که آنها را دوست دارند افزایش می یابد و دولت در فاصله کوتاهی نگه داشته می شود.

این استاد دانشگاه پاسخ داد: این تلاش‌های مفصلی که در رسانه‌ها در خصوص حقوق عرفی تحت عنوان نظر وزارتخانه‌های اقتصاد و حریم خصوصی ارائه شد، بی‌برنامه و عجولانه بود. در داده های منتشر شده اشکالات عمده ای وجود دارد. این مشکل را می توان در موضوعات مطرح شده به نام وزارت امور شخصی و وزارت اقتصاد مشاهده کرد. یعنی راهکارهای ارائه شده به اندازه کافی روشن نیست. اگر مشکلات اساسی درون اداره و روابط قوا حل نشود، امکان مشاهده حداقل پیشرفت ها بعید است، اما می توانم بگویم کشور برای حفظ روحیه آن افسران دانش فراوانی دارد. این رویکرد طردکننده و فرقه‌ای باید با رویکرد ملی جایگزین شود، زیرا سطح پیچیدگی اقتصاد ایران بسیار بالاتر است.