آیا احتمال جنگ داخلی در عراق وجود دارد/ آیت الله سیستانی؟ – اخبار


جنگ با شیعه یکی از حساس ترین خطوط قرمز از سال ۲۰۰۳ است. عبور به معنای سرپیچی از وصیت آیت الله سیستانی رهبر جامعه شیعه است. همه نیروهای شیعه از عواقب مداخله سیستانی بر خود آگاهند. رهبران شیعه و فرماندهان گروه های مسلح به ایست چشم گفتند که سیستانی می تواند با فتوای خود به وجود خود پایان دهد، اگر جناحی تشویق یا کمک به جنگ تلقی شود.

به گزارش نبأخبر، کمپین صدر با درخواست وی برای تشدید تنش ها در پارلمان عراق همچنان ادامه دارد. به نظر می رسد ده ماه بی ثباتی سیاسی در عراق در حال رسیدن به مرحله حساسی است. سعادت الصالحی، خبرنگار میدل ایست آی، “خشونت یا گفتگو؟” گزارشی با عنوان عراق می‌تواند با تشدید حالت مرگ صدر به هر سمتی پیش برود.» او استدلال کرد که نگرانی‌ها در مورد بی‌ثباتی بیشتر در بغداد می‌تواند به درگیری بین جریان‌های شیعی و مداخله آیت‌الله سیستانی منجر شود.

پس از روزها اعتراضات خشمگین، مقتدی صدر روز دوشنبه با فراخواندن هواداران در استان های جنوبی و مرکزی برای حضور در خیابان ها به اوج خود رسید. با شروع اعتراضات جناح های مخالف از عصر دوشنبه، خطر خشونت در عراق ممکن است افزایش یابد.

روز شنبه، هواداران این روحانی قدرتمند شیعه در اعتراض به مخالفان سیاسی که مانع تشکیل دولت صدر شده اند، بار دیگر به منطقه سبز حفاظت شده بغداد یورش بردند و ساختمان پارلمان را اشغال کردند.

تنش ها زمانی بالا گرفت که صدر از قبایل عراق و دیگر نیروهای سیاسی خواست تا به آنچه او انقلاب می خواند بپیوندند. این اسقف گفت که حامیان او منطقه سبز را “آزاد” کرده اند تا برای تغییرات اساسی در نظام سیاسی و قانون اساسی آماده شوند.

f0278b3740b50ed84d6eba81c1378839

صف متقابل
در پاسخ، ائتلاف چارچوب همکاری شیعی که نزدیک به ایران است: صدر از زمان پیروزی در انتخابات اکتبر گذشته در همه سطوح در تلاش برای تشکیل دولت شکست خورده است و خواستار اعتراضات برای حمایت و حفظ مشروعیت دولت شده است. مخالفان صدر با متهم کردن وی به کمک به صدری ها در تصرف فرودگاه بغداد و منطقه سبز، خانه نخست وزیر مصطفی الکاظمی را اشغال خواهند کرد.

اوایل روز دوشنبه، نیروهای امنیتی در اطراف بغداد، به ویژه فرودگاه و منطقه سبز حرکت کردند. صدر سپس شبه نظامیان سرایا السلام خود را در خیابان ها مستقر کرد و به محله ای مستحکم منتهی شد که بیشتر ساختمان های دولتی و سفارتخانه ها در آن قرار دارند. عصر روز دوشنبه، برخی از حامیان چارچوب شیعی حرکت خود را به سمت منطقه سبز آغاز کردند، اما به آنها دستور داده شد از درگیری با صدری ها اجتناب کنند.

11

خطر جنگ داخلی
رهبران جنبش صدر می‌گویند که بسیاری از رهبران و دیپلمات‌های غربی سعی کرده‌اند با صدر تماس بگیرند تا اوضاع را آرام کنند، اما او از پذیرش تماس با بازدیدکنندگان غیرصدر خودداری می‌کند. .

00

صالح محمد العراقی، سخنگوی جنبش صدر، روز دوشنبه گفت که هادی عامری، رهبر ائتلاف فتح، چندین تلاش برای تماس با صدر انجام داده و مذاکرات بین دو رقیب آغاز شده است. بیانیه اردوگاه ها در عراق عامری از چارچوب خارج شد و اظهارات جنجالی مربوط به نوری مالکی را محکوم کرد و احزاب عضو این چارچوب گفتند صدر گفتگو را آغاز خواهد کرد. او همچنین گفت باید یک میانجی وجود داشته باشد. امیری هنوز واکنش خود را به این وضعیت اعلام نکرده است، اما تحولات سریع اخیر ترس همگان را از آغاز جنگ شیعه و شیعه دو چندان کرده است.

صدر چقدر در هدفش برای سرنگونی نظام سیاسی عراق جدی است؟ یا اگر ارتش یا مخالفان از خشونت برای بیرون راندن حامیان او از منطقه سبز استفاده کنند، هیچ کس به طور قطع نمی داند که آیا نیروهای او پیروز خواهند شد یا خیر.

برای بدترین سناریو آماده شوید.
رهبران سیاسی و نظامی صدر به خوبی می دانند که مخالفانشان ساکت نخواهند ماند و احتمال رویارویی نظامی بسیار زیاد است. آنها گفتند که انتظار خشونت را داشتند و برای آن آماده بودند.

photo_2022-08-02_18-36-23

یکی از رهبران صدر به میدل ایست آی گفت: “صدر آماده است تا تمام راه را پیش ببرد و برای بدترین ها آماده است.” “او تا زمانی که به آنها صدمه نزند متوقف نخواهد شد. او تا زمانی که اشتباه آنها را بپذیرد و بپذیرد که یکی از برجسته ترین بازیگران در روند سیاسی و در کل عراق است، به سمت خود ادامه خواهد داد. ما به کسی حمله نمی کنیم. دستورات ما در این زمینه روشن است، اما در دفاع از خود قضیه خیلی متفاوت است. اگر کسی به ما حمله کند، ما نمی‌ایستیم و تماشا نمی‌کنیم.»

صدر هم مشکل است و هم راه حل.
صدر میلیون‌ها پیرو دارد، بزرگترین گروه‌های مسلح شیعه را کنترل می‌کند، و دارای یک امپراتوری مالی با درآمد سالانه بیشتر از بسیاری از کشورهای کوچک‌تر همسایه است. او یکی از آن دو نفر در عراق به همراه آیت الله سیدعلی سیستانی بود که با یک کلمه توانستند میلیون ها نفر را به خیابان بیاورند.

به مدت ۱۰ ماه، وضعیت در عراق متشنج بوده است، زیرا صدر و رقبای او بر سر اینکه آینده سیاسی کشور چگونه باید باشد، درگیر هستند. صدر – که در انتخابات اکتبر ۷۴ کرسی به دست آورد اما با احزاب سنی و کردی که پارلمان را ترک کردند متحد شده است – هدفش از بین بردن سیستم سنتی تقسیم قدرت در عراق است. اما اپوزیسیون که در صورت موفقیت صدر را برکنار می کند، از چالش های قانونی برای شلیک موشک به سمت وی ​​برای متوقف کردن او استفاده کرده است.

ماه گذشته، قانونگذاران مرتبط با او در اعتراض به استعفای خود دستور دادند که جرقه یک بحران سیاسی جدید را برانگیخت و حزب چارچوب را به بزرگترین بلوک پارلمان تبدیل کرد. رهبران این چارچوب قبلاً کار برای تشکیل دولت خود را آغاز کرده اند و هفته گذشته محمد شیعه السودانی، از نزدیکان مالکی را به عنوان نامزد خود برای نخست وزیری معرفی کردند.

برجام؛ مرده یا زنده یا نه/ بی احتیاطی بایدن و فاجعه آفرینی

رهبران صدر به میدل ایست آی گفته اند که صدر این موضوع را یک چالش و تلاشی برای تحریک خود می داند. نامزد ریاست جمهوری سودان برای جلوگیری از تشکیل پارلمان، پیروان خود را به منطقه سبز فرستاده است. یک مقام ارشد دولتی به میدل ایست آی گفت: «سدار سال ها پیش به یک مشکل بزرگ برای مخالفانش تبدیل شد. حضور او مشکل است و نبود او مشکل. او مردی دارد، سلاح ها پول داشتن، او فوق العاده بی پروا و وحشتناک است. هر چند در مجلس نتوانست به آرمان های خود برسد. حالا او می خواهد به همه بگوید که در خیابان و با استفاده از استانداردهای خودش موفق خواهد شد. به گفته این مقام، مخالفان صدر مطمئن نیستند که چگونه با او برخورد کنند. آنها در صورت اجبار از تکیه بر آن دریغ نمی‌کنند، اما اگر به معنای آتش‌بس و سازش باشد، ترجیح می‌دهند به کار خود پایان دهند. بنابراین آنها او را نادیده گرفتند و اکنون همه دارند بهای آن را می پردازند.

سیستانی وارد می شود؟
جنگ با شیعه یکی از حساس ترین خطوط قرمز از سال ۲۰۰۳ است. عبور به معنای سرپیچی از وصیت آیت الله سیستانی رهبر جامعه شیعه است. همه نیروهای شیعه از عواقب مداخله سیستانی بر خود آگاهند. رهبران شیعه و فرماندهان گروه های مسلح به ایست چشم گفتند که سیستانی می تواند با فتوای خود به وجود خود پایان دهد، اگر جناحی تشویق یا کمک به جنگ تلقی شود.

هر درگیری خونین خواهد بود. اکثر گروه های شیعه دارای گروه های مسلح هستند. سرایا السلام صدر ممکن است از نظر عددی بزرگترین باشد، اما سیستانی; به ویژه نیروهای رزمنده عباس و گروه های نزدیک به ایران. فرماندهان نظامی بر این باورند که آنها تجهیزات پیشرفته ای دارند، به ویژه تجهیزات مرتبط با عصائب اهل الحق و کتائب. حزب الله برتری آنهاست. هر دعوا را تضمین می کند و پایان می دهد.

یکی از فرماندهان نزدیک به سیستانی به میدل ایست آی گفت: ما نگران اتفاقات کنونی هستیم و از بی تدبیری صدر و گستاخی مخالفانش می ترسیم، اما اکنون نیازی به مداخله نمی بینیم. عنصر انسانی دیگر عامل تعیین کننده در جنگ مدرن نیست. فناوری کلید است.» بسیاری از گروه های مسلح دارای فناوری پیشرفته ای هستند که می توانند هر نبردی را به نفع خود پایان دهند. اما سوال اینجاست که آیا تصمیم گیرندگان اجازه خواهند داد همه چیز به میدان بیاید؟ ما در حال پیگیری موضوع هستیم و منتظر دستور هستیم. ما در این مرحله با منافع هیچ حزبی تداخل نخواهیم کرد. اما ما از دفاع از موقعیت و موقعیت خود دریغ نخواهیم کرد.» تنها چیزی که آنها نیاز دارند سیستانی است.»